Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Anulowanie rozliczenia PIT dokonanego przez pracodawcę (PIT-40) i samodzielne rozliczenie PIT-u

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-04-14

Z US rozliczył mnie mój zakład pracy już jakiś czas temu (PIT-40), ale chciałbym też (teraz) skorzystać z ulgi na internet. Czy mogę to zrobić?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Pracownik, który na podstawie oświadczenia PIT-12 został rozliczony z ubiegłorocznych dochodów przez płatnika na formularzu PIT-40, ma prawo zmienić zdanie i złożyć nowe zeznanie roczne (na formularzu PIT-37 albo PIT-36) według ogólnie obowiązujących zasad, w tym ma prawo skorzystać z ulg i odliczeń. Podatnik na zmianę swojej decyzji ma czas do końca kwietnia, a w roku bieżącym (2011) – do 2 maja (na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy o ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, Nr 57 z późn. zm. i art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej).

Podatnik w wyżej podanym terminie ma więc prawo złożyć nowe zeznanie roczne, jeśli zdecyduje się np. skorzystać z ulg podatkowych lub przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Po tym czasie podatnik nie będzie mógł skorygować swojego wyboru, korekcie będą jedynie podlegały dane, które na formularzu złożonym w terminie do 2 maja umieszczono w sposób nieprawidłowy (np. pomyłki w obliczeniach lub w danych osobowych).

Warto wiedzieć, że podatnik po otrzymaniu PIT-40 nie może sam skorygować tego rozliczenia – korekty tego dokumentu może dokonać tylko płatnik. PIT-40 powinien być przez podatnika traktowany jedynie jako informacja, ale jako taka może być wykorzystana do sporządzenia przez podatnika PIT-36 lub PIT-37.

Podatnik ma prawo skorzystać z odliczenia od dochodu kwoty wydatkowanej na korzystanie z sieci internet w lokalu (budynku) stanowiącym miejsce zamieszkania tegoż podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł (art. 26 ust. 1 pkt 6a

ustawy o p.d.o.f.). Ulgę tę należy wpisać w załączniku PIT-O, z którego łączną kwotę odliczeń od dochodu przenosi się do zeznania rocznego sporządzonego na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »