Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Składki do ZUS kierowcy tylko z najniższej krajowej

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-04-14

Pracowałem jako kierowca ciężarówki (również wyjazdy międzynarodowe). Czy pracodawca może odprowadzać składki do ZUS tylko z najniższej krajowej? Miałem umowę o pracę na pełny etat.

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 18 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę stanowią przychody w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu: zatrudnienia w ramach stosunku pracy, pracy nakładczej, służby, wykonywania mandatu posła lub senatora, wykonywania pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia integracyjnego i stypendium wypłacanych bezrobotnym oraz stypendium sportowego, a także z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności oraz umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jak również z tytułu współpracy przy tej działalności lub współpracy przy wykonywaniu umowy oraz przychody z działalności wykonywanej osobiście przez osoby należące do składu rad nadzorczych, niezależnie od sposobu ich powoływania.

Co do zasady podstawą oskładkowania jest przychód z tytułu umowy o pracę. Należy się więc zastanowić, co w Pana przypadku było przychodem podlegającym oskładkowaniu.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08), jeżeli kierowca w umowie o pracę ma określoną konkretną trasę, w zakresie której wykonywać będzie swoje czynności służbowe, to pracodawca nie jest zobowiązany wypłacać mu z tego tytułu diet za podróż służbową. W takim przypadku podróżą służbową pracownika będzie podróż poza tą stałą trasą transportu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwolnione od składek są diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Jeśli zatem diety były Panu wypłacane w przypadku odbywania przez Pana podróży służbowej w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy – podlegały one zwolnieniu z podatku i składek ZUS do wysokości limitów określonych dla pracowników sfery budżetowej.

Słowem – jeśli Pana podstawowe wynagrodzenie to minimalne wynagrodzenie określone w przepisach plus ewentualnie diety za podróże służbowe, to pracodawca mógł opłacać składki tylko od minimalnego wynagrodzenia.

Niestety, aby konkretniej odpowiedzieć na Pana pytanie musiałabym wiedzieć jakie składniki w jakich wysokościach Panu przysługiwały i w jakim okresie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Okres 183 dni przy delegacji zagranicznej

Firma polska zatrudnia polskich pracowników i wysyła ich w delegacje do Szwecji na maksymalnie 90 dni. Pracownicy często jednak wcześniej pracowali w danym roku za granicą. Jak liczyć 183 dni poza granicami kraju, by nie przekroczyć tej liczby? Czy liczymy te dni dla każdego państwa oddzielnie? Jak jest w przypadku Norwegii?

Kwalifikacje a awans zawodowy nauczyciela

Chcę złożyć wniosek o wszczęcie postępowania na nauczyciela dyplomowanego, ale czytając różne prawne wykładnie pojawiły mi się pewne wątpliwości. Moja sytuacja wygląda następująco: ukończyłam studium nauczycielskie, następnie studia licencjackie (biologia), od 1999 roku zostałam zatrudniona w gimnazjum (nauczyciel biologii), w 2001 roku ukończyłam studia magisterskie, rok później otrzymałam awans na nauczyciela mianowanego (po odbyciu prawie 2-letniego stażu), w 2008 roku ukończyłam kurs kwalifikacyjny pedagogiczny i rok później rozpoczęłam staż na dyplomowanego. Czy wszystko jest zgodne z prawem odnośnie moich kwalifikacji pedagogicznych i prawomocności nadania mi stopnia nauczyciela dyplomowanego?

Błędne świadectwo pracy i angaże jako dowód

Przez 17 lat pracowałem w Wojskowych Zakładach Lotniskowych jako powlekacz emalią. Wystawiono mi jednak błędne świadectwo (konserwator). Zakład już nie istnieje, ale zostały moje angaże z tego okresu, z których wynika faktyczne stanowisko. Czy mogą być dowodem w sporze z ZUS-em dotyczącym szczególnych warunków pracy?

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie drogowym

Jestem posiadaczem certyfikatu kompetencji zawodowych w zakresie transportu drogowego i byłem przez pół roku zatrudniony na umowę o pracę jako osoba zarządzająca transportem. Użyczałem swemu pracodawcy certyfikatu (spisaliśmy taką umowę) i na podstawie tego certyfikatu firma uzyskała licencję. Podobno właściciel firmy zdał egzamin na certyfikat i ma teraz swój, ale chciałbym to wiedzieć na pewno. Czy jest możliwość sprawdzenia (np. w GITD), czy przedsiębiorca w dalszym ciągu nie korzysta z mojego certyfikatu?

Zakup umundurowania w sklepie zewnętrznym

Czy funkcjonariusz policji ma obowiązek wykonania polecenia przełożonego, który nakazuje mu zakup umundurowania służbowego w sklepie podmiotu zewnętrznego nienależącego do policji? Oficjalny magazyn, w którym funkcjonariusze pobierają sorty mundurowe po pobraniu asygnaty, nie ma obecnie na stanie płaszcza służbowego, który mam nabyć. Cena tego sortu mundurowego w prywatnej firmie jest dwukrotnie wyższa niż ta, która obowiązuje w magazynie policyjnym. Dowódca zlecił wykonanie pomiarów funkcjonariuszy i chce złożyć sam, na własną rękę zamówienie w prywatnym sklepie mundurowym. Czy takie działanie jest dopuszczalne?


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »