Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża pracownicy zatrudnionej na umowę na zastępstwo

• Opublikowane: 2012-03-09

Od roku jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo, mam 3-dniowe wypowiedzenie. Osoba, którą zastępuję, prawdopodobnie przedłuży urlop wychowawczy. Na razie ma jej nie być do 30.04. Co będzie, jeśli zajdę w ciążę? Czy będę mogła liczyć na zasiłek macierzyński? Jestem też zatrudniona na umowę-zlecenie do czerwca. Czy będę mogła liczyć na jakieś wsparcie z tytułu tej umowy po porodzie?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Umowa na zastępstwo to specyficzny rodzaj umowy o pracę, zawartej na czas określony. Zgodnie z art. 25 § 1 Kodeksy pracy umowę taką zawiera się, jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Ze względu na jej specyficzny charakter, to znaczy na powiązanie z tymczasową nieobecnością innego pracownika, umowę tę rozwiązuje się bez względu na czas jej trwania w znacznie krótszym (bo tylko 3-dniowym) terminie niż umowę na czas określony lub nieokreślony (art. 331 Kodeksu pracy). Również fakt mniejszej ochrony dla kobiety ciężarnej świadczy o jej wyjątkowym charakterze, niestety niezbyt sprzyjającym rodzicielskim planom. W stosunku do kobiety w ciąży, zatrudnionej na umowę o pracę na zastępstwo, nie ma bowiem zastosowania zapis mówiący o przedłużeniu jej umowy do dnia porodu (art. 177 § 31 Kodeksu pracy).

Zgodnie z powyższym, jeśli umowa o pracę na zastępstwo rozwiąże się przed porodem, nie będzie miała Pani prawa do urlopu macierzyńskiego, o ile w międzyczasie nie podejmie Pani innego zatrudnienia na umowę o pracę. Ponadto, ponieważ poród nastąpi już po rozwiązaniu umowy o pracę, a więc po ustaniu okresu ubezpieczenia chorobowego, nie będzie także przysługiwał Pani zasiłek macierzyński (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Również z tytułu zawartej umowy-zlecenia nie otrzyma Pani żadnych świadczeń z wyżej podanych przyczyn, pomimo że umowa jest oskładkowana. Umowa ta rozwiąże się bowiem na długi czas przed planowanym porodem.

Jeśli mogę coś zaproponować: w razie rozwiązania umowy o pracę przed porodem można zarejestrować się w urzędzie pracy – jeśli nie otrzyma Pani innych ofert pracy i będzie miała Pani prawo do zasiłku dla bezrobotnych, to otrzyma go Pani też na czas tzw. urlopu macierzyńskiego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »