Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Czy mogę wciąż pracować, nie odchodząc na emeryturę?

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-01-09

Osiągnęłam wiek emerytalny, napisałam pismo o podwyżkę, a pracodawca chce, żebym napisała oświadczenie, kiedy odejdę z pracy. Tymczasem ja wcale odchodzić nie chcę, mam jeszcze kredyty do spłacenia i dużo energii do pracy. Czy mogę wciąż pracować, nie odchodząc na emeryturę?

Marta Handzlik

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę wyłącznie z tego powodu, że pracownik osiągnął wiek emerytalny, może budzić wątpliwości. Przepisy prawa pracy wymagają, aby wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.

Pracodawca, który wypowie pracownikowi umowę o pracę z powołaniem się wyłącznie na okoliczność osiągnięcia przez pracownika wieku uprawniającego go do przejścia na emeryturę, naraża się na zarzut dyskryminacji pracownika ze względu na wiek.

Co prawda Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 października 1999 r. (sygn. akt I PKN 111/99) przyjął, że spełnienie przesłanek nabycia prawa do emerytury co do zasady nie uzasadnia wypowiedzenia umowy, ale może stanowić kryterium wyboru danego pracownika do zwolnienia w przypadku dokonywania zwolnień z przyczyn dotyczących pracodawcy.

Stąd tez pracodawca, nie chcąc ryzykować ewentualnego procesu, nie wypowiada Pani stosunku pracy, ale próbuje skłonić Panią do wystąpienia z propozycją rozwiązania stosunku pracy. Takie działanie jest może naganne, ale nie niezgodne z prawem.

Jeśli chodzi o otrzymanie podwyżki wynagrodzenia, to nie regulują tego przepisy prawa powszechnego, tylko przepisy wewnętrzne w każdym zakładzie pracy. Najczęściej przyznanie podwyżki zależy od spełnienia określonych warunków, albo od uznania pracodawcy. Dlatego jeśli pracodawca nie chce dać Pani podwyżki, należy sprawdzić, czy jej otrzymanie nie jest uregulowane przepisami wewnętrznymi. Jeśli nie – nie ma Pani właściwie możliwości zmuszenia pracodawcy do przyznania Pani podwyżki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zmiana etatu podczas choroby pracownika

Jestem na zwolnieniu lekarskim, a mój pracodawca chce mi zmienić wymiar czasu pracy z całego etatu na 3/4. Czy jest to dozwolone? Dodam, że wszyscy w firmie mają mieć zmienioną umowę i również wynagrodzenia.

Powrót do pracy po zwolnieniu

Pracodawca zwolnił mnie po upływie 3 miesięcy zasiłku rehabilitacyjnego. Najprawdopodobniej otrzymam kolejny zasiłek na 1–2 miesiące. Czy jeżeli po tym okresie zgłoszę pracodawcy chęć powrotu do pracy, to może mnie nie przyjąć? Na jakich warunkach powinienem zostać zatrudniony?

Skrócony okres wypowiedzenia a świadectwo pracy

Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę z 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Pracownik wnioskował o skrócenie wypowiedzenia do 1 miesiąca, na co pracodawca wyraził zgodę. Czy w świadectwie pracy należy wpisać, że zastosowano skrócony okres wypowiedzenia?

Zwolnienie z pracy z dnia na dzień

Pracuję na podstawie umowy zlecenia. Umowa kończy mi się w tym miesiącu. Jestem w 12 tygodniu ciąży. Czy mój pracodawca może tak po prostu zwolnić mnie z pracy z dnia na dzień? Boję się, że zostanę bez pracy i bez pieniędzy. Czy jest jakieś wyjście z mojej sytuacji?

Wypowiedzenie umowy i propozycja dalszej pracy na czarno

Mam umowę o pracę na czas określony jeszcze na czas jednego roku oraz 14 dni okresu wypowiedzenia. Wczoraj zawezwano mnie do biura i oznajmiono, że mam się zwolnić, bo nie ma pracy. Jak się zwolnię, to przyjmą mnie na czarno. Pracuję w tym zakładzie od 8 lat. Powiedziano mi, że do końca tego miesiąca jeszcze jestem zatrudniona. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Jakie mam prawa?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »