Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Badanie alkomatem

Autor: Dorota Kriger • Opublikowane: 2012-07-18

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.
Dorota Kriger

Pracodawca ma nie tylko prawo, ale i obowiązek powstrzymać od pracy pracownika, wobec którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się w zakładzie nietrzeźwy albo spożywał alkohol w czasie pracy.

Powyższe wynika z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473, Nr 115, poz. 793 z późn. zm.), zgodnie z którym „kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy, ponadto okoliczności stanowiące podstawę takiej decyzji powinny być podane pracownikowi do wiadomości”.

Wyżej wymieniona ustawa wskazuje też, jak powinno być przeprowadzone postępowanie w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że pracownik jest pod wpływem alkoholu – zgodnie z art. 17 ust. 3 „na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej badanie stanu trzeźwości pracownika powinien przeprowadzić uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego, zaś zabiegu pobrania krwi powinien dokonać fachowy pracownik służby zdrowia”.

Jak wynika z powyższego, po zmianach przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 Nr 115, poz. 793 z późn. zm.), wprowadzonych ustawą z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (zwaną ustawą deregulacyjną), pracodawca ma więcej uprawnień w powyższym zakresie, gdyż dotychczas badanie takie można było przeprowadzić tylko na żądanie pracownika.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nowe przepisy zezwalają obecnie na przeprowadzenie badań stanu trzeźwości pracownika na żądanie kierownika zakładu pracy lub osoby przez niego upoważnionej. Pracodawca nie może jednak przeprowadzać takich badań sam – postępowanie w takim przypadku musi być zgodne z art. 17 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Kadrowa nie może więc przeprowadzać samodzielnie badania alkomatem, gdyż nie ma ku temu stosownych uprawnień – powinna w tym celu wezwać odpowiednie służby.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Od 1 sierpnia zaczęłam pracę na 3/4 etatu. Wcześniej pracowałam tylko na umowę-zlecenie u innego pracodawcy. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Podejrzewam, że popracuję do 7. miesiąca. Jak to będzie wyglądało, jeżeli odejdę z powodu ciąży? Będzie mi się coś należało?

Umowa-zlecenie a ryczałt

Zatrudniono osobę na podstawie umowy-zlecenia. W umowie jest napisane, że osoba ta będzie pracowała maksymalnie 20 godzin w miesiącu (stawka 15 zł za godzinę). W listopadzie zleceniobiorca przepracował jedynie 9 godzin, co daje kwotę 135 zł brutto. Chyba nie można zastosować ryczałtu w takim przypadku. Czy mam rację? Czy należy dokonać rozliczenia na zasadach ogólnych?

Nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego

Szef powiadomił mnie niedawno, że w przyszłym miesiącu zostanę przeniesiony do innej placówki, odległej od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie chcę się na to zgodzić. Jeśli nie przyjmę wypowiedzenia zmieniającego, będzie to podobno porzucenie pracy. Co mogę zrobić? Czy należy mi się odszkodowanie?

Moment odejścia z pracy a prawo do odprawy

Jestem nauczycielem mianowanym, mam umowę o pracę. Niebawem wracam do pracy po urlopie zdrowotnym. Dyrektor poinformował mnie, że przewidziano dla mnie tylko 4 godz. tygodniowo. Czy jeżeli nie zgodzę się na te warunki, przysługuje mi odprawa? Zdaniem dyrektora nie, bo musiałabym pracować do końca roku szkolnego. Czy mogę wnieść o przeniesienie w stan nieczynny, jeśli dostanę wypowiedzenie? Dodam, że pracowałam dotąd w pełnym wymiarze godzin.

Zmniejszenie etatu nauczycielce akademickiej w ciąży

Dostałam wypowiedzenie, tj. zmniejszenie etatu. Jestem nauczycielem akademickim i gdy kończył się okres wypowiedzenia, byłam już w ciąży. Czy to było zgodne z prawem? Dziecko urodziłam 2 miesiące temu.

Odmowa pracownika wykonywania dodatkowej pracy

Czy pracownik może odmówić wykonywania dodatkowej pracy w zastępstwie innego pracownika przebywającego w szpitalu? Czy może żądać dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie takiej pracy?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »