Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Uzupełnienie etatu nauczyciela świetlicą

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-04-28

Jestem nauczycielem matematyki, informatyki i techniki. Obecnie przebywam na urlopie zdrowotnym po rocznym urlopie macierzyńskim, zaległym urlopie wypoczynkowym. W trakcie trwania tego urlopu dyrektor szkoły pozbawił mnie kilku godzin matematyki i przyznał je innemu jako godziny ponadwymiarowe. Natomiast mi po powrocie do pracy zagwarantował etat, ale uzupełniony świetlicą. Co mam robić? Jestem zatrudniona na podstawie mianowania i mam 11-letni staż pracy.

Marta Handzlik

Zgodnie z § 24 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400), kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych i internatach posiada osoba, która ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna lub internat.

Oznacza to, że ma Pani uprawnienia do pracy na stanowisku wychowawcy w świetlicy. Dlatego tez dyrektor, jako dysponent godzin, mógł Pani przydzielić godziny świetlicowe, co w efekcie nie spowodowało ograniczenia Pani zatrudnienia.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 lutego 2002 r. (sygn. akt I PKN 849/00, LEX nr 54887) stwierdził, ze „w zakresie określenia stanowiska należy je (stanowisko) interpretować zgodnie z treścią art. 42 KN. Teza, że »stanowisko« to stanowisko nauczyciela o określonych kwalifikacjach (np. nauczyciel biologii) nie jest jednak prawidłowa, gdyż w innych przepisach, KN nie wiąże już ze szczegółowo określonym przedmiotem nauczania (kwalifikacji) skutków prawnych. Z kolei art. 42 KN dotyczy tygodniowego wymiaru zajęć, który odnosi się do poszczególnych stanowisk pracy. W przepisie tym wyróżnia się stanowiska nauczycielskie w różnych typach (rodzajach) szkół. Przeniesienie z jednej do drugiej z kategorii stanowisk wymienionych w tym przepisie jest przeniesieniem na inne stanowisko w rozumieniu art. 18 ust. 1 KN”.

Dlatego tez dyrektor prawidłowo przydzielił Pani godziny świetlicy bez dokonywania zmiany stanowiska.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Czy bezrobotny może dobrowolnie opłacać ZUS?

Wiem, że mogę dobrowolnie opłacać sobie składkę zdrowotną, jeśli nie jestem nigdzie zatrudniony. A co z ZUS-em (składka emerytalna)? Czy jeśli nie pracuję, też mogę go opłacać? Chyba będę pierwszym, który chce to robić dobrowolnie :)

Zasiłek wychowawczy na dziecko a kryterium dochodowe

Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym i otrzymuję zasiłek wysokości 400 zł. Czy ten zasiłek przepadnie, jeśli otrzymywać będę stypendium naukowe lub socjalne z uczelni? Wiem, że stypendia nie są wliczane do dochodu, ale jak to się ma do zasiłku z MOPR?

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie jestem w 6. tygodniu ciąży. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński? Czy jeśli praca jest fizyczna i z czynnikami szkodliwymi dla dziecka (choroby), mogę pójść wcześniej na urlop macierzyński? Praca nie pozwala mi nawet na wizyty u lekarza, które są wymagane.

Zakup umundurowania w sklepie zewnętrznym

Czy funkcjonariusz policji ma obowiązek wykonania polecenia przełożonego, który nakazuje mu zakup umundurowania służbowego w sklepie podmiotu zewnętrznego nienależącego do policji? Oficjalny magazyn, w którym funkcjonariusze pobierają sorty mundurowe po pobraniu asygnaty, nie ma obecnie na stanie płaszcza służbowego, który mam nabyć. Cena tego sortu mundurowego w prywatnej firmie jest dwukrotnie wyższa niż ta, która obowiązuje w magazynie policyjnym. Dowódca zlecił wykonanie pomiarów funkcjonariuszy i chce złożyć sam, na własną rękę zamówienie w prywatnym sklepie mundurowym. Czy takie działanie jest dopuszczalne?

Radny gminy a umowa na okres próbny

Mój tata pracuje od około 30 lat na stacji paliw. Niedawno stację przejął nowy, młody pracodawca. Dziewczyna ta przeprowadziła ze starymi pracownikami rozmowę kwalifikacyjną, zgłosiły się też nowe osoby. Spośród nich wybrała pracowników (w tym mojego tatę), których zatrudniła na 3-miesięczny okres próbny. W dniu dzisiejszym tata otrzymał wypowiedzenie, którego jednak nie podpisał. Czy fakt, że jest on radnym gminnym, chroni go również przy zatrudnieniu na umowę na okres próbny?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »