Zaloguj się:

  

loguj mnie automatycznie

REJESTRACJA

Zapomniałem hasła

START | FORUM |

PRAW0 PRACY

SZUKAJ:

   
Zadaj pytanie

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»Biuletyn

Zapisz się tutaj
jeżeli chcesz
otrzymywać
biuletyn.

»Kodeks pracy

Pobierz Kodeks pracy
Stan prawny – 1.07.2014 r.
j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

Pobierz ustawę o PIP
Stan prawny – 1.01.2013 r.
j.t. z zaznaczonymi zmianami.

» Polecamy

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

» Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa

»  Prawo do świadczenia przedemerytalnego na zasiłku dla bezrobotnych
»  Postępowanie o rozgraniczenie a zasiedzenie
»  Sądowy dział spadku
»  Prawo spadkowe
»  Pozew rozwodowy

Zadaj pytanie
 

»Start »Prawo pracy – podstawy »Artykuł

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  
Telefon:   Nieobowiązkowe

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 15.03.2010

Autor: Dorota Kriger

Równe traktowanie w zatrudnieniu

W artykule omówiono zagadnienia dotyczące zasad niedyskryminacji i równego traktowania w zatrudnieniu kandydatów na pracowników, pracowników obecnych i byłych.

Wybrane Opinie Klientów
Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

Obecnie obowiązujące przepisy prawa krajowego, dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu, zostały w ostatnich kilku latach dostosowane do przepisów prawa unijnego. W szczególności do Kodeksu pracy wdrożono następujące dyrektywy równościowe:

 

 • dyrektywę Rady 76/207/EWG z dnia 9 lutego 1976 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do zatrudnienia, kształcenia i awansu zawodowego oraz warunków pracy (Dz. Urz. WE L 39 z 14.02.1976, str. 40),
 • dyrektywę 2000/43/WE z dnia 29 czerwca 2000 r. wprowadzającą w życie zasadę równego traktowania osób bez względu na pochodzenie rasowe lub etniczne (Dz. Urz. WE L 180 z 19.07.2000),
 • dyrektywę 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającą ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (Dz. Urz. WE L 303 z 02.12.2000),
 • dyrektywę 2002/73/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 września 2002 r. zmieniającą dyrektywę Rady 76/207/EWG w sprawie wprowadzenia w życie zasady równego traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do zatrudnienia, kształcenia i awansu zawodowego oraz warunków pracy (Dz. Urz. WE L 269 z 05.10.2002, str. 15),
 • dyrektywę 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy (Dz. Urz. UE L 204 z 26.07.2006, str. 23).

 

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>


Zagadnieniom, dotyczącym równego traktowania w zatrudnieniu, w Kodeksie pracy poświęcony został cały rozdział IIa, od art. 183a do art. 183e. Tematyka ta została także poruszona w kilku innych artykułach kodeksu, np. w art. 112 czy art. 941.

 

Jak wspomniałam we wstępie, zasada równego traktowania w zatrudnieniu dotyczy nie tylko pracowników, ale także kandydatów na pracowników i pracowników byłych.

 

Zgodnie z art. 183a § 1 K.p. wszyscy pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie:

 

 • nawiązania i rozwiązania stosunku pracy,
 • warunków zatrudnienia (w tym: zgodnie z art. 183c § 1 K.p. pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości),
 • awansowania,
 • dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

 

Wskazane zakresy równego traktowania w zatrudnieniu winny być realizowane bez względu na: płeć pracownika, jego wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na rodzaj zatrudnienia – na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Katalog wymienionych w poprzednim zdaniu przyczyn nie jest zamknięty, wymienia on jedynie podstawowe okoliczności, które mogą, choć nie powinny, mieć wpływu na zachowania dyskryminacyjne w zatrudnieniu.

 

Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, zarówno bezpośredni, jak i pośredni (art. 183a § 2 K.p.).

 

Według Kodeksu pracy dyskryminowaniem bezpośrednim jest nierówne traktowanie konkretnego pracownika, polegające na tym, że pracownik ten był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji gorzej niż inny pracownik, a inne traktowanie tego pracownika nie ma uzasadnienia, szczególnie w przepisach prawa, w tym w regulaminach pracy i układach zbiorowych (art. 183a § 3 K.p.).

 

O dyskryminowaniu pośrednim mówi się, gdy wskutek zastosowania pozornie neutralnego postanowienia, kryterium lub działania występują, lub mogłyby wystąpić, niekorzystne dysproporcje w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych dla wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn określonych wcześniej, takich jak płeć, rasa i inne (art. 183a § 4 K.p.).

 

Przejawem dyskryminacji może być również zgodnie z art. 183a § 5 K.p.:

 

 • działanie polegające na zachęcaniu innej osoby do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu lub nakazaniu jej naruszenia tej zasady,
 • niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery (molestowanie).

 

Szczególnym rodzajem molestowania jest molestowanie seksualne, którym określa się każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy. Powyższe zachowania są przejawem dyskryminacji ze względu na płeć pracownika (art. 183a § 6 K.p.).

 

Jeśli wskutek wystąpienia jednej lub kilku przyczyn wcześniej wymienionych, takich jak płeć, rasa, religia, dojdzie do zróżnicowania sytuacji pracownika, w następstwie czego nastąpi:

 

 • odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy,
 • niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą,
 • pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe

  – to w efekcie pracodawca naruszy zasadę równego traktowania w zatrudnieniu.

 

Zasada ta nie zostanie naruszona, jeśli pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami (art. 183b § 1. K.p.).

 

Dyskryminowanie nie występuje w sytuacji, kiedy określone działanie, które można by uznać za dyskryminujące, jest obiektywnie uzasadnione ze względu na zgodny z prawem cel, który ma być osiągnięty, a środki służące osiągnięciu tego celu są właściwe i konieczne.

 

W szczególności niżej wymienione sytuacje należy traktować jako nienaruszające zasady równego traktowania w zatrudnieniu (art. 183b § 2 K.p.):

 

 • niezatrudnianie pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1 K.p., jeżeli jest to uzasadnione ze względu na rodzaj pracy, warunki jej wykonywania lub wymagania zawodowe stawiane pracownikom,
 • wypowiedzenie pracownikowi warunków zatrudnienia w zakresie wymiaru czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami niedotyczącymi pracowników,
 • stosowanie środków, które różnicują sytuację prawną pracownika ze względu na ochronę rodzicielstwa lub niepełnosprawność pracownika,
 • uwzględnianie kryterium stażu pracy przy ustalaniu warunków zatrudniania i zwalniania pracowników, zasad wynagradzania i awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, co uzasadnia odmienne traktowanie pracowników ze względu na wiek.

 

Również działania podejmowane przez pracodawcę przez określony czas, zmierzające do wyrównywania szans wszystkich lub znacznej liczby pracowników wyróżnionych z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1 K.p., przez zmniejszenie na korzyść takich pracowników faktycznych nierówności, w zakresie określonym w tym przepisie, nie będą stanowiły naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu (art. 183b § 3 K.p.).

 

Ponadto nie stanowi dyskryminacji w zatrudnieniu różnicowanie pracowników ze względu na religię lub wyznanie, w sytuacji zatrudnienia w ramach kościołów i innych związków wyznaniowych, których działanie i cel pozostaje w bezpośrednim związku z religią albo wyznaniem. W tych przypadkach religia i wyznanie stanowi istotny element uzasadniający usprawiedliwione wymagania zawodowe i nie mogą być traktowane jako przejaw dyskryminacji przez żadną ze stron (art. 183b § 4 K.p.).

 

Osoba, wobec której naruszono zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo domagać się od pracodawcy odszkodowania. Wysokość odszkodowania wynosi nie mniej niż minimalne wynagrodzenie, które ustalane jest w oparciu o odrębne przepisy (art. 183d K.p.), nie została zaś określona górna granica, którą w zależności od okoliczności towarzyszących sprawie ustala sąd pracy. Co jest w tym wypadku istotne – pracownik dyskryminowany nie jest zobowiązany wykazać, iż poniósł w wyniku nierównego traktowania w zatrudnieniu jakąkolwiek szkodę, jednakże jeśli szkoda taka wystąpiła, to pracownik jest zobowiązany ustalić jej wysokość oraz udowodnić jej zaistnienie.

 

Pracodawca powinien pamiętać, zgodnie z art. 183e § 1 K.p., że skorzystanie przez pracownika z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia równego traktowania w zatrudnieniu (a więc np. zażądania odszkodowania) nie może stanowić przesłanki dla wypowiedzenia przez pracodawcę stosunku pracy lub rozwiązania go bez wypowiedzenia, nie może być także podstawą do niekorzystnego traktowania pracownika podczas trwającego zatrudnienia. Również poddanie się lub przeciwstawienie się praktykom dyskryminacyjnym przez pracownika nie może być podstawą do niekorzystnego traktowania, ani nie może powodować innych negatywnych konsekwencji wobec pracownika.

 

Ponieważ zachęcanie lub nakazanie stosowania dyskryminacji jest również dyskryminacją, pracownik ma prawo w trakcie sprawy w sądzie powołać się na wszystkie przejawy dyskryminacji, jakie wystąpiły, a ponadto pracodawca nie może rozwiązać umowy z pracownikiem, który przeciwstawił się praktykom dyskryminacyjnym wobec niego lub innych pracowników, jeśli sprzeciw pracownika jest jedynym powodem rozwiązania umowy o pracę.

 

Zgodnie z art. 18 § 3 K.p. postanowienia umów o pracę i innych aktów, na podstawie których powstaje stosunek pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu są nieważne.

 

W przypadku zastosowania postanowień, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, zastosowanie będą miały odpowiednie przepisy prawa pracy, a w razie braku takich przepisów – postanowienia dyskryminujące należy zastąpić postanowieniami niemającymi takiego charakteru.

 

W celu realizacji powyższego oraz w celu poinstruowania pracowników o stosowaniu zasady równego traktowania w zatrudnieniu, zgodnie z art. 941 K.p. pracodawca udostępnia pracownikom tekst przepisów rozdziału IIa Kodeksu pracy w formie pisemnej lub zapewnia pracownikom dostęp do tych przepisów w inny sposób przyjęty u danego pracodawcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

 

poleć artykuł znajomemu poleć artykuł     wersja do druku drukuj artykuł

linia

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  
Telefon:   Nieobowiązkowe

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Dorota Kriger

Dorota Kriger – absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku... więcej informacji »

»Najczęściej czytane artykuły w dziale

 

»Zapytaj prawnika

»Najnowsze artykuły w dziale

 

Masz pytanie? Nasi prawnicy mogą Ci pomóc. Wypełnij formularz i opisz dokładnie swój problem.

»Najczęściej czytane pytania w dziale

 

»Polecamy

»Najnowsze pytania w dziale

 

Godziny nadliczbowe
Tadeusz M. Nycz

 
zapytaj prawnika
opinie

» Najnowsze artykuły

04.04 | GLOSA do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 2009 r., II PK 51/09, OSNP z 2011 r. Nr 11-12, poz. 150 - czas pracy a faktyczny czas pracy

04.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 3

04.01 | Dodatek za pracę w porze nocnej

03.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 1

03.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 2

05.03 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 8

19.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 7

11.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 6

10.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 5

04.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 4

» Najnowsze pytania

28.11 | Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego

27.11 | Dochód podczas urlopu nauczyciela

26.11 | Zwolnienie osoby, która poszła na L4

25.11 | Wynagrodzenie nauczyciela za dni wolne od zajęć

24.11 | Unieważnienie wypowiedzenia z powodu błędu

23.11 | Zakaz konkurencji w prawie pracy

20.11 | Dodatki do wynagrodzenia a urlop wypoczynkowy

19.11 | Długośc okresu wypowiedzenia

18.11 | Prawo do urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim

17.11 | Czy czynności związane z obsługą przedszkola należą do nauczycieli?

Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | Informacje | Polityka prywatności | Poleć serwis znajomemu | Pomoc
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2004-2015 Serwis prawo-pracy.pl