Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Urlop

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2010-07-22 Autor: Dorota Kriger

Termin wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Kiedy powinien być wypłacony ekwiwalent urlopowy? Złożyłam wypowiedzenie, którego termin upływa 14 lipca – czy ten dzień jest dniem wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? A może dzień wypłaty wynagrodzenia? Znalazłam wyrok SN z dnia 29 marca 2001 r. (sygn. akt: I PKN 336/00, OSNP 2003/1/14), ale nie wiem, czy to wystarczy.
Dorota Kriger

Zgodnie z art. 171 § 1 K.p. w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Kwestie wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop określone są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.). W rozporządzeniu tym nie jest jednak wskazane, w jakim terminie należy wypłacić ekwiwalent, nie jest to także sprecyzowane w Kodeksie pracy.

Uznaje się, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop powinien być wypłacony w ostatnim dniu zatrudnienia, gdyż z tym dniem pracownik nabywa do niego prawo. W każdym terminie wcześniejszym pracownik ma jeszcze możliwość wykorzystać urlop „w naturze”.

Jeśli ostatnim dniem zatrudnienia jest 14 lipca, to w tym dniu pracownik powinien otrzymać ekwiwalent oraz inne świadczenia przewidziane prawem, które nie wchodzą w skład wynagrodzenia za pracę (np. odprawa emerytalna).

W tym przypadku nie ma też znaczenia, czy wynagrodzenie jest wypłacane w ostatnim dniu miesiąca, czy też w terminie do 10 dnia miesiąca następnego (zgodnie z art. 85 § 2 K.p. wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego). Świadczenia takiego jak ekwiwalent urlopowy nie należy bowiem traktować jako części wynagrodzenia za pracę i powyższy przepis, dotyczący terminu wypłaty wynagrodzenia, nie będzie miał zastosowania do tego świadczenia.

Prawdziwość twierdzenia, iż terminem wypłaty ekwiwalentu powinien być ostatni dzień zatrudnienia potwierdzają – oprócz tego, który Pani podała w swoim pytaniu – też inne wyroki. Między innymi w wyroku z dnia 05.12.1996 r. (sygn. akt: I PKN34/96, OSNAPiUS z 1997 r. Nr 13, poz. 237) SN stwierdził, że roszczenie o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, bez względu na to, czy chodzi o urlop bieżący, czy też zaległy, staje się wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Drugi wniosek o urlop wychowawczy – ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

Chcę przedłużyć urlop wychowawczy. Syn urodził się 7.09.2008 r., a mój pierwszy wniosek o urlop dotyczył okresu od 15.04.2009 r. do 30.04.2011 r. Chciałabym zacząć pracę, gdy syn pójdzie do przedszkola. Kiedy więc złożyć drugi wniosek o wychowawczy? Czy jeszcze mogę go złożyć? Ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy – czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Urlop ojcowski – płatny czy nie?

Czy ojcowski urlop jest płatny?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z kolei twierdzi, że tylko pracodawca może udzielić urlopu.

Orzeczenie o niepełnosprawności a dodatkowy urlop wychowawczy

Mam dziecko niepełnosprawne i chcę skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego. Jednak zauważyłam, że orzeczenie o niepełnosprawności jest wystawione tylko na ojca dziecka, to znaczy on jest wnioskodawcą. Zastanawiam się, czy nie jest to jakaś przeszkoda dla pracodawcy w udzieleniu urlopu właśnie mnie – matce dziecka. Proszę o odpowiedź!

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.09.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 2.09.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka