Kategoria: Urlop
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak zapłaty za urlop

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-05-12

Pracuję na umowę o pracę. Jeśli w danym miesiącu mam np. 3 dni urlopu i za niego należne 400 zł, to pracodawca obniża mi pensję i premię o te 400 zł. Wychodzi na to, że w takie miesiące występuje brak zapłaty za urlop. Czy mogę coś z tym zrobić?

»Wybrane opinie klientów

Zgodnie z art. 172 ustawy Kodeks pracy „za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy”.

Zgodnie z art. 80 wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

Tak wiec za czas przebywania na urlopie otrzymuje Pan wynagrodzenie urlopowe. Nie znaczy to jednak, że przysługuje ono do pensji za cały miesiąc. Pracodawca wypłaca Panu pensję za dni przepracowane, a za dni urlopu wypłaca wynagrodzenie urlopowe. Gdyby bowiem wypłacił Panu całe wynagrodzenie miesięczne plus wynagrodzenie za urlop, doszłoby do nadpłaty wynagrodzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Urlop macierzyński a koniec umowy o pracę

Jestem na urlopie macierzyńskim od 18 października 2008. Umowa o pracę kończy mi się 1 lutego, czyli prawie z końcem urlopu macierzyńskiego. 1) Jak skorzystać z dłuższego wymiaru urlopu macierzyńskiego: z 18–20 tygodni? 2) Czy jeżeli przysługuje mi dłuższy urlop macierzyński, to pracodawca może nie przedłużyć ze mną umowy? 3) Czy jeśli zakład pracy nie przedłuży ze mną umowy, to wypłaci mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Ile urlopu – 20 czy 26 dni?

Rozpocząłem nową pracę i księgowa twierdzi, że przysługuje mi 20 dni urlopu, a ja nieco inaczej – bo 26. Opiszę mój przypadek: technikum – 5 lat, studia licencjackie – 3 lata (dyplom z 01.07.2006 r.), studia magisterskie – 2 lata, a od 2004 r. pracowałem na umowę o pracę. Ile przysługuje mi dni urlopu?

Niezdolność do pracy powyżej 33 dni a praca w kilku firmach

Pracownica jest zatrudniona w 3 firmach, odpowiednio na 1/2, 1/4 i 1/4 etatu. W pierwszej z nich w tym roku przebywała na zwolnieniu lekarskim 15 dni, w pozostałych pracuje od marca (nie było zwolnienia). Do wszystkich 3 firm dostarczyła zwolnienie lekarskie (ciąża) na okres 30 dni. W pierwszej liczba dni płaconych przez pracodawcę przekroczy 33/rok – resztę płaci ZUS. A co z pozostałymi firmami? Czy też muszą przekroczyć limit 33 dni, aby płacił ZUS? Czy wystarczy, że pracownica w jednej z nich przekroczyła te 33 dni?

Przekazanie informacji o urlopie wychowawczym i zajście w ciążę

Niedawno przekazałam pracodawcy informację o przejściu na urlop wychowawczy na 1,5 roku. Dwa dni temu jednak dowiedziałam się, że ponownie zaszłam w ciążę. Czy muszę dać znać szefowi, że rezygnuję z wychowawczego? Mam mu przekazywać L4? Czy dostanę jakieś wynagrodzenie lub świadczenia?

Urlop na egzaminy i na pisanie pracy dyplomowej?

Od pięciu miesięcy pracuję w jednostce samorządu terytorialnego. Jednocześnie jestem studentem piątego roku. Czy w tej sytuacji przysługuje mi urlop na egzaminy i na pisanie pracy dyplomowej?Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »