Kategoria: Wynagrodzenie

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Prawo do premii uznaniowej

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-07-24

Czy w wieku przedemerytalnym pracodawca może nie wypłacać premii uznaniowej pracownikowi? Wcześniej dostawałam ją co miesiąc.

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. W okresie przedemerytalnym niemożliwe jest (poza pewnymi wyjątkami) także wypowiedzenie zmieniające na przykład wysokość wynagrodzenia.

Podkreślić jednak należy, że premia uznaniowa nie jest stałym składnikiem wynagrodzenia, nawet jeśli pracownik otrzymywał ją przez dłuższy czas, regularnie.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 20 lipca 2000 r. (I PKN 17/00) prawo do premii uznaniowej oraz jej wysokość zależą bowiem nie od przepisów prawnych w zakładzie pracy, lecz od swobodnego uznania pracodawcy. Premia taka nie posiada też charakteru roszczeniowego, gdyż w istocie jest nagrodą i nie jest obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia.

W takiej sytuacji pracodawca miał prawo zaprzestać wypłacania Pani premii uznaniowej, mimo że jest Pani w wieku przedemerytalnym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Wynagrodzenie dla nauczyciela przebywającego na urlopie zdrowotnym

Jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym (dla poratowania zdrowia) – czy ostatnio otrzymywane, czy też tylko pensja zasadnicza?

Opóźnianie wypłaty wynagrodzenia

Od kilku miesięcy pracodawca opóźnia notorycznie wypłatę wynagrodzenia, np.za marzec 24 kwietnia, za kwiecień 22 maja, za maj 1 lipca. Na początku lipca dowiedziałam się, że mogę rozwiązać z pracodawcą umowę o pracę z art 55 § 1 pkt 1 K.p. Zanim zdążyłam wysłać oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę, wynagrodzenie za czerwiec zostało wypłacone 10 lipca, czyli prawidłowo. Czy w tej sytuacji mogę jeszcze skorzystać z takiego sposobu rozwiązania umowy o pracę z winy pracodawcy?

Premia dla pracownika na urlopie wypoczynkowym

Pracownik oprócz wynagrodzenia zasadniczego ma wypłacane dodatkowe składniki wynagrodzenia w tym prowizję od sprzedaży własnej (indywidualnej) 5% brutto od obrotów netto klientów wypłacaną za okres miesiąca. W momencie, kiedy pracownik jest na urlopie wypoczynkowym czy na L-4, klient realizuje zamówienie, co wpływa później na % prowizji dla pracownika, co za tym idzie, należy się ona pracownikowi zarówno za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym, jak i na zwolnieniu lekarskim, ponieważ w tym czasie klienci realizują zamówienia. W miesiącu minionym pracownik przebywał 5 dni na urlopie wypoczynkowym. Czy taka prowizja od sprzedaży wchodzi do podstawy naliczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy? Jeżeli tak, to czy taką prowizję należną za miesiąc poprzedni należy wypłacić w pełnej wysokości – jaka naliczyła mu się nawet na urlopie, czy może należy ją pomniejszyć o czas urlopu wypoczynkowego?

Nagrody za pracę w administracji rządowej

Pracuję w urzędzie w administracji rządowej. Przyznano nam nagrody za pracę. Czy można uzyskać od osoby bezpośrednio nadzorującej (ustalającej wysokość nagród) informację o wysokości w jakim przedziale zostały przyznane nagrody wszystkim pracownikom?

Zasady wypłaty wynagrodzenia

Pracuję w gastronomii. Ostatnio mój pracodawca zmienił zasady wypłaty wynagrodzenia. Pensję wypłaca do 10 każdego miesiąca, lecz nadgodziny rozlicza po 3 miesiącach i albo wypłaca pieniądze, albo wysyła na urlop. Ja chcę więcej pracować i się na to godzę, ale chciałbym otrzymywać pieniądze za nadgodziny w danym miesiącu, a już na pewno nie urlop. Czy można w umowie zapisać zaproponowane przeze mnie zasady? Czy pracodawca może wypłacać wynagrodzenie według ostatnio zmienionych zasad?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »