Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2010-09-22 Autor: Dorota Kriger

Skierowanie na badanie kontrolne po 30 dniach choroby

Przechodziłam mononukleozę zakaźną. Lekarz pierwszego kontaktu powiedział, że mogę już wrócić do pracy. Niestety pracodawca dał mi skierowanie do lekarza medycyny pracy na badanie kontrolne i boję się, że nie dostanę zdolności do pracy i zostanę zwolniona. Co wtedy? Czy mogę się jakoś bronić?
Dorota Kriger

O konieczności skontrolowania stanu zdrowia pracownika i stwierdzenia jego zdolności do pracy na danym stanowisku, w celu powrotu do pracy po dłuższej nieobecności, wywołanej chorobą, mówią przepisy prawa pracy.

Obowiązek skierowania pracownika na badania kontrolne wynika z art. 229 § 2 K.p. – zgodnie z nim w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Badania kontrolne, tak jak i wstępne czy okresowe, są przeprowadzane w zakładzie medycyny pracy, z którym zakład pracy ma podpisaną umowę (art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy – Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 z późn. zm.).

Jeśli w wyniku przeprowadzonych badań lekarz medycyny pracy stwierdzi istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy i wyda zaświadczenie stwierdzające ten fakt, to pracownik (lub pracodawca), który nie godzi się z treścią wydanego zaświadczenia, może wystąpić w ciągu 7 dni od dnia wydania zaświadczenia za pośrednictwem lekarza, który wydał to zaświadczenie, z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania (§ 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy – Dz. U. z 1996 r. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Ponowne badanie przeprowadza się w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, chyba że zaświadczenie zostało wydane przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy – wówczas kolejne badanie przeprowadza się w najbliższej jednostce badawczo-rozwojowej z zakresu dziedziny medycyny pracy. Od ustalonego na podstawie powtórnego badania orzeczenia lekarskiego nie przysługuje kolejne odwołanie (§ 5 ust. 2 i 4 rozporządzenia).

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 K.p.), dlatego w przypadku otrzymania od pracownika zaświadczenia, na którym wykazano brak jego zdolności do pracy, pracodawca będzie uprawniony do wypowiedzenia umowy temu pracownikowi. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 grudnia 1999 r. (sygn.: I PKN 469/99 OSNP 2001/10/346) stwierdził, że „przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę”.

Pracodawca nie ma więc obowiązku, aby zatrudniać pracownika, który nie jest zdolny do wykonywania umówionej rodzajowo pracy. Jeśli jednak istnieją w firmie inne wolne stanowiska pracy, a pracownik ma kwalifikacje niezbędne do zajęcia któregoś z tych stanowisk, to pracodawca może zaproponować temu pracownikowi zatrudnienie na innym stanowisku, pod warunkiem że pracownik otrzyma zaświadczenie potwierdzające zdolność do pracy na nowym zmienionym stanowisku pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Skrócenie okresu otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego

Złamałem nogę i od 6 miesięcy otrzymuję świadczenie rehabilitacyjne. Mój lekarz prowadzący stwierdził, że jestem już zdrowy. Czy mogę zatem skrócić okres otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego (mam je na 9 miesięcy)? Pojawiła się atrakcyjna dla mnie oferta pracy i chciałbym ją podjąć. Jak skrócić okres otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego?

Leczenie po wypadku w pracy

Mąż w grudniu miał wypadek w pracy, otrzymał protokół powypadkowy stwierdzający wypadek przy pracy ze względu na winę pracodawcy (nieuwzględnioną w protokole), sprawa zgłoszona do PIP. Kontrola potwierdziła nieprawidłowości, m.in. brak wymaganych szkoleń bhp. Obecnie jest złożony pozew o sprostowanie protokołu, mąż nadal przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym po wykorzystaniu chorobowego. Czy możemy wnioskować o wypłatę odszkodowania na poczet kosztów leczenia?

Szkodliwy wpływ pracy na zdrowie

Jestem geodetą od 20 lat. Rok temu zmienił się dyrektor naszej firmy i od tej pory byłam zmuszana do cięższej pracy, tj. robót ziemnych, wykopów itp., wykonywanych wcześniej przez pracowników fizycznych. Moje obowiązki związane były z pomiarami i pracą na komputerze, w umowie nie ma mowy o ciężkiej pracy fizycznej. Niestety zaczęłam chorować z przeciążenia stawów. Jestem po leczeniu i w trakcie rehabilitacji, lekarz orzekł szkodliwy wpływ pracy na zdrowie. Co mam teraz robić? Jak rozmawiać z szefem, na co mogę liczyć, tzn. jaką ochronę daje mi prawo?

Zawał serca jako wypadek w pracy

Mój mąż jest kierowcą ciężarówek. Ze względu na bardzo obciążające warunki pracy przeszedł zawał serca. Obecnie jest na rencie, otrzymał odszkodowanie z powodu wypadku. Czy możemy uznać zawał serca za wypadek przy pracy i starać się o odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku lub niezdolność do pracy?

Wypadek w drodze powrotnej do pracy po świętach

Po spędzeniu świąt u rodziny wracałem samochodem do pracy. Doszło do wypadku drogowego, w którym zostałem poszkodowany. Zgodnie z kartą wypadku otrzymaną od pracodawcy jego zdaniem mój wypadek nie miał miejsca w drodze do pracy, ponieważ nie wracałem z mojego miejsca zamieszkania, tylko od rodziców (inne województwo). Czy musze się zgodzić z tą opinią?

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.03.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.09.2015 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka