Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2009-08-26 Autor: Dorota Kriger

Umowa-zlecenie a składki ZUS

Mam umowę o pracę i umowę-zlecenie. Umowy zawarte są w dwóch różnych firmach, ale należących do tego samego pracodawcy. Czy od umowy-zlecenia pracodawca musi odprowadzać składki ZUS? Czy to prawda, że jeśli dochód netto z umowy-zlecenia jest wyższy od umowy o pracę, to należy odprowadzić „pełny” ZUS?
Dorota Kriger

Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się m.in. osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Pracodawca, zatrudniając taką osobę, powinien opłacać składki nie tylko z tytułu umowy o pracę, ale też od przychodu uzyskiwanego przez tego pracownika z tytułu umowy-zlecenia (art. 9 ww. ustawy). Od umowy-zlecenia w tym przypadku należy odprowadzać obowiązkowo wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Nie ma tu znaczenia wysokość przychodów uzyskiwanych z tytułu umów o pracę i umowy-zlecenia. Przychody te sumuje się i łącznie stanowią one podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Zawarcie umowy-zlecenia z innym podmiotem niż pracodawca, gdy w ramach zlecenia praca i tak jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, również skutkuje obowiązkiem odprowadzania wszystkich składek z tytułu tej umowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Kilka dni po ustaniu zatrudnienia byłam na L4. Po tym czasie złożyłam papiery do ZUS, żeby uzyskać zasiłek chorobowy. Dopiero po chorobie zarejestrowałam się w urzędzie pracy i uzyskałam prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Czy należy mi się zasiłek chorobowy, jeśli mam zasiłek dla bezrobotnych?

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie jestem w 6. tygodniu ciąży. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński? Czy jeśli praca jest fizyczna i z czynnikami szkodliwymi dla dziecka (choroby), mogę pójść wcześniej na urlop macierzyński? Praca nie pozwala mi nawet na wizyty u lekarza, które są wymagane.

Wcześniejszy powrót z L4 po szybkim wyzdrowieniu – czy to możliwe?

W zeszłym tygodniu się rozchorowałem, poszedłem do lekarza i dostałem L4 do przyszłego piątku. Minęły 3 dni, biorę regularnie leki i w sumie jestem już prawie zdrowy. Czy mogę w jakiś sposób anulować L4 i iść do pracy?

Badanie alkomatem

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.

Kara porządkowa a alkohol

Czy pracodawca może ukarać pracownika, który stawił się do pracy i po jednorazowym badaniu ma w wydychanym powietrzu 0,05 mg/dm3 karą porządkową – naganą?

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.03.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.09.2015 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka