Kategoria: BHP

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Apteczka w miejscu pracy

Dorota Kriger • Opublikowane: 2012-05-23

W naszym biurze nie ma apteczki, za to jest przychodnia w tym samym budynku. Czy w tej sytuacji pracodawca faktycznie nie musi zapewnić apteczek? Czy apteczka powinna być w każdym pomieszczeniu w biurowcu?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, między innymi pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do punktów pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże ryzyko wypadku lub związane z wydzielaniem się par, gazów albo pyłów substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne ze względu na ostre działanie toksyczne, oraz do apteczek w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy – wynika tak z § 44. ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

„O ilości, usytuowaniu i wyposażeniu punktów pierwszej pomocy i apteczek powinien zadecydować pracodawca w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń” (§ 44. ust. 2 rozporządzenia). Dostęp do apteczek i punktów pomocy nie może być ograniczony w żaden sposób, szczególnie że w sytuacji zagrożenia dojście do nich powinno być łatwe i szybkie, a ich lokalizacja powinna być widoczna.

To oznacza, że apteczka może znajdować się tylko w jednym z pomieszczeń, ale może też, jeśli pracodawca i lekarz medycyny pracy widzą taką potrzebę, być umieszczona w kilku lub wszystkich pomieszczeniach – decyzja w tej sprawie powinna być zależna jest od warunków występujących na terenie zakładu pracy, jednak bez względu na wszystkie inne okoliczności przynajmniej jedna apteczka musi znajdować się na terenie zakładu pracy.

Zlokalizowana w sąsiedztwie zakładu pracy przychodnia nie sprawia, że pracodawca zostaje zwolniony z powyższego wymogu, gdyż przykładowo do zdarzenia wymagającego użycia wyposażenia apteczki może dojść poza godzinami pracy przychodni. Pracodawca nie może więc zignorować obowiązku, jakim jest wyposażenie zakładu pracy w apteczkę, nawet gdy w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu pracy znajduje się przychodnia lub punkt medyczny, zorganizowany przez innego pracodawcę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z BHP?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »