Urlop pod gruszką a zaległy urlop

• Autor: Dorota Kriger

Wiem, że aby otrzymać dofinansowanie urlopu z zakładowego funduszu świadczeń (tzw. urlop pod gruszką), niezbędne jest co najmniej jednorazowe „wzięcie” urlopu trwającego nieprzerwanie 2 tygodnie. Czy najpierw muszę wykorzystać urlop z poprzedniego roku i dopiero potem, aby dostać dofinansowanie, wziąć 2 tygodnie z nowej puli?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Urlop pod gruszką a zaległy urlop

Warunek otrzymania świadczenia urlopowego

Pracodawcy, którzy według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych pracodawcy, o których mowa wyżej, wypłacają świadczenia urlopowe, zamiast tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca, który zdecydował się w taki sposób dofinansować urlop pracownika, wypłaca świadczenie urlopowe tylko raz w roku, ale każdemu pracownikowi.

Warunkiem otrzymania świadczenia urlopowego – zgodnie z art. 3 ust. 5 przywołanej ustawy – jest skorzystanie przez pracownika w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Warto w tym miejscu powiedzieć, że do dni tych wliczane są nie tylko dni robocze, ale także dni wolne, niedziele i święta.

Zobacz też: Urlop wypoczynkowy 14 dni kalendarzowych czy 10 dni roboczych

Świadczenie urlopowe przy wykorzystaniu zaległego urlopu z poprzedniego roku

Żaden przepis nie uzależnia wypłaty świadczenia od charakteru tego urlopu, tzn. czy jest to urlop zaległ, czy bieżący.

Pracownik, który otrzymał świadczenie urlopowe, wykorzystując urlop zaległy, nie otrzyma tego świadczenia w tym samym roku w terminie późniejszym, podczas korzystania z urlopu bieżącego, nawet jeśli urlop ten będzie trwał nieprzerwanie co najmniej 14 dni. Nie jest więc możliwa sytuacja, w której pracownik otrzyma od jednego pracodawcy świadczenie urlopowe w ciągu jednego roku dwa razy.

Jeśli pracownik, którego pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe, uda się na co najmniej 14-dniowy urlop zaległy, to pracodawca najpóźniej w ostatnim dniu przed rozpoczęciem tego urlopu będzie zobowiązany wypłacić takiemu pracownikowi stosowne świadczenie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »