Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2013-02-21 Autor: Dorota Kriger

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia

Byłam ubezpieczona w ZUS-ie z racji pobierania renty rodzinnej, lecz straciłam prawo do renty. Czy mama musi ponownie zgłosić mnie do ubezpieczenia w swoim zakładzie pracy? Mama nie przypomina sobie, żeby zgłaszała w pracy, by wyrejestrowano mnie z podlegania pod jej ubezpieczenie. Dodam, że nadal się uczę.
Dorota Kriger

Zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.):

„3. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6. Osoby, które nie zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego same, informują podmiot właściwy do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania zgłoszenia. Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego”.

Podczas pobierania renty rodzinnej była Pani zgłoszona do ubezpieczenia z zupełnie innego tytułu (renta rodzinna), niż gdy ubezpieczała Panią poprzednio mama. Z obecnego ubezpieczenia została Pani wyrejestrowana automatycznie w związku z utratą prawa do renty. Nie mogła Pani być w tym samym czasie zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez mamę jako członek rodziny i przez ZUS z tytułu renty. Zatem teraz – po utracie ostatniego tytułu – należy się ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż obecnie nie ma Pani takiego ubezpieczenia wcale.

Można to zrobić, rejestrując się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, o ile spełnia się warunki wynikające z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.), lub ubezpieczając się jako członek rodziny mamy, jeśli podlega ona takiemu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Członkami rodziny są następujące osoby:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonek,
  • wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

W przypadku gdy spełnia Pani warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu jako np.:

  1. uczeń/ słuchacz zakładów kształcenia nauczycieli w rozumieniu przepisów o systemie oświaty lub
  2. student/ uczestnik studiów doktoranckich, lub
  3. bezrobotna

    – powinna być Pani zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny.

Pani mama powinna teraz złożyć wniosek o zgłoszenie Pani jako członka rodziny na formularzu ZUS ZCNA (zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego) u płatnika składek, który wniosek ten przekaże do ZUS-u.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zasiłek chorobowy po wygaśnięciu umowy

Pracownik ma umowę do końca lutego. Dostarczył zwolnienie na okres od 15 lutego do 8 marca 2013 r. Osoba ta po ustaniu zatrudnienia będzie miała prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Czy w związku z tym, że pracownik otrzyma zasiłek dla bezrobotnych, za okres od 1 do 8 marca nie będzie się już należał zasiłek chorobowy z ZUS-u? Czy zakład pracy musi przesłać do ZUS-u ksero zwolnienia i dokument ZUS Z-3?

Nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego

Szef powiadomił mnie niedawno, że w przyszłym miesiącu zostanę przeniesiony do innej placówki, odległej od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie chcę się na to zgodzić. Jeśli nie przyjmę wypowiedzenia zmieniającego, będzie to podobno porzucenie pracy. Co mogę zrobić? Czy należy mi się odszkodowanie?

Ubezpieczenie wypadkowe przy umowie-zleceniu

Pracuję w firmie X na podstawie umowy o pracę. W czasie mojego urlopu pracowałam dla firmy Y na podstawie umowy-zlecenia. Podczas wykonywania tej drugiej pracy miałam wypadek. Poprosiłam firmę Y, aby wysłała kartę wypadku do ZUS-u. Jednak okazało się, że firma Y nie opłaciła ubezpieczenia wypadkowego od umowy-zlecenia, bo taką składkę płaci za mnie firma X. Firma Y opłaciła tylko ubezpieczenie zdrowotne. Czy to znaczy, że nie mogę ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?

Moment odejścia z pracy a prawo do odprawy

Jestem nauczycielem mianowanym, mam umowę o pracę. Niebawem wracam do pracy po urlopie zdrowotnym. Dyrektor poinformował mnie, że przewidziano dla mnie tylko 4 godz. tygodniowo. Czy jeżeli nie zgodzę się na te warunki, przysługuje mi odprawa? Zdaniem dyrektora nie, bo musiałabym pracować do końca roku szkolnego. Czy mogę wnieść o przeniesienie w stan nieczynny, jeśli dostanę wypowiedzenie? Dodam, że pracowałam dotąd w pełnym wymiarze godzin.

Zmiana etatu w ciąży i L4 a kontrola ZUS

Od początku ubiegłego roku pracowałam na 3/4 etatu. W czerwcu byłam w szpitalu i po powrocie do pracy mój stan zdrowia nie pozwalał na pracę w wymiarze 3/4 etatu i w związku z tym etat został zmieniony na 1/2. Jednakże pracodawca obiecał mi, że od listopada zwiększy mi etat do pełnego. Zmiana etatu ma nastąpić za kilka dni. Problem w tym, że zaszłam w ciążę. Planuję iść na L4, ponieważ wykonuję pracę, która nie jest w ciąży wskazana. Poinformowałam pracodawcę o ciąży i moim planowanym odejściu. Pomimo tej informacji pracodawca chce zwiększyć mi etat do pełnego. Jak wygląda ta sytuacja od strony prawnej? Czy zmiana etatu w ciąży i pójście na L4 będzie wiarygodne dla ZUS-u? Czy mogę iść do innego lekarza i udawać, że nie wiedziałam o ciąży? Pracodawca również w razie konieczności potwierdzi, że dowiedział się o ciąży już po zmianie etatu.

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.07.2014 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2013 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka