Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Brak zgody na zwolnienie świadczenia pracy w skróconym terminie

• Autor: Marta Handzlik

Mam podpisane moje podanie, które złożyłem mojemu przełożonemu dotyczące rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z prośbą o zwolnienie mnie ze świadczenia pracy w skróconym terminie (normalnie musiałbym przepracować 3 miesiące). Mój przełożony wyraził zgodę na takie rozwiązanie, umieszczając na moim podaniu swój podpis oraz datę. Problem w tym, że po kilku dniach mój przełożony powiedział, że jego przełożony nie wyraża zgody na zwolnienie świadczenia pracy w skróconym terminie. Jakie jest rozwiązanie w tej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że skoro pracodawca – o ile miał upoważnienie do podejmowania takich decyzji – wyraził zgodę na porozumienie stron i warunki zawarte w tym porozumieniu – nie może się już z niego wycofać.

Jeśli pracodawca chce wycofać się z porozumienia pozostaje mu jedynie powołanie się na wadę swojego oświadczenia woli o zgodzie. Wada ta może wynikać z kilku przyczyn: braku świadomości lub swobody, błędu albo groźby bezprawnej.

Aby powołanie się na błąd było skuteczne, to błąd ten musi być istotny, czyli taki, że gdyby składający oświadczenie nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, to nie złożyłby oświadczenia o zgodzie na rozwiązanie umowy.

Słowem – jeśli Pana przełożony miał uprawnienie do zakończenia stosunku pracy i podpisania Pana porozumienia – może Pan zakończyć pracę w dniu, jaki wynika z porozumienia.

W prawie pracy niezgodność z prawem rozwiązania umowy o pracę, wynikająca z niewłaściwej reprezentacji pracodawcy, nie powoduje nieważności takiego porozumienia. Czynność taka będzie ważna, chociaż wadliwa, a więc będzie można ją podważyć w drodze odpowiedniego powództwa.

Reasumując – jeśli Pana przełożony nie miał upoważnienia do tej czynności – jego przełożony (a Pana pracodawca) może skierować sprawę do sądu z żądaniem uznania porozumienia za nieskuteczne.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info