Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę wciąż pracować, nie odchodząc na emeryturę?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-01-09

Osiągnęłam wiek emerytalny, napisałam pismo o podwyżkę, a pracodawca chce, żebym napisała oświadczenie, kiedy odejdę z pracy. Tymczasem ja wcale odchodzić nie chcę, mam jeszcze kredyty do spłacenia i dużo energii do pracy. Czy mogę wciąż pracować, nie odchodząc na emeryturę?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę wyłącznie z tego powodu, że pracownik osiągnął wiek emerytalny, może budzić wątpliwości. Przepisy prawa pracy wymagają, aby wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.

Pracodawca, który wypowie pracownikowi umowę o pracę z powołaniem się wyłącznie na okoliczność osiągnięcia przez pracownika wieku uprawniającego go do przejścia na emeryturę, naraża się na zarzut dyskryminacji pracownika ze względu na wiek.

Co prawda Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 października 1999 r. (sygn. akt I PKN 111/99) przyjął, że spełnienie przesłanek nabycia prawa do emerytury co do zasady nie uzasadnia wypowiedzenia umowy, ale może stanowić kryterium wyboru danego pracownika do zwolnienia w przypadku dokonywania zwolnień z przyczyn dotyczących pracodawcy.

Stąd tez pracodawca, nie chcąc ryzykować ewentualnego procesu, nie wypowiada Pani stosunku pracy, ale próbuje skłonić Panią do wystąpienia z propozycją rozwiązania stosunku pracy. Takie działanie jest może naganne, ale nie niezgodne z prawem.

Jeśli chodzi o otrzymanie podwyżki wynagrodzenia, to nie regulują tego przepisy prawa powszechnego, tylko przepisy wewnętrzne w każdym zakładzie pracy. Najczęściej przyznanie podwyżki zależy od spełnienia określonych warunków, albo od uznania pracodawcy. Dlatego jeśli pracodawca nie chce dać Pani podwyżki, należy sprawdzić, czy jej otrzymanie nie jest uregulowane przepisami wewnętrznymi. Jeśli nie – nie ma Pani właściwie możliwości zmuszenia pracodawcy do przyznania Pani podwyżki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »