Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Anulowanie rozliczenia PIT dokonanego przez pracodawcę (PIT-40) i samodzielne rozliczenie PIT-u

Autor: Dorota Kriger

Z US rozliczył mnie mój zakład pracy już jakiś czas temu (PIT-40), ale chciałbym też (teraz) skorzystać z ulgi na internet. Czy mogę to zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracownik, który na podstawie oświadczenia PIT-12 został rozliczony z ubiegłorocznych dochodów przez płatnika na formularzu PIT-40, ma prawo zmienić zdanie i złożyć nowe zeznanie roczne (na formularzu PIT-37 albo PIT-36) według ogólnie obowiązujących zasad, w tym ma prawo skorzystać z ulg i odliczeń. Podatnik na zmianę swojej decyzji ma czas do końca kwietnia, a w roku bieżącym (2011) – do 2 maja (na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy o ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, Nr 57 z późn. zm. i art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej).

Podatnik w wyżej podanym terminie ma więc prawo złożyć nowe zeznanie roczne, jeśli zdecyduje się np. skorzystać z ulg podatkowych lub przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Po tym czasie podatnik nie będzie mógł skorygować swojego wyboru, korekcie będą jedynie podlegały dane, które na formularzu złożonym w terminie do 2 maja umieszczono w sposób nieprawidłowy (np. pomyłki w obliczeniach lub w danych osobowych).

Warto wiedzieć, że podatnik po otrzymaniu PIT-40 nie może sam skorygować tego rozliczenia – korekty tego dokumentu może dokonać tylko płatnik. PIT-40 powinien być przez podatnika traktowany jedynie jako informacja, ale jako taka może być wykorzystana do sporządzenia przez podatnika PIT-36 lub PIT-37.

Podatnik ma prawo skorzystać z odliczenia od dochodu kwoty wydatkowanej na korzystanie z sieci internet w lokalu (budynku) stanowiącym miejsce zamieszkania tegoż podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł (art. 26 ust. 1 pkt 6a

ustawy o p.d.o.f.). Ulgę tę należy wpisać w załączniku PIT-O, z którego łączną kwotę odliczeń od dochodu przenosi się do zeznania rocznego sporządzonego na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info