Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Zmiana dyrektora szkoły podstawowej

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-03-20

Od września obejmę stanowisko dyrektora w szkole podstawowej. Obecna pani dyrektor jest nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej zatrudnionym na podstawie mianowania. Czy istnieje możliwość (i kto może to zrobić w obecnej sytuacji, bo ja obejmuję stanowisko 1 września) przeniesienia nauczyciela ze stanowiska edukacji wczesnoszkolnej do nauczania w oddziale „zerówki”? Nauczyciel nie wyraża zgody na taką zmianę. Druga sprawa dotyczy mojej osoby. Jak powinno wyglądać moje przejście z gimnazjum, gdzie jestem zatrudniona na podstawie mianowania, do szkoły podstawowej, gdzie od września obejmę stanowisko dyrektora na podstawie powołania? Obie szkoły prowadzi ten sam organ prowadzący.

Marta Handzlik

Zgodnie z art. 18 i 19 ustawy Karta Nauczyciela „nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko”.

W razie konieczności zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły, organ prowadzący szkołę może przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do tej szkoły – bez zgody nauczyciela, jednak na okres nie dłuższy niż 3 lata, z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko.

Karta Nauczyciela zawiera w swej treści możliwość zmiany warunków pracy, polegających na zmianie miejsca zatrudnienia nauczyciela lub jego stanowiska, bez konieczności odwoływania się do wypowiedzenia zmieniającego czy też wystąpienia skutków tzw. przejęcia zakładu pracy (w rozumieniu kodeksu pracy). Należy zauważyć, że instytucja przeniesienia jest specyficzna i występuje jedynie na gruncie pragmatyki nauczycielskiej. Pragmatyka nauczycielska przewiduje więc dwa sposoby zmiany miejsca zatrudnienia nauczyciela: za jego zgodą lub bez takiej zgody. Pierwszy przypadek został uregulowany w art. 18 KN, natomiast kwestie związane z przeniesieniem nauczyciela bez jego zgody określa art. 19 KN. Należy też zauważyć, że dotyczy ona jedynie nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z treścią art. 18 KN nauczyciel może być przeniesiony na własną prośbę (przeniesienie na wniosek nauczyciela) lub z urzędu za jego zgodą (przeniesienie z urzędu) na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. W tym trybie nauczyciel może nie tylko zająć inne stanowisko w tej samej szkole, ale również takie samo lub inne stanowisko w innej szkole, która może znajdować się w miejscowości będącej dotychczasowym miejscem pracy nauczyciela bądź też w innej miejscowości.

Pojęcie „stanowisko pracy”, o którym mowa w art. 18 KN, należy interpretować zgodnie z art. 42 KN. Przepis ten dotyczy tygodniowego wymiaru zajęć, który odnosi się do poszczególnych stanowisk pracy. W przepisie tym wyróżnia się stanowiska nauczycielskie w różnych typach (rodzajach) szkół, np. nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych, kolegiów nauczycielskich, praktycznej nauki zawodu, wychowawcy w świetlicach i internatach itp. Przeniesienie z jednej do drugiej z kategorii stanowisk wymienionych w tym przepisie jest przeniesieniem na inne stanowisko w rozumieniu art. 18 KN.

Inną formą przeniesienia jest przeniesienie dokonywane przez organ prowadzący szkołę. Polega ono na przeniesieniu nauczyciela do pracy w innej szkole w celu zapewnienia tejże szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły. Przeniesienie dokonywane jest w tym przypadku bez zgody nauczyciela. Przepis ten nie dotyczy jednak sytuacji, w której występuje brak możliwości zatrudnienia nauczyciela w dotychczasowej szkole. Zgodnie z treścią przepisu wyboru nauczyciela do przeniesienia oraz szkoły, z której zostanie on przeniesiony, dokonuje organ prowadzący szkołę, biorąc pod uwagę potrzeby prowadzonych przez siebie szkół. Przeniesienie w tym trybie może nastąpić do szkoły w tej samej lub innej miejscowości. W razie przeniesienia nauczyciela do pracy w innej miejscowości, która nie jest miejscem zamieszkania tego nauczyciela, nauczycielowi przysługują dodatkowe uprawnienia: prawo do czterodniowego tygodnia pracy, prawo do dodatku za uciążliwość pracy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do zakwaterowanie w miejscu czasowego zatrudnienia.

Podsumowując – bez zgody nauczyciela można go przenieść tylko do innej szkoły, ale nie można mu zmienić stanowiska. Aby zmienić mu stanowisko – a w przypadku zmiany ze stanowiska nauczyciela nauczania wczesnoszkolnego na nauczyciela zerówki- jest to zmiana stanowiska – nauczyciel musi wyrazić zgodę. Jeśli jej nie wyraża – przeniesienie nie może dojść do skutku.

Co do Pani drugiego pytania – oczywiste jest, że powierzenie stanowiska w stosunku do osoby wcześniej niezatrudnionej w danej szkole nie może być czynnością prowadzącą do nawiązania stosunku pracy. Osoba, której powierza się stanowisko, powinna pozostawać w stosunku pracy z daną szkołą lub placówką. Jeżeli przed powierzeniem jej stanowiska była zatrudniona gdzie indziej jako nauczyciel, to powinno nastąpić przeniesienie służbowe na podstawie art. 18 KN.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Błąd w kodzie na zwolnieniu lekarskim (ZUS ZLA) – czy lekarz powinien skorygować zwolnienie?

Lekarz wystawił mi L4, lecz zauważyłem w nim błąd. Otóż lekarz zaznaczył, że powinienem leżeć, a ja – wręcz przeciwnie – muszę być aktywny i czerpać jak najwięcej świeżego powietrza. Zwolnienie jest już czwarte z kolei i łączna długość przekracza 30 dni. Czy w razie kontroli z ZUS-u, gdy nie będzie mnie w domu, mogę im później sprostować sytuację, mówiąc, że w L4 jest błąd? Oczywiście mój lekarz potwierdzi, że mogę chodzić podczas choroby. Jak wygląda to z punktu widzenia ZUS-u?

Zakończenie stażu i rozpoczęcie studiów a zapisanie się do OFE

Od maja do września 2011 r. obywałam staż w urzędzie pracy. Później rozpoczęłam studia. Dostałam niedawno pismo z ZUS-u, że powinnam być zapisana do OFE i muszę dopełnić obowiązku do 10 stycznia. Czy faktycznie muszę zapisać się do funduszu, skoro teraz nie pracuję i nie podejmę pracy w trakcie studiów?

Wezwanie pracodawcy do sądu i jego wyjaśnienia

Czy jeżeli pracownik złożył do sądu pracy pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, to pracodawca po otrzymaniu wezwania na rozprawę i kopii pozwu ma obowiązek złożyć pisemne wyjaśnienie do sądu? Jeżeli tak, to ile ma czasu na złożenie wyjaśnienia? Jako że sprawa ma charakter jawny, to czy pracownik ma możliwość wglądu do treści tego wyjaśnienia i zasięgnięcia informacji na temat ewentualnych świadków powołanych przez pracodawcę?

Odwołanie się od wyroku sądu pracy po kilku latach

W 2013 roku zostałam zwolniona z pracy. Ponieważ byłam chora, złożyłam pozew do sądu pracy z 2-dniowym opóźnieniem wraz z pismem o przywrócenie terminu z uzasadnieniem i zwolnieniem lekarskim. Sprawa weszła na wokandę – sądziłam, że jest to jednoznaczne z przywróceniem terminu. Dopiero w uzasadnieniu (niekorzystnego) wyroku po trzech latach procesu dowiedziałam się, że termin nie został przywrócony – oddalenie powództw z powodu uchybienia terminu. Mam zamiar odwołać się od wyroku. Jak się bronić?

Nagroda za 35 lat pracy w szkole

W kwietniu skończę 58 lat. Pracuję 35 lat w szkole, dokładnie od 1 września 1981 roku. Jestem nauczycielem mianowanym. Dyrekcja szkoły zapowiada zwolnienia w najbliższym czasie z powodu konieczności ograniczenia ilości klas. Czy obejmuje mnie tzw. okres ochronny? Do kiedy muszę pracować, aby otrzymać nagrodę za 35 lat pracy w szkole?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »