Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Wymiar zatrudnienia jako warunek uzyskania urlopu na poratowanie zdrowia

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-07-17

Jestem nauczycielką, pracuję od 2002 r. Po urodzeniu dziecka nie zdecydowałam się przejść całkowicie na wychowawczy i w tym roku szkolnym pracuję w wymiarze 10/18 tygodniowo (zgodnie z artykułem 186 K.p.). Chciałabym w przyszłym roku pójść na urlop na poratowanie zdrowia, ale dyrekcja twierdzi, że mi się nie należy, bo trzeba być zatrudnionym na pełnym etacie. Zaznaczam, że jestem nauczycielem dyplomowanym, mam umowę na pełny etat na czas nieokreślony i nie grozi mi od września brak godzin. Czy dyrektor ma rację, twierdząc, że pracuję w niepełnym wymiarze, skoro umowę mam na pełny etat?

Marta Handzlik

Zgodnie z art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) – nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.

Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć. Przepisy nie regulują, w jakim momencie nauczyciel powinien spełniać wszystkie powyższe wymogi, w tym dotyczące zatrudnienia na pełen etat. W doktrynie przyjęło się więc, że zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy musi być spełnione w dniu planowanego rozpoczęcia urlopu zdrowotnego.

Zgodnie z art. 186(7) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu, a pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek.

Obniżenie wymiaru etatu w zamian za urlop wychowawczy powoduje taki skutek, jakby na okres obniżenia etatu strony zawarły porozumienie o zmianie wymiaru zatrudnienia nauczyciela. Oznacza to, że od chwili wskazanej we wniosku o rozpoczęcie obniżenia etatu, do zakończenia tego obniżenia nie jest Pani zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy.

Dlatego jeśli urlop dla poratowania zdrowia miałby się rozpocząć w chwili, gdy Pani z tego obniżenia korzysta – dyrektor słusznie nie udzieli Pani tego urlopu. Gdyby jednak ograniczenie etatu się zakończyło, a Pani miała dopiero wtedy rozpocząć urlop dla poratowania zdrowia – należy go Pani udzielić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Przynależność związkowa

Proszę o odpowiedź czy pracodawca może zażądać od pracownika złożenia informacji czy należy do organizacji związkowej i czy pracownik ma obowiązek taką informacje podać. Pracodawca twierdzi, że tak i pracownik nie może z tego robić tajemnicy. Kto ma rację? Czy jest na to podstawa prawna?

Wypłata odsetek przez syndyka

Po ogłoszeniu upadłości Syndyk rozwiązał ze mną umowę o prace. Należny mi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy wypłacił mi dopiero po ogłoszeniu wyroku przez Sąd Pracy nakazujący wypłacenie ekwiwalentu wraz z należnymi odsetkami. Niestety syndyk wypłacił mi tylko ekwiwalent, a odsetki twierdzi że jego jako syndyka nie obowiązują. Czy rzeczywiście ma racje?

Wykonywanie zawodu fizjoterapeuty

Niedawno rozpocząłem studia na kierunku fizjoterapia i nasunęło mi się jedno pytanie. Czy w klasyfikacji zawodów zawód fizjoterapeuty występuje jako zawód samodzielny? Czy ukończenie studiów wyższych na kierunku fizjoterapia daje wolną rękę w samodzielnym wykonywaniu zawodu, tak jak ma to miejsce w zawodzie lekarza?

Dodatkowa umowa-zlecenie dla pracownika

Czy istnieje możliwość podpisania umowy-zlecenia z własnym pracownikiem, tzn. pracownik pracuje w firmie na umowę o pracę (pełen etat, płaca powyżej minimalnej) i pracodawca chce podpisać z pracownikiem dodatkowo umowę zlecenie? Czy od tej umowy-zlecenia będą musiały być odprowadzone składki ZUS, czy tylko sam podatek? Zlecenie nie będzie bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy na stanowisku pracy z umowy o pracę.

Zmiana przydziału czynności na nowy rok szkolny

Kilka dni temu w czasie opiniowania projektu arkusza organizacyjnego dowiedziałam się, że dyrektor chce mi zmienić przydział czynności na nowy rok szkolny. Mam mieć 12 godzin historii, 5 godzin wos-u i 2 godziny w świetlicy, co w sumie daje cały etat. Dodatkowo w projekcie dyrektor wystawił wakat na 8 godzin historii z zamiarem zatrudnienia nowego nauczyciela. Czy może tak postąpić?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »