Indywidualne porady prawne
Autor: Dorota Kriger
Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.
Pracodawca ma nie tylko prawo, ale i obowiązek powstrzymać od pracy pracownika, wobec którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się w zakładzie nietrzeźwy albo spożywał alkohol w czasie pracy.
Powyższe wynika z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473, Nr 115, poz. 793 z późn. zm.), zgodnie z którym „kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy, ponadto okoliczności stanowiące podstawę takiej decyzji powinny być podane pracownikowi do wiadomości”.
Wyżej wymieniona ustawa wskazuje też, jak powinno być przeprowadzone postępowanie w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że pracownik jest pod wpływem alkoholu – zgodnie z art. 17 ust. 3 „na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej badanie stanu trzeźwości pracownika powinien przeprowadzić uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego, zaś zabiegu pobrania krwi powinien dokonać fachowy pracownik służby zdrowia”.
Jak wynika z powyższego, po zmianach przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 Nr 115, poz. 793 z późn. zm.), wprowadzonych ustawą z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (zwaną ustawą deregulacyjną), pracodawca ma więcej uprawnień w powyższym zakresie, gdyż dotychczas badanie takie można było przeprowadzić tylko na żądanie pracownika.
Nowe przepisy zezwalają obecnie na przeprowadzenie badań stanu trzeźwości pracownika na żądanie kierownika zakładu pracy lub osoby przez niego upoważnionej. Pracodawca nie może jednak przeprowadzać takich badań sam – postępowanie w takim przypadku musi być zgodne z art. 17 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Kadrowa nie może więc przeprowadzać samodzielnie badania alkomatem, gdyż nie ma ku temu stosownych uprawnień – powinna w tym celu wezwać odpowiednie służby.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne