Kategoria: Karta Nauczyciela

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Brak dalszej pracy dla nauczyciela dyplomowanego

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-07-05

Jestem nauczycielem dyplomowanym. Pracowałam w przedszkolu przez 2 lata na umowie na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela. Następnie zatrudniono mnie z racji zwiększenia się oddziałów na umowę na czas określony od 1.09.2015 do 31.08.2016. Mimo, że przedszkole znów zwiększa się o 1 oddział i dyrektor wykazał w arkuszu 4 wakaty, dyrekcja powiedziała mi, że nie może mnie nadal zatrudnić, gdyż ma „naciski polityczne”. Ta więc pozostaję bez pracy. Nie wiem, co robić. Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. Czy brak dalszej pracy dla nauczyciela dyplomowanego jest zgodny z prawem w tej sytuacji?

Marta Handzlik

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy Karta Nauczyciela „stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;

3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;

4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;

5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;

6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony”.

Zasadą jest, że nauczyciela mianowanego i dyplomowanego zatrudnia się na podstawie mianowania. Zatrudnienie ich na czas nieokreślony, a w niektórych przypadkach na czas określony, uwarunkowane jest spełnieniem określonych przesłanek.

Jeśli dla nauczycieli nie ma pełnego etatu, wówczas nie ma możliwości zatrudnienia ich na podstawie mianowania, a w takim przypadku należy zatrudnić ich na podstawie umowy na czas nieokreślony. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przepisy Karty Nauczyciela nie definiują pojęcia „potrzeby wynikającej z organizacji nauczania”. Oznacza to, że w każdym przypadku dyrektor szkoły ustala, czy z organizacji nauczania wynika konieczność zatrudnienia nauczyciela na czas określony. Prawidłowość tych ustaleń podlega kontroli sądu pracy.

Ustalając, co można uznać za „potrzebę wynikającą z organizacji nauczania", można oprzeć się na orzecznictwie sądowym w tym zakresie. Pojęcie „organizacja pracy nauczyciela”, której potrzeby mogą uzasadniać zatrudnienie na czas określony, należy odnieść do zasad funkcjonowania szkoły (liczba klas, rodzaj przedmiotów, liczba godzin lekcyjnych, liczba etatów, czas nauczania poszczególnych przedmiotów, zmianowość pracy szkoły), a nie wykształcenia czy umiejętności (wyrok Sądu Najwyższego z 5 września 1997 r., sygn. akt I PKN 226/97, OSNP 1998, nr 11, poz. 328).

„Warunki organizacji nauczania, umożliwiające zawarcie z nauczycielem umowy terminowej, nie dotyczą organizacji szkoły. W tym wyjątkowym przepisie chodzi bowiem o organizację nauczania, a nie organizację szkoły. Dotyczy on więc przykładowo przypadków ograniczonego wymiaru godzin nauczania określonego przedmiotu (w całym roku lub jego części)” – wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 1998 r., sygn. akt I PKN 487/97, OSNP 1999, nr 1, poz. 6.

Jeśli więc zatrudnienie Pani na czas określony nie wynikało z organizacji szkoły, umowa została zawarta niezgodnie z przepisami i przysługuje Pani prawo wniesienia do sądu pozwu o ustalenie istnienia stosunku pracy. W mojej opinii ma Pani duże szanse na wygraną w sadzie tym bardziej, że w szkole nadal są wykazywane wakaty, co uzasadniałoby zatrudnienie Pani co najmniej na czas nieokreślony.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Kolejne zwolnienie lekarskie nauczyciela

Jestem nauczycielem. Od marca do 30 czerwca 2014 r. byłam na L4 – na kręgosłup 90 dni, na gardło 30 dni. Do końca sierpnia jestem w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Rozwiąże się ona z dniem 1 września 2013 r. Od 28 sierpnia chciałabym iść na kolejne zwolnienie lekarskie L4 – na kręgosłup. Czy mogę znowu iść na tę samą chorobę?

Czy można nauczycielowi zabrać godziny nauczania przedmiotu?

Jestem nauczycielką z 25-letnim stażem, zatrudnioną na pełen etat na czas nieokreślony na podstawie mianowania (KN). Dyrektor chce zatrudnić 3. nauczyciela mojego przedmiotu w szkole, mimo że godzin nie wystarcza na potrzeby moje i pracującego już kolegi. Obawiam się, że dyrektor odbierze mi część godzin z przedmiotu i da „zapychacze”, których bardzo nie chcę. Czy dyrektor może tak postąpić, czy jest to zgodne z prawem?

Odprawa przysługująca nauczycielowi

W maju wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, w związku z likwidacją szkoły. Jestem nauczycielem dyplomowanym i otrzymuję wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego. Jestem w posiadaniu oryginału umowy o pracę zawartej przez mianowanie z dnia 01.09.2001 r., natomiast w teczce moich akt osobowych znajduje się umowa o pracę na czas nieokreślony z taką samą datą. Co ciekawe, w teczce umowa o pracę ma nr 23, a późniejszy dokument - akt nadania stopnia awansu z datą o ponad miesiąc późniejszą – ma numer 21. Szkoła przekazała do organu prowadzącego listę osób i wysokość odpraw, jestem tam potraktowana jako nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony, co wiąże się z faktem, że mam otrzymać odprawę 3-miesięczną, a nie 6-miesięczną. Wystąpiłam do dyrekcji szkoły z prośbą o przekształcenie umowy. Nie otrzymałam pisemnej odpowiedzi, jedynie sugestię, aby skierować sprawę do sądu. Co robić?

Kwalifikacje do nauczania języka polskiego

Czy nauczyciel po studium nauczycielskim i ukończonych studiach wyższych zawodowych na kierunku filologia polska w zakresie dziennikarstwa i public relations może uczyć języka polskiego w szkole podstawowej?

Jak uzyskać duplikat aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego?

Rozpoczęłam pracę jako nauczyciel przed 7 laty. Rok później, po odbyciu stażu i egzaminie uzyskałam stopień nauczyciela kontraktowego i oczywiście moje wynagrodzenie zostało podniesione. W 2014 r. szkoła, w której pracowałam, została zamknięta. Zostałam przeniesiona do innej szkoły (dyrektor odszedł na emeryturę). Po kilku latach pracy w nowej szkole okazało się, że nie ma mojego aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego – ani w aktach osobowych, ani w archiwum dokumentów z zamkniętej szkoły, ani nie mam go u siebie w swoich dokumentach. Nie został w ogóle wydany przez dyrektora, a ja jako młody nauczyciel zaczynający pracę nie wiedziałam, że taki dokument powinnam dostać. W październiku 2016 r. skończyłam staż na nauczyciela mianowanego i aby złożyć wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego koniecznym jest dołączenie potwierdzonej kopii aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. W jaki sposób mogę uzyskać akt, który nie został wcześniej wydany, a szkoła została zamknięta?

Nauczyciel chroniony jako członek ZNP a cięcia godzin

Mam ukończone 55 lat, pracuję w zawodzie nauczyciela 35 lat. Na posiedzeniu rady pedagogicznej dowiedziałam się o zmianie moich warunków zatrudnienia (na gorsze). Dyrektor umotywował swą decyzje tym, że moje dotychczasowe miejsce pracy ma zająć koleżanka, która „załatwiła” sobie ochronę prawną jako członek ZNP. Pytanie: czy mogę nie zgodzić się na zmianę warunków zatrudnienia, skoro nie moje miejsce pracy zostało zlikwidowane i czy w ogóle można coś zrobić w takiej sytuacją?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »