Kategoria: Urlop
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża a umowa o pracę na czas określony

Autor: Dorota Kriger • Opublikowane: 2012-10-09

Ważność mojej umowy o pracę kończy się wraz z początkiem maja 2013 r. Obecnie jestem w trzecim miesiącu ciąży, termin porodu wypada na początku kwietnia. Zapewne umowa nie zostanie przedłużona. Załóżmy, że nie wykorzystam wszystkich dni urlopu z 2012 r. Czy otrzymam ekwiwalent pieniężny w momencie zakończenia umowy? A co z niewykorzystanym urlopem za kilka miesięcy 2013 r.? Czy będąc na urlopie macierzyńskim, mam zarejestrować się w urzędzie pracy?

»Wybrane opinie klientów

Zgodnie z art. 171 § 1 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Przepis ten dotyczy zarówno urlopu zaległego, jak i bieżącego, gdyż za czas urlopu macierzyńskiego wymiar urlopu wypoczynkowego nie jest pomniejszany, tak jak ma to miejsce np. w przypadku urlopu wychowawczego (art. 1552 § 1 K.p.). Zatem w opisanym przypadku będzie Pani przysługiwał ekwiwalent urlopowy za niewykorzystane dni urlopu z 2012 r. oraz za niewykorzystane dni urlopu w wymiarze ustalonym proporcjonalnie do czasu zatrudnienia w 2013 r. (art. 1551 § 1 K.p.).

Odnośnie rejestracji w urzędzie pracy – w świetle przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.):

„Art. 2. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

(...)

2) bezrobotnym – oznacza to osobę (...) niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej, albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy, nieuczącą się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu tej szkoły lub w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych, zarejestrowaną we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeżeli:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>


(...)
c) nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę albo po ustaniu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności, nie pobiera nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego”.

Osoba, która spełnia powyższe wymogi, ma prawo bezpośrednio po uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej (np. po rozwiązaniu umowy o pracę – bez względu na tryb i podstawę jej rozwiązania) zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, zgodnie z art. 33 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z powyższym, ponieważ po rozwiązaniu umowy o pracę nadal będzie Pani pobierać zasiłek macierzyński, nie będzie mogła Pani dokonać rejestracji w urzędzie pracy, dopóki nie zakończy się okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.



Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Urlop uzupełniający

Obecnie mam 20 dni urlopu. Ukończyłem liceum ogólnokształcące, następnie odbyłem staż (pół roku) i przygotowanie zawodowe (też pół roku). Później pracowałem już na pełny etat i w grudniu minie pięć lat od rozpoczęcia mojej pracy. Czy staż i przygotowanie zawodowe należy uwzględnić przy obliczaniu wymiaru urlopu? Czy w grudniu dostanę dodatkowo 6 dni urlopu? Według moich obliczeń: 4 + 0,5 + 0,5 + 5 = 10. Czy ww. równanie jest poprawne?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z kolei twierdzi, że tylko pracodawca może udzielić urlopu.

Okres ochronny po powrocie z urlopu wychowawczego

Obecnie jestem na urlopie wychowawczym. Córka urodziła się 8 czerwca 2010 r. Przez pierwsze pół roku po porodzie przebywałam na urlopie macierzyńskim i zaległym urlopie wypoczynkowym. Następnie rozpoczęłam urlop wychowawczy (bez przerwy między nimi). Od października 2013 r. chcę wrócić do pracy na zmniejszony etat. Czy po powrocie do pracy będzie przysługiwał mi roczny okres ochronny?

Wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Jestem na kończącym się urlopie macierzyńskim. Moim głównym źródłem utrzymania jest praca w szkole, drugim praca w poradni. Złożyłam wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Czy będąc na urlopie dla poratowania zdrowia w szkole, mogę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, a następnie wziąć bezpłatny urlop wychowawczy w poradni?

Urlop i zasiłek macierzyński dla opiekuna prawnego dziecka

Moja 16-letnia córka urodziła dziecko. Za kilka dni zostanę prawnym opiekunem wnuczki jako rodzina zastępcza, dopóki córka nie skończy 18 lat. Prowadzę działalność gospodarczą. Czy należą mi się pieniądze za urlop macierzyński? Co w ogóle należy mi się z ZUS? Córka uczy się zaocznie, czy ona dostanie coś z ZUS?



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »