Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Przeniesienie do pracy na drugi koniec Polski

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-07-26

Chcę wrócić do pracy po urlopie rodzicielskim jednak oddział firmy, w której pracowałam został już zlikwidowany. Pracodawca chce mnie przenieść do pracy na drugi koniec Polski (takiego rozwiązania nie akceptuję). Mam 3-miesięczny okres wypowiedzenia i żadnego urlopu. Czy w czasie wypowiedzenia muszę pracować w nowym miejscu mimo wychowywania małego dziecka? Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić mi wynagrodzenie w czasie wypowiedzenia?

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 1832 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

W okresie wypowiedzenia zmieniającego pracownik powinien zajmować stanowisko dotychczasowe, ponieważ treść umowy ulega zmianie dopiero po upływie okresu wypowiedzenia, a nie z chwilą wręczenia go. Jednakże pracodawca może, nawet już w okresie wypowiedzenia, na mocy art. 42 § 4 K.p. nakazać pracownikowi wykonywanie pracy na nowym stanowisku, przy czym musi on otrzymywać co najmniej dotychczasowe wynagrodzenie. Takie nakazanie pracownikowi wykonywania pracy na innym stanowisku nazywane jest w prawie pracy oddelegowaniem.

Zgodnie z art. 178 K.p. pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody również delegować poza stałe miejsce pracy.

Słowem – pracodawca ma prawo wręczyć Pani wypowiedzenie zmieniające, jednak nie oznacza to, że od razu od dnia wręczenia wypowiedzenia musi Pani pracować na nowym stanowisku pracy. Taki skutek wywoła to wypowiedzenie dopiero po upływie 3 miesięcy (o ile Pani je przyjmie).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Gdyby Pani nie miała małego dziecka pracodawca mógłby na 3 miesiące (czyli na okres wypowiedzenia) delegować Panią poza stałe miejsce pracy, nakazując podjęcie pracy na nowym stanowisku. Ale tutaj chronią Panią przepisy Kodeksu pracy. Pracodawca ma więc dwa wyjścia.

Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Jak Pani widzi – jeśli nie wyrazi Pani zgody na oddelegowanie na piśmie pracodawca może skrócić Pani wypowiedzenie (i zapłacić odszkodowanie za pozostałe dwa miesiące) albo zwolnić Panią z obowiązku świadczenia pracy (i zapłacić za cały okres wypowiedzenia). W żadnym wypadku nie może Pani zmusić do pracy na nowym stanowisku w okresie wypowiedzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zwolniony emeryt a odprawa

Czy emeryt, który dodatkowo pracuje x lat w zakładzie (na czas nieokreślony) ma prawo do odprawy po zwolnieniu?

Likwidacja stanowiska pracy w czasie choroby

W ubiegłym roku zakład pracy podczas mojej nieobecności w pracy (chorobowe nieprzerwanie 180 dni) zlikwidował moją komórkę a tym samym moje stanowisko pracy ( kierownik działu).Chorobowe trwało od lipca do stycznia. Dział zlikwidowano z dniem 1 listopada. Czy osobie przebywającej na zwolnieniu lekarskim pracodawca nie musi proponować nowych warunków pracy, gdy likwiduje jej stanowisko pracy? Czy pracodawca popełnił wykroczenie? Po powrocie z chorobowego otrzymałam propozycję pracy na stanowisku sprzątaczki bo jak usłyszałam: pani stanowiska już nie ma.

Zwolnienie po inwentaryzacji

Podczas inwentaryzacji pracodawca stwierdził braki i obciążył pracowników kosztami (mimo braku zbiorowej odpowiedzialności). Część pracowników zgodziła się płacić, część oddała sprawę do sądu pracy, który orzekł, iż działanie pracodawcy jest bezprawne. Jeden z pracowników, który wygrał sprawę został postawiony przed faktem zwolnienia - jeśliby się zgodził jednak zapłacić odszkodowanie pracodawcy dostanie zwolnienie w ramach redukcji, czyli wypowiedzenie plus odprawa, choć de facto nie zobaczy grosza z tych świadczeń, gdyż pójdą one na spłatę w/w, bądź też nie zgadza się w dalszym ciągu na uregulowanie owego odszkodowania, co też zrobił i w związku z tym dostał wypowiedzenie, którego powodem jest utrata zaufania do niego przez pracodawcę. Jakie są szanse w sądzie pracy na wygraną? Nie chodzi o przywrócenie do pracy, tylko o "właściwe" wypowiedzenie i świadectwo pracy.

Zwolnienie ze skutkiem natychmiastowym

Jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym od 5 miesięcy. Dowiedziałam się, że zakład pracy chce mnie zwolnić ze skutkiem natychmiastowym z chwilą zakończenia świadczenia. Jestem pracownikiem tego zakładu od wielu lat. Czy pracodawca ma prawo rozwiązać ze mną stosunek pracy bez umownego okresu wypowiedzenia i bez odprawy?

Czy mogę pojechać na wycieczkę zagraniczną, będąc na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji?

Po ustaniu stosunku pracy przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu objawów depresji. Czy będąc na L4 i pobierając zasiłek chorobowy, mogę wyjechać na wycieczkę zagraniczną?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »