Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Urlop

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2017-02-15 Autor: Marta Handzlik

Zbieg zakończenia urlopu wychowawczego i zwolenienia na chore dziecko

Za 3 dni kończy mi się urlop wychowawczy. Dzwoniła do mnie pani kadrowa i poinformowałam ją, że moje dziecko się rozchorowało. Lekarz nie chciał mi wystawić zwolnienia, bo jestem jeszcze na wychowawczym. Co mam zrobić w tej sytuacji, skoro córka ma przebyć w domu przez tydzień? Poza tym kadrowa wezwała mnie po odebranie skierowania na badania w związku z końcem urlopu – o co chodzi?

Marta Handzlik

Lekarz prawidłowo poinformował Panią, że w okresie urlopu wychowawczego nie ma potrzeby wystawiać Pani zwolnienia lekarskiego. Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010r. Nr 77, poz. 512) zasiłek chorobowy nie przysługuje bowiem zarówno za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie urlopu wychowawczego, jak i urlopu bezpłatnego

Podczas przebywania na urlopie wychowawczym pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, dlatego przypadająca wówczas niezdolność do pracy nie uprawnia go do świadczeń z tego tytułu.

Ustawodawca ustanowił cztery wyjątki od zasady nieprzerwanego okresu wyczekiwania – w takiej sytuacji do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie:

  • jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni,
  • jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem wychowawczym,
  • jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem bezpłatnym,
  • jeżeli przerwa między nimi była spowodowana odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Oznacza to, że już pierwszego dnia po powrocie z urlopu wychowawczego może Pani pójść na zwolnienie lekarskie, bez konieczności wyczekiwania 30 dni.

Co do skierowania Pani na badania po urlopie wychowawczym – nie ma takiej konieczności, chyba że skończyły się Pani badania okresowe. Co prawda pracodawca ma obowiązek wysłania Pani na badania kontrolne po nieobecności z tytułu choroby trwającej powyżej 30 dni, ale nie dotyczy to urlopu wychowawczego.

Dlatego może Pani uzyskać zwolnienie na córkę od dnia powrotu do pracy i wysłać je wówczas pocztą do pracodawcy (albo dostarczyć osobiście).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Urlop nauczycieli nieferyjnych

Jak obliczać urlop wypoczynkowy nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych w niepełnym rozmiarze czasu pracy np. na 1/2 etatu?

Urlop dla zatrudnionego na pół etatu

Ile urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu, który pracuje: w poniedziałki 7 godzin, we wtorki i środy po 6,5 godziny, a czwartki i piątki ma wolne. Generalnie przysługuje mu 20 dni urlopu. Czy należy rozliczać go godzinowo? Ile godzin mu przysługuje i czy urlopu udziela mu się tylko na dni, w które pracuje? Jak przyznać mu „wczasy pod gruszą”?

Urlop okolicznościowy a urlop wypoczynkowy

3 marca 2008 r. urodziło mi się dziecko. Przebywałem wówczas na urlopie wypoczynkowym, ustalonym do 7 marca 2008 r. Następnie na okres od 5 do 18 marca dostałem zwolnienie z tytułu opieki nad żoną. Pracodawca poinformował mnie, że mój urlop wypoczynkowy jest nadrzędny i go tracę, zaś urlop okolicznościowy muszę wykorzystać w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od urodzenia dziecka. Czy pracodawca ma rację?

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla niepełnosprawnego pracownika

Od dwóch lat mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, ale do chwili obecnej nie przedstawiłam dokumentów pracodawcy. Teraz zamierzam poinformować o tym fakcie pracodawcę. Złożyłam również wniosek o kontynuację orzeczenia o niepełnosprawności. Ile dodatkowego urlopu będzie mi się należało, gdy przedstawię pracodawcy orzeczenie? Czy pracodawca może rozwiązać ze mną umowę o pracę? Może lepiej poczekać na nowe orzeczenie o przedłużeniu?

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka