Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Zmiana przydziału czynności na nowy rok szkolny

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-07-19

Kilka dni temu w czasie opiniowania projektu arkusza organizacyjnego dowiedziałam się, że dyrektor chce mi zmienić przydział czynności na nowy rok szkolny. Mam mieć 12 godzin historii, 5 godzin wos-u i 2 godziny w świetlicy, co w sumie daje cały etat. Dodatkowo w projekcie dyrektor wystawił wakat na 8 godzin historii z zamiarem zatrudnienia nowego nauczyciela. Czy może tak postąpić?

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że wszelkie decyzje dotyczące zatrudnienia w szkole nauczyciela oraz przydziału godzin w ramach pensum podejmuje dyrektor szkoły.

To dyrektor jest odpowiedzialny za zapewnienie odpowiednich warunków organizacyjnych do realizacji zadań dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych w szkole. Przede wszystkim w pierwszej kolejności zapewnić musi realizację programu nauczania przez wszystkie klasy w szkole. Ponadto dyrektor szkoły jest pracodawcą dla zatrudnionych w szkole pracowników i to on decyduje we wszystkich kwestiach związanych z zatrudnieniem. Zatem to do kompetencji dyrektora szkoły należy również przydział godzin dla nauczycieli.

W odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania podkreślić należy, że dyrektor powinien – w miarę możliwości organizacyjnych – dążyć do zapewnienia im pełnego wymiaru zajęć, przy czym nie ma obowiązku, aby były to godziny z jednego przedmiotu.

Zasadą jest zatrudnienie nauczyciela mianowanego w pełnym wymiarze czasu pracy, który może być ograniczony tylko za jego zgodą i tylko w przypadku wystąpienia tzw. zmian organizacyjnych w szkole, o których stanowi art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191). Realizacja zasady pełnego zatrudnienia nauczyciela mianowanego może się odbyć w formie dowolnych godzin, do których nauczyciel posiada kwalifikacje.

Tak więc co do zasady, skoro dyrektor zapewnia Pani pełny etat – nie ma podstaw do tego, aby nie przyjmować przydziału godzin, albo się od niego odwoływać. Dopiero w chwili, gdy nie zapewni Pani pełnego etatu – będzie Pani miała podstawy do odwołania się do sądu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zwrot kosztów dojazdu

Mój mąż pracuje w miejscowości oddalonej o 50 km od miejsca zamieszkania i codziennie dojeżdża. Czy istnieje możliwość zwrotu kosztów dojazdu do pracy np. na podstawie faktur za paliwo?

Przeniesienie w stan nieczynny po urlopie zdrowotnym

Jestem nauczycielem kontraktowym z 10-letnim stażem. Od maja przebywam na rocznym urlopie zdrowotnym. Jeśli okaże się, że nie ma dla mnie etatu po powrocie z urlopu, planuję złożyć wniosek o przeniesienie mnie w stan nieczynny. Jak wyglądają procedury? Kiedy złożyć ten wniosek?

Matka na urlopie macierzyńskim powracająca z zagranicy

Jestem doktorem fizyki. Przez ostatnie 5 lat miałam stypendium doktoranckie w Hiszpanii. Obecnie wraz z rodziną wróciłam do Polski. Przez najbliższe 2 miesiące będę jeszcze otrzymywać świadczenie w związku z faktem, że urodziłam niedawno dziecko w Hiszpanii (urlop macierzyński). Jakie uprawnienia i możliwości mam w Polsce po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Nie ma zapewne uprawnień do skorzystania z rocznego urlopu płatnego według prawa polskiego. Jak wygląda sprawa ubezpieczenia zdrowotnego oraz np. możliwości zarejestrowania się jako bezrobotnego osoby w mojej sytuacji? Na początku nie będę zatrudniona w Polsce, planuję rozpocząć pracę za jakieś pół roku.

Wymiar zatrudnienia jako warunek uzyskania urlopu na poratowanie zdrowia

Jestem nauczycielką, pracuję od 2002 r. Po urodzeniu dziecka nie zdecydowałam się przejść całkowicie na wychowawczy i w tym roku szkolnym pracuję w wymiarze 10/18 tygodniowo (zgodnie z artykułem 186 K.p.). Chciałabym w przyszłym roku pójść na urlop na poratowanie zdrowia, ale dyrekcja twierdzi, że mi się nie należy, bo trzeba być zatrudnionym na pełnym etacie. Zaznaczam, że jestem nauczycielem dyplomowanym, mam umowę na pełny etat na czas nieokreślony i nie grozi mi od września brak godzin. Czy dyrektor ma rację, twierdząc, że pracuję w niepełnym wymiarze, skoro umowę mam na pełny etat?

Wymagana przerwa między zwolnieniami lekarskimi

Jestem zatrudniona na umowę o pracę. Od marca przebywam na zwolnieniu lekarskim (uraz kręgosłupa). We wrześniu miałam wrócić do pracy, ale zbieg różnych okoliczności spowodował u mnie pogorszenie stanu psychicznego i rozważam leczenie psychiatryczne. Czy aby zwolnienie od psychiatry było nową chorobą wymagana jest przerwa między zwolnieniami lekarskimi? Czy wystarczy, aby to był jeden dzień, np. urlop na żądanie?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »