Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Zdolność do pracy po chorobie

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-09

Dzisiaj mija 182 dni okresu zasiłkowego (przebywałem na zwolnieniu lekarskim). Jutro powinienem stawić się do pracy, ale nie mam orzeczenia lekarza medycyny pracy, że jestem zdolny do pracy po chorobie. Czy jutro muszę iść do pracy, czy udać się na wizytę do lekarza medycyny pracy (mam skierowanie od pracodawcy)?

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Skoro do tej pory przebywał Pan na długotrwałym zwolnieniu powinien Pan w dniu dzisiejszym udać się na badania kontrolne – zgodnie z otrzymanym skierowaniem.

Oczywiście najlepszym wyjściem jest powiadomienie pracodawcy, że nie stara się Pan o zasiłek rehabilitacyjny tylko udaje do lekarza medycyny pracy, aby pracodawca wiedział, że Pana nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona (i płatna). Po dokonaniu badań i otrzymaniu zaświadczenia o zdolności do pracy powinien Pan udać się do zakładu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Komu przysługuje zasiłek macierzyński?

Od grudnia zeszłego roku jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Od kwietnia dostanę umowę o pracę na dwa miesiące. Po tym okresie następną umowę na dłuższy czas. Od trzech tygodni jestem w ciąży. Czy w tym przypadku przysługuje mi prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Czy iść na zwolnienie lekarskie?

Przebywałam na zwolnieniu lekarskim 3 miesiące. ZUS wezwał mnie do stawienia się u ich lekarza i ten lekarz orzecznik zdecydował, że jestem zdolna do pracy. Na drugi dzień miałam stawić się w pracy. Zgłosiłam więc swoją gotowość do pracy, ale pracodawca udzielił mi 2 dni wolnego i jest to nieobecność usprawiedliwiona płatna. Dzisiaj jest 3 dzień i powinnam iść do pracy, tymczasem wstałam z wysoką temperaturą, pewnie grypa. Nie wiem, czy po tych zajściach z ZUS mogę iść na kolejne zwolnienie lekarskie. Co robić?

Zajęcie wierzytelności przy umowie-zleceniu i umowie o pracę

Prowadzę agencję pracy. Otrzymałam pismo od komornika o zajęciu wierzytelności pracującej u mnie na umowę-zlecenie kobiety. Odpisałam, potwierdzając, że faktycznie ta pani u mnie pracuje i jej wynagrodzenie za ostatni miesiąc wyniesie 1700 zł. Jednak ze względu na fakt, że jest to jej jedyne źródło utrzymania, poprosiłam w jej imieniu o obniżenie kwoty. Ta pani nie odesłała mi jednak umowy. Uważa, że jak wyślę pieniądze do komornika, a nie będzie tej umowy, to je odzyska. To dla mnie niejasne. Poza tym czy teraz, skoro wysłałam pismo, mam czekać z przelaniem pieniędzy do komornika, aż mi odpisze, czy muszę to zrobić zgodnie z terminem ustalonym w umowie-zleceniu? Ta kobieta ma zacząć pracować na umowę o pracę, ile wtedy powinnam jej potrącać z pensji?

Urlop zdrowotny po nabyciu praw emerytalnych

Jestem nauczycielem z 34-letnim stażem. Chcę w roku szkolnym 2016/17 wziąć urlop „zdrowotny”. Mój dyrektor twierdzi, że już nabyłam prawa emerytalne (2015), a więc nie przysługuje mi urlop zdrowotny. Na emeryturę mogę przejść w wieku 61 lat i 5 miesięcy, a więc mogę jeszcze trochę popracować, a nie interesuje mnie pomostówka. Niestety dyrektor twierdzi, że albo emerytura, albo praca. Czy ma rację? Chcę jeszcze się dowiedzieć, co mi przysługuje w okresie chronionym, czy dyrektor może mnie zwolnić np. z braku etatu, czy może mi dać niepełny etat?

Zapewnienie ochrony dla nauczyciela od związków zawodowych

Jestem nauczycielką matematyki w gimnazjum. Urodziłam się w 1958 r.Przepracowałam bez przerwy 33 lata. Nabyłam praw do wcześniejszej emerytury, ale ze względów finansowych chcę odejść na emeryturę w wieku 60 lat. Dyrektorka wezwała mnie niedawno i oznajmiła, że otrzymam zwolnienie, ponieważ będzie mniejsza liczba oddziałów i że musi chronić dwuetatowców. Dla trzech osób uczących matematyki są godziny lub ewentualnie można obniżyć pensum. Po przedstawieniu sprawy prezesowi związków zawodowych otzymałam zapewnienie ochrony. Proszę o analizę sytuacji. Jak mam podejść do sprawy?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »