Zaloguj się:

  

loguj mnie automatycznie

REJESTRACJA

Zapomniałem hasła

START | FORUM |

PRAW0 PRACY

SZUKAJ:

   
Zadaj pytanie

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»Biuletyn

Zapisz się tutaj
jeżeli chcesz
otrzymywać
biuletyn.

»Kodeks pracy

Pobierz Kodeks pracy
Stan prawny – 1.07.2014 r.
j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

Pobierz ustawę o PIP
Stan prawny – 1.01.2013 r.
j.t. z zaznaczonymi zmianami.

» Polecamy

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

» Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa

»  Prawo do świadczenia przedemerytalnego na zasiłku dla bezrobotnych
»  Postępowanie o rozgraniczenie a zasiedzenie
»  Sądowy dział spadku
»  Prawo spadkowe
»  Pozew rozwodowy

Zadaj pytanie
 

»Start »Zwolnienia grupowe »Artykuł

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  
Telefon:   Nieobowiązkowe

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 22.05.2005 | Zaktualizowane: 01.02.2008

Autor: Tadeusz M. Nycz

Prawo do odprawy a art. 231 § 4 K.p.

W artykule omówiono problemy związane z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracownika za 7 dniowym uprzedzeniem, zgodnie z art. 231 § 4 K.p. w aspekcie ewentualnego prawa do odprawy z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn nie dotyczących pracownika.

Wybrane Opinie Klientów
Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

Zgodnie z art. 231 § 4 K.p. – w terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

 

Na tle tej regulacji wypowiadane są odmienne poglądy, co do prawa pracownika do odprawy, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, (Dz. U. Nr 90, poz. 844, z późn. zm. oraz z 2004 r. Nr  96, poz. 959) – zwanej dalej ustawą o zwolnieniach grupowych.

 

W wyroku z dnia 2 lutego 2001 r. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika na podstawie art. 231 § 4 K.p. nie wyklucza nabycia prawa do odprawy z art. 8 ustawy z dnia 28.12.1989 r. o zwolnieniach grupowych (por. wyrok SN z dnia  2 lutego 2001 r. I PKN 228/00, OSNP 2002/20/489).

 

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia stwierdzono, że skoro rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia powodować ma skutki prawne wynikające z wypowiedzenia umowy przez pracodawcę, to w konsekwencji nie jest wykluczone nabycie przez pracownika odprawy, w sytuacji, gdy warunki przewidziane w ustawie z dnia 28.12.1989 r. o zwolnieniach grupowych zostaną spełnione, a w szczególności gdy wyłączną przyczyną zwolnienia będą okoliczności wymienione w art. 1 i  art.10 tej ustawy.

 

W niektórych komentarzach autorzy podają, że wskazane rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego zachowało aktualność pod rządami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o zwolnieniach grupowych (por. L. Mitrus (w:) „Kodeks pracy – komentarz” pod red . B. Wagner, Gdańsk 2004 r. str.125 ust. 38 ).

 

Prezentuję odmienny pogląd, z następującą argumentacją opartą na tle obecnej ustawy o zwolnieniach grupowych z 13 marca 2003 r. Można posłużyć się argumentami świadczącymi o tym, że wskazane rozstrzygniecie SN było kontrowersyjne, ale ze względu na historyczny już charakter tego zagadnienia, ograniczam rozważania do obecnego stanu prawnego.

 

Przede wszystkim, warto przypomnieć, że przepisy dotyczące wynagrodzenia za pracę i innych należności ze stosunku pracy winny być, zgodnie z ukształtowanymi poglądami interpretacyjnymi, tłumaczone w sposób ścisły. Nie jest zatem dopuszczalna wykładnia rozszerzająca (por. np. wyrok SN z 5.05.1981 r., I PR 38/81 OSNC 1981/11/224).

 

Użyty przez ustawodawcę w art. 231 § 4 K.p. zwrot, mówiący o skutkach prawnych wynikających z rozwiązania stosunku pracy dokonanego przez pracownika musi być interpretowany w kontekście przyczyn rozwiązania tego stosunku. Generalnie, posługując się zwrotami ustawy o zwolnieniach grupowych, wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy może nastąpić:

 

1) z przyczyn nie dotyczących pracownika,

2) z przyczyn dotyczących pracownika.

 

Zważywszy na fakt, iż odprawa z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. może być należna pracownikowi tylko w razie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn nie dotyczących pracownika, zapis art. 231§ 4 zdanie drugie K.p. jest zbyt ogólny, aby można było mówić o prawie do odprawy.

 

Wypowiedzenie stosunku pracy przez pracodawcę może bowiem nastąpić zarówno z przyczyn dotyczących jak i nie dotyczących pracownika. Nakaz ścisłej wykładni przepisów o charakterze wynagrodzeniowo-odszkodowawczym uniemożliwia poprawne twierdzenie, że w takim przypadku odprawa pracownikowi przysługuje.

 

Pogląd o prawie pracownika do odprawy w warunkach art. 231§ 4 K.p. musiałby bowiem wynikać z wykładni rozszerzającej tego przepisu. Musielibyśmy przez domniemanie uznać, nie wiadomo na jakiej podstawie, że ustawodawca miał na myśli wypowiedzenie stosunku pracy przez pracodawcę z przyczyn nie dotyczących pracownika, a taka rozszerzająca interpretacja jest niedopuszczalna.

 

Wykładnia gramatyczna art. 231§ 4 K.p. prowadzi więc do wniosku, że w omawianym przypadku odprawa pracownikowi nie przysługuje, wobec czego należałoby interpretację prawa zakończyć, w myśl starej maksymy clara non sunt interpretanda (to, co oczywiste nie podlega wykładni).

 

Warto jednak przy okazji zwrócić uwagę na cel wprowadzenia odprawy w ustawach o zwolnieniach grupowych. Odprawa miała stanowić dla pracownika swoistego rodzaju rekompensatę za utratę dotychczasowego zatrudnienia.

 

W sytuacji art. 231 § 4 K.p. nie mamy do czynienia z utratą pracy przez pracownika, lecz z jego osobistym wyborem, dlatego odpada przesłanka, dla której z funkcjonalnego punktu widzenia odprawa miałaby się należeć.

 

Założeniem art. 231K.p. jest bowiem kontynuowanie stosunku pracy na dokładnie dotychczasowych warunkach, przy zmienionym jedynie pracodawcy. Podmiot zatrudniający nie pozbawia więc pracownika zatrudnienia, co uzasadniałoby logicznie rekompensatę z tego tytułu w formie odprawy.

 

Rozwiązanie stosunku pracy w trybie art. 231§ 4 K.p. następuje więc, de facto, z powodu okoliczności leżących po stronie pracownika, a nie kontraktowego pracodawcy, który co prawda personalnie (czy strukturalnie) się zmienia, ale zapewnia pracownikowi zatrudnienie na niezmienionych, dotychczasowych warunkach.

 

Jeśli natomiast nowy pracodawca chciałby te warunki zmienić, wówczas dojdzie do wypowiedzenia, czy wypowiedzenia zmieniającego z przyczyn nie dotyczących pracownika i w razie rozwiązania stosunku pracy odprawa będzie oczywiście należna.

 

W omawianym stanie faktycznym nie jest oczywiście celowościowo wykluczone uregulowanie zapewniające pracownikowi odprawę. W takim jednak przypadku, art. 231 § 4 zdanie drugie K.p. powinien brzmieć: „Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem z przyczyn nie dotyczących pracownika.”

 

Dopóki jednak takiego zwrotu w tym przepisie nie ma, prezentowane odmienne poglądy, traktuję jako bezpodstawnie pomijające wykładnię gramatyczna, która w pierwszym rzędzie liczy się przy poprawnej interpretacji prawa.

 

Przy pomocy wykładni prawa nie można bowiem zastępować ustawodawcy i wprowadzać określone, nawet słuszne społecznie, uprawnienia pracownicze. Taki sposób postępowania nie ma wiele wspólnego z pryncypiami państwa prawa, poczuciem jednolitości wykładniowej i zapisaną w naszej Konstytucji RP zasadą trójpodziału władzy.

 

Zgodnie z art. 7 Konstytucji RP, każdy organ władzy publicznej jest obowiązany działać na podstawie i w granicach prawa. Owe granice prawa w naszym przypadku wynikają z zasady podziału kompetencji między władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

 

Sądy nie mają więc prawa dokonywać wykładni aktu prawnego zmieniającego tekst ustawy, nawet wtedy, gdy ze społecznego punktu widzenia byłoby to uzasadnione. Do takich zmian uprawniony jest jedynie organ, który ustawę wydał, czyli Sejm.

 

Wobec braku w Polsce organu uprawnionego do legalnej (wiążącej) wykładni ustaw, podmioty stosujące prawo mogą natrafiać na zróżnicowane wykładniowo poglądy i doznać z tych przyczyn negatywnych sutków, nie wyłączając materialnych.

 

W ramach porządkowania prawodawstwa, ustawodawca powinien jak najszybciej przywrócić Trybunałowi Konstytucyjnemu prawo wydawania legalnej wykładni ustaw, które tenże posiadał do 1997 r.

 

Istniejący obecnie stan jest szczególnie szkodliwy, gdyż brak jasnego kierunku stosowania prawa jest jednym z zasadniczych powodów powstawania wszelkiego rodzaju nadużyć, przynoszących państwu, a więc w konsekwencji nam wszystkim, ewidentne straty materialne, o czym każdy na swój użytek może się dowiedzieć z bieżących informacji medialnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

 

poleć artykuł znajomemu poleć artykuł     wersja do druku drukuj artykuł

linia

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  
Telefon:   Nieobowiązkowe

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Tadeusz M. Nycz

Tadeusz M. Nycz – wybitny specjalista z zakresu prawa pracy, autor 16 komentarzowych książek z tej dziedziny prawa, w tym 7 wydań komentarza do Kodeksu pracy napisanego indywidualnie. Od ponad 20 lat czynnie współpracuje z Katedrą Prawa Pracy... więcej informacji »

»Najczęściej czytane artykuły w dziale

 

»Zapytaj prawnika

»Najnowsze artykuły w dziale

 

Masz pytanie? Nasi prawnicy mogą Ci pomóc. Wypełnij formularz i opisz dokładnie swój problem.

»Najczęściej czytane pytania w dziale

 

»Polecamy

04.08.2006 | Zwolnienie grupowe - definicja

11.10.2004 | Staż pracy dla celów odprawy

11.10.2004 | Ustalenie przyczyny wypowiedzenia

»Najnowsze pytania w dziale

30.10.2015 | Ochrona pracownika przebywającego na urlopie po urodzeniu dziecka

07.08.2015 | Czy należy się odprawa w związku z wypowiedzeniem umowy z powodu likwidacji stanowiska pracy?

25.06.2015 | Odprawa pieniężna w przypadku niezaakceptowania zmiany warunków

 

Godziny nadliczbowe
Tadeusz M. Nycz

 
zapytaj prawnika
opinie

» Najnowsze artykuły

04.04 | GLOSA do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 2009 r., II PK 51/09, OSNP z 2011 r. Nr 11-12, poz. 150 - czas pracy a faktyczny czas pracy

04.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 3

04.01 | Dodatek za pracę w porze nocnej

03.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 1

03.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 2

05.03 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 8

19.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 7

11.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 6

10.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 5

04.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 4

» Najnowsze pytania

25.11 | Wynagrodzenie nauczyciela za dni wolne od zajęć

24.11 | Unieważnienie wypowiedzenia z powodu błędu

23.11 | Zakaz konkurencji w prawie pracy

20.11 | Dodatki do wynagrodzenia a urlop wypoczynkowy

19.11 | Długośc okresu wypowiedzenia

18.11 | Prawo do urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim

17.11 | Czy czynności związane z obsługą przedszkola należą do nauczycieli?

16.11 | Naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy

13.11 | Ruchomy czas pracy a indywidualny rozkład czasu pracy

12.11 | Dźwiganie ciężarów powodem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika

Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | Informacje | Polityka prywatności | Poleć serwis znajomemu | Pomoc
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2004-2015 Serwis prawo-pracy.pl