Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2009-12-03 Autor: Dorota Kriger

Zmiana etatu a umowa na czas określony

Czy można sporządzić aneks do umowy o pracę na czas określony? Czas obowiązywania umowy to 2 lata. Praca trwa od 3 miesięcy. Aneks dotyczy zmiany wymiaru czasu pracy z połowy etatu na cały, ale tylko przez pół roku.
Dorota Kriger

Treść dowolnej umowy o pracę może być zmieniana w drodze porozumienia zmieniającego tylko w przypadku, kiedy na dokonane zmiany zgodę wyrażą obie strony, a dokonywane zmiany nie mają na celu pogorszenia sytuacji pracownika. W razie braku zgody obu stron lub kiedy zmiany mogą obiektywnie pogorszyć warunki zatrudnienia pracownika, należy zastosować wypowiedzenie zmieniające.

Dokonanie zmian w umowie na czas określony w drodze wypowiedzenia zmieniającego będzie możliwe tylko, jeśli w umowie przewidziano możliwość rozwiązania stosunku pracy poprzez zastosowanie dwutygodniowego wypowiedzenia. Oznacza to, że nie będzie można dokonać zmian w umowach o pracę na czas określony, które zawarte zostały na okres krótszy niż 6 miesięcy lub na okres dłuższy niż 6 miesięcy, ale w których nie przewidziano możliwości rozwiązania tych umów w drodze wypowiedzenia (art. 33 K.p.).

Powyższe wynika z art. 42 § 3 K.p., który mówi, że w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Stąd opinia, że w razie braku możliwości zastosowania okresu wypowiedzenia nie można zastosować także wypowiedzenia zmieniającego.

Zgodnie z art. 42 § 2 K.p. wypowiedzenie warunków pracy lub płacy, w tym przypadku czasowe zwiększenie wymiaru czasu pracy, uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

Jeśli obie strony godzą się na czasowe zwiększenie wymiaru czasu pracy i w uznaniu pracownika zmiana ta nie będzie pogorszeniem warunków jego pracy – można będzie zastosować porozumienie zmieniające. W przeciwnym razie możliwość dokonania zmian w umowie będzie zależna od tego, czy w treści umowy o pracę została umieszczona klauzula o możliwości zastosowania dwutygodniowego wypowiedzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie jestem w 6. tygodniu ciąży. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński? Czy jeśli praca jest fizyczna i z czynnikami szkodliwymi dla dziecka (choroby), mogę pójść wcześniej na urlop macierzyński? Praca nie pozwala mi nawet na wizyty u lekarza, które są wymagane.

Wcześniejszy powrót z L4 po szybkim wyzdrowieniu – czy to możliwe?

W zeszłym tygodniu się rozchorowałem, poszedłem do lekarza i dostałem L4 do przyszłego piątku. Minęły 3 dni, biorę regularnie leki i w sumie jestem już prawie zdrowy. Czy mogę w jakiś sposób anulować L4 i iść do pracy?

Badanie alkomatem

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.

Nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego

Szef powiadomił mnie niedawno, że w przyszłym miesiącu zostanę przeniesiony do innej placówki, odległej od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie chcę się na to zgodzić. Jeśli nie przyjmę wypowiedzenia zmieniającego, będzie to podobno porzucenie pracy. Co mogę zrobić? Czy należy mi się odszkodowanie?

Orzeczenie o niezdolności do służby wojskowej

Jestem żołnierzem zawodowym. Niedawno wypowiedziałem stosunek pracy. Czy wojskowa komisja lekarska orzekając, że jestem niezdolny do zawodowej służby w trakcie mojego 6-miesięcznego wypowiedzenia może mnie zwolnić wcześniej?

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.09.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 2.09.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka