Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

14 dni urlopu a brak dni w puli urlopu

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-06-04

Według prawa pracy pracownikowi trzeba udzielić 14-dniowy nieprzerwany urlop. Wszystko jest OK, jak osoba ma np. 20 dni urlopu. Ale jak wyliczyć taki urlop dla pracownika, który jest zatrudniony w trakcie roku i ma w całej puli urlopu np. 14 bądź mniej dni? Czy to jakoś przeliczamy proporcjonalnie?

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Urlop generalnie powinien być wykorzystany nieprzerwanie (tj. w całości) w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo (art. 152 § 1 K.p.). Urlop wypoczynkowy można podzielić na części tylko na wniosek pracownika. Należy wtedy pamiętać, żeby choć jedna z części wypoczynku obejmowała co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 K.p.).

Wyjątkiem od powyższej zasady jest sytuacja, gdy udzielenie co najmniej 14 dni kalendarzowych wypoczynku nie jest możliwe. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy pracownik nie ma prawa do takiej liczby dni urlopu (np. pracownik w pierwszym roku kalendarzowym swojej pracy, pracownik zatrudniony na krótki okres lub w ciągu roku, dla którego urlop jest liczony proporcjonalnie). Nie ma także przepisów, które zalecałyby stosowanie przelicznika, np. zasady proporcjonalności, w stosunku do pracowników, u których liczba dni urlopu nie pozwala na taki podział urlopu, aby jedna z jego części trwała co najmniej 14 dni.

Teoretycznie w sytuacji wskazanej w pytaniu pracownik mógłby skorzystać z urlopu w częściach, z których jedna trwałaby co najmniej 14 dni. Jedna część urlopu powinna obejmować bowiem 14 kolejnych dni kalendarzowych (licząc łącznie z weekendami), a nie 14 dni urlopowych. Pozostałe dni zgodnie z art. 1672 K.p. stanowiłyby urlop na żądanie.

Postępowanie takie, z punktu widzenia pracownika, mogłoby być jednak uznane za niekorzystne, a pracownik miałby prawo wnioskować o inny podział urlopu.

Dlatego w takich przypadkach, jak w pytaniu, zaleca się zastosować podział urlopu zgodnie z wnioskiem pracownika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Prace interwencyjne a długość urlopu

Zostałam zatrudniona do prac interwencyjnych na rok czasu. Ile należy mi się urlopu wypoczynkowego?

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień...

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy – czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

Podjęcie pracy w czasie urlopu wychowawczego

Mam pytanie odnośnie podjęcia pracy w czasie urlopu wychowawczego. Obecnie u mojego pracodawcy mam umowę na czas nieokreślony (40 h). Chciałabym...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »