Zaloguj się:

  

loguj mnie automatycznie

REJESTRACJA

Zapomniałem hasła

START | FORUM |

PRAW0 PRACY

SZUKAJ:

   
Zadaj pytanie

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»Biuletyn

Zapisz się tutaj
jeżeli chcesz
otrzymywać
biuletyn.

»Kodeks pracy

Pobierz Kodeks pracy
Stan prawny – 1.07.2014 r.
j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

Pobierz ustawę o PIP
Stan prawny – 1.01.2013 r.
j.t. z zaznaczonymi zmianami.

» Polecamy

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

» Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa

»  Prawo do świadczenia przedemerytalnego na zasiłku dla bezrobotnych
»  Postępowanie o rozgraniczenie a zasiedzenie
»  Sądowy dział spadku
»  Prawo spadkowe
»  Pozew rozwodowy

Zadaj pytanie
 

»Start »Zwolnienia grupowe »Artykuł

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  
Telefon:   Nieobowiązkowe

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 11.10.2004

Autor: Tadeusz M. Nycz

Ustawa o zwolnieniach „grupowych”

W artykule omówiono podstawowe założenia ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników, zwracając szczególnie uwagę na zasadnicze różnice pomiędzy nową ustawą a jej poprzedniczką z 1989 r.

Wybrane Opinie Klientów
Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

Ustawa z dnia 13 maca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz. U. Nr 90, poz. 844, z późn. zm. oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2217 – obowiązuje zasadniczo od 1 stycznia 2004 r. i zastąpiła poprzednią ustawę z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 z późn. zm. oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844.

 

Wśród dokonanych zmian stanu prawnego można wyróżnić takie, które mają zasadnicze znaczenie oraz zmiany drugorzędne. Do zasadniczych zmian trzeba zaliczyć po pierwsze zasadę, że przepisy ustawy znajdują zastosowanie tylko do pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników. Wielkość ta dotyczy liczby pracowników a nie etatów.

 

Druga zasadnicza zmiana polega na tym, że ustawodawca zlikwidował negatywne przesłanki wypłacania odprawy w razie zwolnienia z pracy z przyczyn nie dotyczących pracodawcy. Oznacza to, że obecnie odprawa będzie należna bez względu na takie okoliczności, jak np. prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek czy prowadzenie gospodarstwa rolnego.

 

Do mniej istotnej zmiany należy nowy tytuł ustawy, który w przeciwieństwie do poprzedniej nie mówi o rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, lecz z przyczyn niedotyczących pracowników.

 

Zmiana ta rzutować będzie na wykładnie poszczególnych przypadków rozwiązywania stosunku pracy. Zgodnie z obecnym brzmieniem tytułu ustawy, nie budzi wątpliwości, że wszelkie przypadki rozwiązania stosunku pracy, których przyczyna nie leży po stronie pracownika uzasadniają zastosowanie jej przepisów.

 

Przykładowo, pracodawca nie z własnego powodu likwiduje zakład pracy ale jest do tego zmuszony np. wobec uniemożliwienia mu prowadzenia działalności, na którą niezbędna jest licencja, będzie również zobowiązany do wypłacania odprawy jeśli zatrudnia co najmniej 20 pracowników.

 

Warto przypomnieć podstawowe założenia stosowania tej ustawy, ponieważ z pytań zamieszczanych na forum serwisu prawo-pracy.pl wynika, że niektórzy ich nie pamiętają.

 

Podstawowym założeniem stosowania tej ustawy jest potrzeba zwolnienia pracownika, lub pracowników z przyczyn nie dotyczących tego lub tych pracowników. Krąg przypadków mieszczących się w tym pojęciu obejmuje więc wszystkie zdarzenia, za które w ramach zasady ryzyka podmiotu zatrudniającego pracodawca ponosi odpowiedzialność.

 

Aby zastosować przepisy ustawy, oprócz liczby 20 zatrudnionych, musi dojść do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę lub w drodze porozumienia stron.

 

Ustawa znajduje zastosowanie zarówno w razie wypowiedzenia umowy o pracę zawarte z pracownikiem za czas nie określony, jak i zawartej na czas określony, jeżeli dochodzi do wcześniejszego jej rozwiązania.

 

Przy zawieraniu porozumienia stron, w opisanych warunkach, pracownicy powinni pamiętać o potrzebie zamieszczenia w piśmie o rozwiązaniu umowy, przyczyny tej czynności prawnej. Jest to konieczne w tym celu aby wyeliminować wątpliwości i ewentualne trudności dowodowe dotyczące późniejszego udowadniania tego faktu.

 

Omawiana ustawa nie znajduje natomiast zastosowania, jeśli rozwiązanie umowy o pracę nastąpi wskutek wypowiedzenia złożonego przez pracownika, choćby w rzeczywistości istniały przyczyny tego wypowiedzenia leżące po stronie pracodawcy.

 

Pracownicy winni więc o tym pamiętać, że w sytuacji istnienia przyczyn do zastosowania przepisów tej ustawy, w ich interesie nie leży podejmowanie czynności zmierzających do rozwiązania umowy.

 

Mimo istotnych zmian wprowadzonych przez nową ustawę, szereg dotychczasowych instytucji prawnych zachowało swoją aktualność. Niemniej jednak przestrzegam przed schematycznym korzystaniem z orzecznictwa sądowego, gdyż można się tym sposobem oszukać.

 

Najistotniejsza zmiana polega na tym, że obecnie przepisy ustawy dotyczą pracodawcy zatrudniającego 20 i więcej pracowników już budzi uzasadnione wątpliwości interpretacyjne.

 

Problem sprowadza się do tego, w którym momencie liczba 20 zatrudnionych ma występować, aby pracodawca miał obowiązek ustawę stosować, czyli w konsekwencji dla pracowników wypłacać należną im odprawę?

 

Nie ulega wątpliwości, że takim decydującym momentem jest złożenie pracownikowi oświadczenia woli na okoliczność rozwiązania umowy o pracę. W zakładach pracy, w których funkcjonują zakładowe organizacje związkowe i tym samym obowiązuje szczególny tryb konsultacyjny zamiaru zwolnień grupowych, tę liczbę 20 pracowników trzeba ustalać w momencie rozpoczęcia pierwszych czynności dotyczących zamiaru zwolnienia pracowników.

 

W konsekwencji, pracownicy objęci zamiarem zwolnienia, są uprawnieni do odprawy, bez względu na to, czy w momencie wypowiedzenia umowy konkretnemu z nich, liczba pracowników u pracodawcy utrzymuje się nadal na poziomie 20 osób. Odmienny sposób postępowania byłby niewłaściwy, gdyż prawo do odprawy uzależnione byłoby od okoliczności przypadkowych.

 

Kolejne problem dotyczący zwolnień indywidualnych polega na tym, czy prawo do odprawy istnieje, w sytuacji, gdy w momencie wypowiedzenia umowy co prawda liczba pracowników nie osiąga 20, ale w dniu ustania stosunku pracy pracodawca zatrudnia już 20 pracowników? Na tak postawione pytanie trzeba odpowiedzieć twierdząco.

 

Ustawodawca wprowadzając granicę 20 pracowników, jako warunkującą obowiązek stosowania przepisów omawianej ustawy, w tym obowiązek odprawy zakładał z jednej strony, że mniejszy liczebnie pracodawca /pod względem liczby pracowników/ powinien być uwolniony od obowiązku przestrzegania przepisów ustawy.

 

Z drugiej strony, ustawa reguluje szczególny tryb postępowania, w tym uprawnienia pracownika w przypadku zwolnienia z pracy z przyczyn nie dotyczących pracownika, zmierzając do poprawnej regulacji procedury, z wyłączeniem właśnie tych mniejszych pracodawców. Powodem, dla którego pracodawca zwalnia pracownika, czy pracowników, jest potrzeba ograniczenia zatrudniania, zasadniczo z przyczyn ekonomicznych.

 

Mimo zmiany tytułu ustawy, zasadnicze przesłanki jej egzystencji pozostały bowiem niezmienione. Trudno zatem akceptować sytuację, w której pracodawca mógłby legalnie zwolnić pracownika, bez konieczności wypłacenia mu odprawy i równocześnie jeszcze w okresie wypowiedzenia przyjąć następnych co najmniej dwóch pracowników.

 

Taki sposób postępowania byłby sprzeczny systemowo, chociażby z art. 9 omawianej ustawy, który gwarantuje zwalnianemu pracownikowi pierwszeństwo przyjęcia do pracy w razie ponownego zatrudnienia pracowników w danej grupie zawodowej.

 

W konsekwencji, trzeba uznać, że liczba 20 pracowników warunkująca m.in. prawo zwalnianego pracownika do odprawy winna być osiągnięta w jednym ze wskazanych momentów:

  • w momencie składania oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę,
  • w chwili rozpoczęcia pierwszych czynności konsultacyjnych z zakładową organizacją związkową w zakresie zamiaru grupowego zwolnienia określonej grupy pracowników,
  • z chwilą skierowania do zakładowej organizacji związkowej pisma informującego o zamiarze indywidualnego zwolnienia danego pracownika,
  • w dniu ustania stosunku pracy z danym zwalnianym pracownikiem.

 

W związku z omawianym zwolnieniem z pracy, pracownikowi przysługuje odprawa uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy w wysokości:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata,
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy dłużej niż 8 lat.

 

Okresy zatrudnienia u danego pracodawcy dotyczą całego posiadanego przez pracownika stażu pracy w rozumieniu przepisów dotyczących stosunku pracy, bez względu na jakiekolwiek przerwy w zatrudnieniu.

 

Odprawę oblicza się wedle zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

 

Odprawa jest należna pracownikowi z dniem ustania stosunku pracy i powinna być wypłacona bez żądania ze strony pracownika, ponieważ stanowi ona tzw. dług oddawczy, tak jak wszystkie inne należności ze stosunku pracy, z chwilą jego ustania.

 

Odprawa przysługuje pracownikowi niezależnie od innych należności takich jak np. odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia (art. 361 par. 1 K.p.), a także odpraw z innego tytułu np. rentowo emerytalnej (art. 921 K.p.).

 

W przypadku sporu sądowego, w następstwie którego pracownik niesłusznie zwolniony zostaje przywrócony do pracy, odprawa podlega zaliczeniu na poczet wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy (art. 47 K.p.).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

 

poleć artykuł znajomemu poleć artykuł     wersja do druku drukuj artykuł

linia

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  
Telefon:   Nieobowiązkowe

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Tadeusz M. Nycz

Tadeusz M. Nycz – wybitny specjalista z zakresu prawa pracy, autor 16 komentarzowych książek z tej dziedziny prawa, w tym 7 wydań komentarza do Kodeksu pracy napisanego indywidualnie. Od ponad 20 lat czynnie współpracuje z Katedrą Prawa Pracy... więcej informacji »

»Najczęściej czytane artykuły w dziale

 

»Zapytaj prawnika

»Najnowsze artykuły w dziale

 

Masz pytanie? Nasi prawnicy mogą Ci pomóc. Wypełnij formularz i opisz dokładnie swój problem.

»Najczęściej czytane pytania w dziale

 

»Polecamy

04.08.2006 | Zwolnienie grupowe - definicja

11.10.2004 | Staż pracy dla celów odprawy

11.10.2004 | Ustalenie przyczyny wypowiedzenia

»Najnowsze pytania w dziale

30.10.2015 | Ochrona pracownika przebywającego na urlopie po urodzeniu dziecka

07.08.2015 | Czy należy się odprawa w związku z wypowiedzeniem umowy z powodu likwidacji stanowiska pracy?

25.06.2015 | Odprawa pieniężna w przypadku niezaakceptowania zmiany warunków

 

Godziny nadliczbowe
Tadeusz M. Nycz

 
zapytaj prawnika
opinie

» Najnowsze artykuły

04.04 | GLOSA do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 2009 r., II PK 51/09, OSNP z 2011 r. Nr 11-12, poz. 150 - czas pracy a faktyczny czas pracy

04.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 3

04.01 | Dodatek za pracę w porze nocnej

03.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 1

03.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 2

05.03 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 8

19.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 7

11.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 6

10.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 5

04.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 4

» Najnowsze pytania

26.11 | Zwolnienie osoby, która poszła na L4

25.11 | Wynagrodzenie nauczyciela za dni wolne od zajęć

24.11 | Unieważnienie wypowiedzenia z powodu błędu

23.11 | Zakaz konkurencji w prawie pracy

20.11 | Dodatki do wynagrodzenia a urlop wypoczynkowy

19.11 | Długośc okresu wypowiedzenia

18.11 | Prawo do urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim

17.11 | Czy czynności związane z obsługą przedszkola należą do nauczycieli?

16.11 | Naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy

13.11 | Ruchomy czas pracy a indywidualny rozkład czasu pracy

Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | Informacje | Polityka prywatności | Poleć serwis znajomemu | Pomoc
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2004-2015 Serwis prawo-pracy.pl