Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2007-05-04 Autor:

Zaliczanie stażu pracy

Każdemu pracownikowi nalicza się staż pracy który daje mu przywilej dodatku stażowego w zależności od ilości przepracowanych lat. Czy do stażu pracy wlicza się tylko zakończone okresy pracy? Jak to jest w przypadku pracownika który jest zatrudniony w więcej niż jednym stosunku pracy?

W prawie pracy nie ma jednolitego pojęcia zaliczania stażu pracy dla celów uprawnień pracowniczych.

Staż ten oblicza się różnie dla różnych świadczeń. Na przykład, jeden ze sposobów określa art. 36 par. 1/1/ K.p. dla celów długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony.

Inne nieco zasady zaliczalności stażu pracy dla celów urlopu wypoczynkowego przewiduje art. 154/1/ K.p.

Dodatek za staż pracy nie jest powszechnie obowiązującym składnikiem wynagrodzenia, toteż dotyczy pracowników zatrudnionych u pracodawców, u których przepisy o wynagradzaniu taki element wynagrodzenia przewidują.

W przepisach tych należy szukać odpowiedzi na postawione pytanie, ponieważ nie ma jednolitego modelu postępowania w zakresie zaliczania stażu pracy dla celów dodatku stażowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zwrot kosztów dojazdu

Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić powrót do domu pracownikowi wezwanemu na awaryjny przyjazd do pracy w porze nocnej? „Awaria na jednym z obiektów zarządzanych przez firmę w której pracuję”

Kuroniówka - warunki otrzymania

Pracuję od lutego 2008 r. W tym roku przedłużono mi umowę, ale tylko do dnia porodu. Moje pytanie brzmi: czy przysługuje mi kuroniówka i od kiedy powinnam się o nią starać?

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Kilka dni po ustaniu zatrudnienia byłam na L4. Po tym czasie złożyłam papiery do ZUS, żeby uzyskać zasiłek chorobowy. Dopiero po chorobie zarejestrowałam się w urzędzie pracy i uzyskałam prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Czy należy mi się zasiłek chorobowy, jeśli mam zasiłek dla bezrobotnych?

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie jestem w 6. tygodniu ciąży. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński? Czy jeśli praca jest fizyczna i z czynnikami szkodliwymi dla dziecka (choroby), mogę pójść wcześniej na urlop macierzyński? Praca nie pozwala mi nawet na wizyty u lekarza, które są wymagane.

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.03.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.09.2015 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka