Kategoria: Urlop

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Praca 14 godzin na dobę z jednodniową przerwą ? planowanie urlopu

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-08-09

Rozliczany jestem według 8-godzinnego systemu pracy, chociaż pracuję po 14 godzin co drugi dzień. Zatem według jakiego systemu urlopowego powinienem planować urlop – 8-godzinnego czy 14-godzinnego?

Marta Handzlik

Jeśli jest Pan zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, to znaczy, że powinien Pan wykonywać pracę 5 dni w tygodniu, 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. W takim systemie czasu pracy praca powyżej 8 godzin na dobę jest dopuszczalna tylko wyjątkowo, a nie stale. Oznacza to, że jeśli pracuje Pan po 14 godzin dziennie, to albo wypracowuje Pan nadgodziny, albo Pana pracodawca narusza przepisy prawa pracy, nie stosując do Pana przepisów dotyczących równoważnego system czasu pracy.

Zgodnie z art. 154(2) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Oznacza to, że w przypadku gdy pracownik zatrudniony jest w podstawowym systemie czasu pracy, to każdego dnia jest zobowiązany do przepracowania 8 godzin i na tyle godzin pracodawca musi mu udzielić urlopu.

Jeśli Pan pracuje 14 godzin i ma dzień wolny, to należy przyjąć, że w podstawowym systemie czasu pracy wykonuje Pan pracę w nadgodzinach (i odbiera wolne za nadgodziny), wobec czego planowo ma Pan przepracować 8 godzin i tyle powinno być odliczone z Pana urlopu.

Jeśli jednak Pana praca po 14 godzin na dobę jest stała – z góry zaplanowana, od dłuższego czasu – można przyjąć, że jednak zmienił się Pana system czasu pracy. Jeśli tak się stało – i ma Pan zaplanowane na dany dzień 14 godzin – tyle godzin powinno być odliczone od Pana urlopu.

Powinien Pan się więc upewnić, na jakiej zasadzie pracuje Pan 14 godzin na dobę z jednodniowa przerwą. Być może po prostu nie jest Pan zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, albo Pana pracodawca nagminnie łamie prawo.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Urlop szkoleniowy dla studenta na napisanie i obronę pracy

Jestem na ostatnim roku studiów inżynierskich (politechnika), ale nie musiałem występować do pracodawcy o zgodę na zaoczne podnoszenie wykształcenia, nie korzystam również z dofinansowania. Czy zgodnie z ostatnimi zmianami w prawie do urlopu dla studiujących też należą mi się te dodatkowe 21 dni na napisanie i obronę pracy?

Urlop dla wspólnika i nauczyciela

Czy będąc czynnym nauczycielem z 22-letnim stażem pracy, przysługuje mi urlop dla poratowania zdrowia? Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim w związku z przewlekłymi chorobami. Jednocześnie jestem wspólnikiem spółki jawnej. Jaka jest możliwość otrzymania urlopu dla poratowania zdrowia w tym przypadku?

Błędne złożenie wniosku o urlop macierzyński

Posiadam umowę o pracę do 31 sierpnia tego roku. Od lutego przebywam na urlopie macierzyńskim. Wniosek o urlop macierzyński wypełniłam zgodnie z wytycznymi księgowej, czyli do końca sierpnia. Czy jeżeli od września zgłoszę się do urzędu pracy to mogę kontynuować urlop macierzyński? Albo czy pozostały urlop może wykorzystać mój mąż?

Udzielenie zaległego urlopu przez pracodawcę bez uzgodnienia terminu

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony. Za 2016 rok należy mi się zaległy urlop – 8 dni. Czy pracodawca może udzielić mi tego urlopu w wybranym przez siebie terminie (w czerwcu) bez uzgadniania terminu ze mną?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »