Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim

• Autor: Marta Handzlik

Pracuję w szkole i mam umowę na czas nieokreślony. Od 15 maja do 19 lipca miałam zwolnienie lekarskie. Później byłam w szpitalu, ale nie potrzebowałam L4. 7 sierpnia mój lekarz wypisał mi zdolność do pracy, natomiast lekarz medycyny pracy napisał mi, że zdolność do pracy mam od 20 lipca. Od 20 lipca do 31 sierpnia nie otrzymałam wynagrodzenia. Czy tak powinno być?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Badania kontrolne po chorobie

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że dotychczas, jeśli pracownik chorował ponad 30 dni to – zgodnie z art. 229 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), aby po takiej nieobecności w pracy mógł udać się na urlop – musiał najpierw poddać się badaniom kontrolnym i przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające jego zdolność do pracy na danym stanowisku.

Jednak zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2008 r. (II PK 214/07) celem kontrolnych badań lekarskich, którym ma zostać poddany pracownik po trwającej dłużej niż 30 dni chorobie jest wskazanie, że pracownik ten jest zdolny do kontynuowania pracy na danym stanowisku. Urlop wypoczynkowy zaś polega na niewykonywaniu pracy. Nie można więc uznać, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z istotą urlopu wypoczynkowego. Sprawdzenie, czy pracownik jest zdolny do pracy może nastąpić dopiero w tym momencie, w którym pracownik chciałby faktycznie wykonywać obowiązki pracownicze na danym stanowisku.

Wobec powyższego należy uznać, że skoro od 20 lipca nie miała już Pani zwolnienia lekarskiego (mimo pobytu w szpitalu), a lekarz medycyny pracy wskazał, że od tego dnia jest Pani zdolna do pracy to powinna Pani otrzymać wynagrodzenie za okres od 20 lipca do 31 sierpnia.

Zobacz też: 30 dni zwolnienia a badania kontrolne

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info