Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Ciąża pracownicy zatrudnionej na umowę na zastępstwo

• Autor: Adam Dąbrowski

Od roku jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo, mam 3-dniowe wypowiedzenie. Osoba, którą zastępuję, prawdopodobnie przedłuży urlop wychowawczy. Na razie ma jej nie być do 30.04. Co będzie, jeśli zajdę w ciążę? Czy będę mogła liczyć na zasiłek macierzyński? Jestem też zatrudniona na umowę-zlecenie do czerwca. Czy będę mogła liczyć na jakieś wsparcie z tytułu tej umowy po porodzie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa na zastępstwo to specyficzny rodzaj umowy o pracę, zawartej na czas określony. Zgodnie z art. 25 § 1 Kodeksy pracy umowę taką zawiera się, jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Ze względu na jej specyficzny charakter, to znaczy na powiązanie z tymczasową nieobecnością innego pracownika, umowę tę rozwiązuje się bez względu na czas jej trwania w znacznie krótszym (bo tylko 3-dniowym) terminie niż umowę na czas określony lub nieokreślony (art. 331 Kodeksu pracy). Również fakt mniejszej ochrony dla kobiety ciężarnej świadczy o jej wyjątkowym charakterze, niestety niezbyt sprzyjającym rodzicielskim planom. W stosunku do kobiety w ciąży, zatrudnionej na umowę o pracę na zastępstwo, nie ma bowiem zastosowania zapis mówiący o przedłużeniu jej umowy do dnia porodu (art. 177 § 31 Kodeksu pracy).

Zgodnie z powyższym, jeśli umowa o pracę na zastępstwo rozwiąże się przed porodem, nie będzie miała Pani prawa do urlopu macierzyńskiego, o ile w międzyczasie nie podejmie Pani innego zatrudnienia na umowę o pracę. Ponadto, ponieważ poród nastąpi już po rozwiązaniu umowy o pracę, a więc po ustaniu okresu ubezpieczenia chorobowego, nie będzie także przysługiwał Pani zasiłek macierzyński (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Również z tytułu zawartej umowy-zlecenia nie otrzyma Pani żadnych świadczeń z wyżej podanych przyczyn, pomimo że umowa jest oskładkowana. Umowa ta rozwiąże się bowiem na długi czas przed planowanym porodem.

Jeśli mogę coś zaproponować: w razie rozwiązania umowy o pracę przed porodem można zarejestrować się w urzędzie pracy – jeśli nie otrzyma Pani innych ofert pracy i będzie miała Pani prawo do zasiłku dla bezrobotnych, to otrzyma go Pani też na czas tzw. urlopu macierzyńskiego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info