Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czas urlopu

Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 2008-06-04

Jestem zatrudniona na pół etatu, pracuję 5 dni w tygodniu po 4 godziny. W sumie mam przepracowane ponad 10 lat. Pracodawca daje mi 13 dni urlopu i liczy każdy dzień urlopu po 8 godzin. Czy jest to prawidłowe?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Zatem jeśli Pani dobowy wymiar czasu pracy wynosi 4 godziny a nie 8, to urlop powinien być Pani udzielany zgodnie z obowiązującym Panią rozkładem czasu pracy.

Przedstawię to bardziej obrazowo na przykładzie: pracuje Pani na 1/2 etatu, 5 dni w tygodniu po 4 godziny na dobę. Chce Pani w danym tygodniu skorzystać z urlopu wypoczynkowego (cały tydzień urlopu), to nominał przysługującego Pani urlopu trzeba będzie pomniejszyć o dwa i pół dnia, co jest konsekwencją następującego działania arytmetycznego: iloczyn 5 dni i 4 godzin wynosi 20 godzin, które dzielimy przez 8 godzin, co daje wynik 2 i 1/2. Zatem pracodawca może odliczyć od Pani wymiaru urlopu w danym roku jedynie 2 i 1/2 dnia, mimo iż była Pani faktycznie na urlopie 5 dni.

Taka regulacja obowiązuje od 1 stycznia 2004 roku. Podstawę prawną porady stanowią przepisy art. 1542 Kodeksu pracy oraz opracowanie pod redakcją Zbigniewa Salwy, Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa, 2007.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Prace interwencyjne a długość urlopu

Zostałam zatrudniona do prac interwencyjnych na rok czasu. Ile należy mi się urlopu wypoczynkowego?

 

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień...

 

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy – czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »