Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Zawarcie umowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2009-01-21 Autor: Dorota Kriger

Powrót z części etatu na cały etat – aneks do umowy

Koleżanka wychowująca dziecko ma podpisany aneks do umowy o pracę na czas nieokreślony. W aneksie znalazł się zapis o zmianie wymiaru etatu na 1/2 (zamiast przejścia na urlop wychowawczy). Zgodnie z zapisem aneks ten ma obowiązywać do końca bieżącego roku. Pracodawca namawiał koleżankę już wcześniej do powrotu do pracy na pełen etat, jednak nie chciała się na to zgodzić. Mam pytanie: czy od nowego roku automatycznie będą obowiązywać ją warunki podstawowej umowy o pracę?
Dorota Kriger

Po lekturze pytania przyjąć należy, że pracownica skorzystała z art. 1867 Kodeksu pracy i zamiast pójść na urlop wychowawczy, wnioskowała o obniżenie wymiaru czasu pracy.

Pracownik korzystający z uprawnienia, jakie daje mu art. 1867 K.p., powinien był we wniosku (analogicznie do wniosku o urlop wychowawczy) wskazać termin rozpoczęcia i zakończenia okresu, podczas którego zamierza pracować w niższym wymiarze czasu pracy. Analogię stosujemy z tego względu, że uprawnienie określone w art. 1867 K.p. odnosi się do przepisów mówiących o urlopie wychowawczym, jednakże treść tego artykułu jest bardzo ogólnikowa i nie wskazuje jednoznacznie, jaki należy przyjąć tryb postępowania.

Zawarcie aneksu obniżającego wymiar czasu pracy na określony okres wskazuje, że po upływie tego okresu wszystkie warunki umowy o pracę będą nadal ważne i obowiązujące. Po zakończeniu okresu korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy pracownik powinien więc ponownie świadczyć pracę na warunkach określonych w umowie pierwotnej, która była tylko tymczasowo zmieniona aneksem.

Treść art. 1867 Kodeksu pracy: „Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Ustawa antykryzysowa a trzecia umowa na czas określony

Pracownica miała następujące umowy: 01.11.2007-31.05.2008 – czas określony; 01.06.2008-30.06.2010 – czas określony. Czy można zawrzeć kolejną umowę na czas określony – 01.06.2010-31.07.2011? Czy będzie to zgodne z ustawą antykryzysową? Pracodawca nie wprowadził do regulaminu zmian, że w zakładzie obowiązuje ustawa antykryzysowa – czy będzie trzeba to zrobić, żeby móc skorzystać z tego przepisu?

Praca na etacie a własna firma i umowa o zakazie konkurencji

Prowadzę warsztat samochodowy i dostałem atrakcyjną ofertę pracy, również w warsztacie samochodowym. Czy mogę zatrudnić się w tej firmie, nie zamykając swojej? Pracowałbym tam 8 godzin, a po godzinach dorabiałbym sobie w swojej. Ile by wynosiła składka ZUS?

Świadczenie pracy bez umowy

Dnia 13 września wygasła moja pierwsza umowa o pracę na czas określony. Do dziś nie otrzymałam następnej umowy. Aktualnie nasza firma zmienia siedzibę. Pracodawca chce, abym przyszła do pracy w sobotę w związku z przeprowadzką. Jednak pracodawca nie chce zapłacić nadgodzin ani udzielić dnia wolnego w zamian za pracę w sobotę. Jak mam postąpić?

Świadczenie podobnych usług w ramach działalności i na umowę-zlecenie

Prowadzę działalność gospodarczą – indywidualna praktyka lekarska. Zostałam również zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia w tym samym zakresie przez klinikę. Czy wolno mi było tak postąpić, czy też nie powinnam zatrudniać się na podstawie umowy-zlecenia, a jedynie wystawić rachunek z działalności gospodarczej?

Zawarcie umowy o pracę w sposób dorozumiany

Trzy miesiące temu skończyła mi się umowa o pracę na czas określony. Do tej pory nie podpisałam nowej, gdyż jej jeszcze nie dostałam. Kłopot w tym, że jestem w ciąży i według zaleceń lekarza powinna iść na L4, ale nie wiem jaką umowę może podesłać mi pracodawca, gdy dowie się o moim stanie. Jak od strony prawnej wygląda moja sytuacja?

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.09.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 2.09.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka