Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2016-12-19 Autor: Marta Handzlik

Zwolnienie z pracy z dnia na dzień

Pracuję na podstawie umowy zlecenia. Umowa kończy mi się w tym miesiącu. Jestem w 12 tygodniu ciąży. Czy mój pracodawca może tak po prostu zwolnić mnie z pracy z dnia na dzień? Boję się, że zostanę bez pracy i bez pieniędzy. Czy jest jakieś wyjście z mojej sytuacji?

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia nie korzysta z gwarancji prawnych związanych z rodzicielstwem przewidzianych w przepisach prawa pracy. Pracownikiem jest bowiem osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) wynika, że wyłącznie w stosunku do pracownika, czyli osoby zatrudnionej w ramach umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, pracodawca ma ustawowy obowiązek przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu, o ile spełnione są wymogi określone w treści wyżej powołanego art. 177 Kodeksu pracy.

Pani z pracodawcą ma zawartą umowę cywilnoprawną (umowę zlecenia), w związku z czym nie jest Pani pracownikiem w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy, zatem nie znajduje bezpośredniego zastosowania gwarancja prawna ochrony stosunku pracy w okresie macierzyństwa określona w treści art. 177 K.p. Oznacza to, że pracodawca nie musi przedłużać umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia) do dnia porodu. Może też Panią zwolnić w każdej chwili.

Jedynym wyjściem w tej sytuacji byłoby podpisanie umowy o pracę, która gwarantowałaby Pani zasiłek macierzyński w czasie urlopu macierzyńskiego po porodzie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Sytuacja pracownicy po urlopie macierzyńskim wobec przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę

Pracuję w aptece jako kierownik, mam umowę na czas nieokreślony; urodziłam dziecko i przebywałam na urlopie macierzyńskim, a od tygodnia mam opiekę na dziecko. Mój pracodawca zawiesza działalność i apteka przechodzi na innego pracodawcę. Byłam na rozmowie z dyrektorem reprezentującym nowego właściciela, oświadczył mi, że kierowniczka, która była na zastępstwie za mnie, przejmuje moje obowiązki, a mnie może zaproponować pracę w innej aptece za mniejsze pieniądze. Czy to jest zgodne z prawem? Czy można w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę pozbawić pracownika po urlopie macierzyńskim miejsca pracy? I jeszcze pytanie odnośnie urlopu: Mam 20 dni urlopu do wykorzystania z ubiegłego roku i zaczął się nowy rok? Ów dyrektor twierdzi, że za nowy rok należy mi się tylko odpowiednio za styczeń i luty.

Zwolnienie z pracy podczas trwania świadczenia rehabilitacyjnego

Byłam 182 dni na zwolnieniu lekarskim i lekarz orzecznik ZUS przyznał mi prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 6 miesięcy od dnia ustania L4. W trakcie świadczenia rehabilitacyjnego zostałam zwolniona z art. 53 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Czy świadczenie rehabilitacyjne będzie nadal wypłacane? Czy muszę rejestrować się jako osoba bezrobotna? Co w takiej sytuacji mam zrobić?

Zmiana podstawy rozwiązania umowy o pracę

Zostałam zwolniona dyscyplinarnie (art. 52 § 1 K.p.) za romans z podopiecznym z grupy terapeutycznej, którą prowadzę. Uznano to za naruszenie moich podstawowych obowiązków pracowniczych. Nie zgadzam się z tą opinią. Mój podopieczny to dorosły człowiek niemający zaburzeń, które uniemożliwiłyby mu wejście w taką relację z kobietą. Czy mam możliwość walczyć o zmianę podstawy rozwiązania umowy o pracę? Chciałabym odejść za porozumieniem stron.

Czy pracodawca może zwolnić moją żonę?

Moja żona ma umowę o pracę na czas określony do marca przyszłego roku. Dzisiaj dostała wypowiedzenie z pracy (2-tygodniowy okres wypowiedzenia) i dziś też dowiedzieliśmy się, że żona jest w ciąży. Czy pracodawca może zwolnić moją żonę?

Czy mogę wciąż pracować, nie odchodząc na emeryturę?

Osiągnęłam wiek emerytalny, napisałam pismo o podwyżkę, a pracodawca chce, żebym napisała oświadczenie, kiedy odejdę z pracy. Tymczasem ja wcale odchodzić nie chcę, mam jeszcze kredyty do spłacenia i dużo energii do pracy. Czy mogę wciąż pracować, nie odchodząc na emeryturę?

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka