Praca po 12 godzin - ile mam urlopu?

• Autor: Dorota Kriger

Pracowałam pół roku po 8 godzin i drugie pół roku po 12 godz. Przysługuje mi 26 dni urlopu, wykorzystałam już jakieś 14-15 dni. Pracodawca poinformował mnie wczoraj, że przysługuje mi jeszcze kilkanaście godzin urlopu, bo według niego jeden dzień urlopu odpowiada 12 godzinom pracy (w Kodeksie pracy dzień urlopu odpowiada 8 godz. pracy), czyli za jeden dzień urlopu zabiera mi 1,5 dnia. Czy słusznie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Praca po 12 godzin - ile mam urlopu?

Jak obliczyć urlop?

Dzień urlopu według Kodeksu pracy odpowiada 8 godzinom pracy (art. 1542 § 2 K.p.), to prawda. Jednak nie oznacza to, że bez znaczenia jest liczba godzin, którą pracownik miałby do przepracowania w dniu, w którym korzystał z urlopu. Wynika to z art. 1542 § 1 K.p., zgodnie z którym urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Nie dla każdego ten zapis jest zrozumiały, dlatego poniżej wyjaśnię go na przykładzie.

Zobacz też: Czy weekendy wliczają się w urlop

Czy jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzin pracy?

Pracownik, którego wymiar urlopu wynosi 26 dni w ciągu roku, po przeliczeniu tych dni na godziny ma prawo do 208 godzin urlopu (odpowiednio przy 20 dniach jest to 160 godzin). Jest to zgodne z zasadą, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Jeśli jednak czas pracy w dniu, w którym pracownik korzysta z urlopu, wynosi 12 godzin, to dokładnie tyle samo godzin należy odpisać z puli urlopowej tego pracownika. Pracownik, korzystając z jednego dnia urlopu, w którym jego czas pracy wnosił 12 godzin, wykorzystuje ilość godzin urlopu zgodną z rozkładem czasu pracy, jaki na ten dzień był zaplanowany, czyli 12 godzin. Gdyby w tym dniu jego czas pracy wynosił 4 godziny, to również czas urlopu wynosiłby 4 godziny, a nie 8.

Pracownikom, których rozkład czasu pracy jest zmienny, urlop powinien być udzielany w godzinach, dlatego pracownikowi, który w danym dniu miał pracować 12 godzin, należy odjąć 12 godzin – w efekcie pozostaje do wykorzystania w przyszłości 196 godzin (208 h – 12 h).

Należy pamiętać, że pod uwagę zawsze bierzemy rozkład czasu pracy danego pracownika w dniu, w którym pracownik korzysta z urlopu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »