Skierowanie pracownika na badanie kontrolne po chorobie

• Autor: Marta Handzlik

Syn (zatrudniony u pracodawcy mniej niż 6 miesięcy) przebywał na zwolnieniu lekarskim 82 dni. L-4 kończyło się w piątek i z tą datą otrzymał od lekarza prowadzącego (psychiatra) zaświadczenie o zakończeniu leczenia i gotowości do powrotu do pracy. Zwolnienie i zaświadczenie wysłał pocztą do pracodawcy. Pracuje w systemie 5-dniowym, w poniedziałek zamierzał stawić się w pracy. W niedzielę wieczorem uległ kontuzji kręgosłupa i w poniedziałek otrzymał od ortopedy zwolnienie na 3 tygodnie. Między zwolnieniami wystąpiła przerwa weekendowa. Dziś (wtorek) pracodawca przysłał mu e-mailem skierowanie do lekarza medycyny pracy na badanie kontrolne po chorobie. Proszę o ocenę sytuacji. Syn obawia się, że jeśli nie zgłosi się na to badanie, to nie zostanie uznana przerwa weekendowa, która przecież warunkuje rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego i nowego okresu ochronnego, a jeśli się na badanie zgłosi, to obawia się, że pracodawca zakwestionuje zasadność aktualnego zwolnienia chorobowego. Bardzo proszę o ocenę, czy sytuacja syna stała się istotnie tak patowa, jak to z pozoru wygląda?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Skierowanie pracownika na badanie kontrolne po chorobie

Sumowanie okresów niezdolności do pracy

Okres zasiłkowy trwa odpowiednio 182, bądź 270 dni – kiedy przyczyną niezdolności do pracy jest gruźlica lub choroba przypada w okresie ciąży. Jeśli po wyczerpaniu tego okresu pracownik jest nadal niezdolny do pracy, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Zgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego.

Zgodnie z przepisami sumować więc należy:

  1. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
  2. Okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą- w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
  3. Okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
    • niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
    • umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
    • spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
    • wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Zobacz też: Jak liczyć 30 dni zwolnienia lekarskiego badania kontrolne

Czy po 30-dniowym zwolnieniu lekarskim pracownik wracający do pracy musi mieć wykonane ponowne badania kontrolne?

Po 30-dniowym zwolnieniu lekarskim pracownik, wracając do pracy, musi mieć aktualne badania lekarskie. Stad pracodawca wysyła go na badania kontrolne, na które pracownik musi się stawić. Jeśli po owych badaniach kontrolnych pracownik przedstawi kolejne zwolnienie lekarskie, na nową chorobę, pracodawca nie może go zakwestionować, ponieważ badania lekarskie kontrolne wskazują, ze w dniu, gdy pracownik je wykonywał miał zdolność do pracy, co nie wyklucza zachorowania po przeprowadzeniu owych badań.

Słowem, już sam dzień przerwy na badania lekarskie, w którym to dniu syn nie ma zwolnienia lekarskiego, wystarczy, aby okres zasiłkowy rozpoczął się na nowo. Jeśli po dniu wykonywania badań dodatkowo wystąpi weekend, od poniedziałku Pani syn może przedstawić pracodawcy nowe zwolnienie. Ale na badania kontrolne zgłosić się musi.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »