Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2011-03-03 Autor: Dorota Kriger

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron a prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Próbowałam zarejestrować się w urzędzie pracy, żeby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, ale urzędniczka urzędu pracy zakwestionowała moje świadectwo pracy, w którym napisano: „porozumienie stron zawarte na wniosek pracodawcy”. Minęło już 7 dni od czasu wystawienia dokumentu – czy mogę jeszcze ubiegać się o jego sprostowanie? Czy stwierdzenie zawarte w dokumencie jest prawidłowe, czy urzędniczka ma rację i nie będę mieć prawa do zasiłku dla bezrobotnych? Również wcześniej, w styczniu, poinformowano mnie w urzędzie, że zasiłek mi nie przysługuje, ponieważ poprzednią umowę w ciągu ostatnich 6 miesięcy rozwiązano ze mną za porozumieniem stron (rozwiązanie umowy z końcem sierpnia). Czy urzędniczka miała rację?
Dorota Kriger

Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz. U. z dnia 25.04.2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub pracownik rozwiązał umowę o pracę w trybie art. 55 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Przepis powyższy mówi o tym, że zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje m.in. wtedy, gdy w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed rejestracją umowa została rozwiązana na mocy porozumienia stron. W urzędzie pracy w styczniu poinformowano więc Panią prawidłowo, bo od ostatniego porozumienia stron nie minęło wtedy jeszcze 6 miesięcy. Zabrakło jedynie informacji, iż zasiłek będzie jednak przysługiwał, ale dopiero po 90 dniach od rejestracji (art. 75 ust. 5 pkt 5 ww. ustawy).

W celu nabycia prawa do zasiłku do spełnienia był też warunek konieczny: w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni, należało być zatrudnionym i osiągać wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy (art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W art. 75. ust. 1 pkt 2 ww. ustawy jest także informacja, na jakiej podstawie obecnie urząd pracy prosi o zmianę treści świadectwa pracy. Z przepisu tego wynika bowiem, że treść świadectwa pracy powinna jednoznacznie określać, czy porozumienie było zawarte z przyczyn niedotyczących pracownika (bo tylko w takim przypadku zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał już po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, a nie dopiero po 90 dniach). Sformułowanie „porozumienie stron zawarte na wniosek pracodawcy” nie potwierdza, że przyczyny zawarcia porozumienia dotyczyły jedynie pracodawcy. Błędnie podany tryb rozwiązania umowy o pracę na świadectwie pracy nie pozwala więc prawidłowo ustalić, od kiedy bezrobotnemu będzie przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych.

Jak już wyżej wspomniałam, jeśli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni, była Pani zatrudniona i otrzymywała wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także nie ma dla Pani innych propozycji pracy – to ma Pani prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Od tego, co było podstawą zawarcia porozumienia, zależy, kiedy ten zasiłek Pani będzie przysługiwał. Jeśli nie uda się sprostować świadectwa pracy bądź przyczyny leżały po Pani stronie – zasiłek otrzyma Pani dopiero po 90 dniach od rejestracji.

Niestety, zgodnie z art. 97 § 21 K.p. upłynął już termin, w jakim mogła Pani wystąpić o sprostowanie bądź uzupełnienie treści świadectwa pracy, dlatego obecnie jest to tylko dobra wola pracodawcy, czy polubownie je zmieni.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Czy prawo reguluje kolejność zwalniania pracowników w firmie?

Obecnie mam umowę na czas nieokreślony, ale w firmie trwają zwolnienia i boję się o swoją posadę. Pracodawca zwalniał dotąd głównie osoby zatrudnione za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej oraz osoby z umowami na czas określony, ale ostatnio rozwiązano też umowy z pracownikami zatrudnionymi na czas nieokreślony. I tu pojawia się moje pytanie: czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym, że w pierwszej kolejności mają być zwalniane osoby z agencji lub z umowami na czas określony, czy kolejność zwolnień zależy tylko od pracodawcy? Czy pracownik posiadający umowę na czas nieokreślony nie powinien być w jakimś stopniu lepiej chroniony?

Zwrot odprawy

Zostałem zwolniony z pracy, wypłacono mi należną odprawę i uzyskałem odszkodowanie zasądzone przez sąd za podanie nieprawdziwego powodu zwolnienia. Były pracodawca pozwał mnie o zwrot odprawy. Rozprawa odbyła się bez mojego udziału, ponieważ nie dotarła do mnie korespondencja. Sędzia zasądził zwrot odprawy plus odsetki i zwrot kosztów adwokata byłego pracodawcy. Czy mam podstawy do apelacji?

Ochrona przed zwolnieniem po powrocie z urlopu wychowawczego

Postanowiłam skrócić urlop wychowawczy. Czy obejmie mnie ochrona przed zwolnieniem po powrocie z urlopu wychowawczego, jeśli złożyłam wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy? Czy wypowiedzenie zmieniające, jeśli nie zgodzę się na proponowane warunki, jest skuteczne w przypadku ochrony z art. 1868 K.p.? Czy rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. jest skuteczne w przypadku ochrony z art. 1868 K.p.?

Zmuszanie przez pracodawcę do rozwiązania umowy

Pracodawca zmusił mnie do złożenia wypowiedzenia. Złożyłem je więc z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, który mi przysługuje. Jednak pracodawca wciąż chce, bym natychmiast zakończył umowę za porozumieniem stron. Twierdzi, że nie muszę przychodzić do pracy, ale nie chce wydać mi dokumentu w tej sprawie. Jak się zachować?

Zwolnienie osoby, która poszła na L4

Dzisiaj zadzwoniła do mnie pracownica, że źle się czuje, ale wizytę u lekarza ma dopiero jutro – mimo wszystko dzisiaj nie pojawi się w pracy. Miałem zamiar wypowiedzieć jej umowę z powodu złej jakości pracy. Czy mogę obecnie wysłać jej np. wypowiedzenie? Czy wystarczającym powodem jest niestawienie się dzisiaj w pracy bez L4?

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.03.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.09.2015 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka