Ponowne zatrudnienie u pracodawcy a lata pracy i czas wypowiedzenia

• Autor: Dorota Kriger

Co jeśli umowa o pracę została zakończona i dopiero po kilku latach ponownie podjęta? Czy lata pracy z poprzedniej umowy u tego samego pracodawcy liczą się do okresu zatrudnienia i zwiększają czas wypowiedzenia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Ponowne zatrudnienie u pracodawcy a lata pracy i czas wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w art. 36 § 1 Kodeksu pracy: „Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy”.

Sedno sprawy oddaje tu słowo „okres zatrudnienia”, przez który należy rozumieć wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy bez względu na przerwy między nimi, a także bez względu na to, czy były to umowy na czas próbny, określony czy nieokreślony.

Ponowne zatrudnienie u tego samego pracodawcy a długość okresu wypowiedzenia

Słuszność powyższego rozumowania potwierdza uchwała Sądu Najwyższego z 15.01.2003 r. (SN III PZP 20/02 OSNP 2004/1/4), która nakazuje przy ustalaniu długości wypowiedzenia uwzględniać wszystkie okresy zatrudnienia pracownika u tego samego (danego) pracodawcy.

Przerwa, nawet kilkuletnia, która wystąpiła pomiędzy poszczególnymi umowami u danego pracodawcy, nie ma więc wpływu na długość okresu wypowiedzenia i nie powoduje, że okres zatrudnienia liczony jest od początku.

W uzasadnieniu ww. wyroku stwierdzono, że zaliczanie wszystkich okresów zatrudnienia do stażu, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, pozwala na elastyczne kształtowanie zatrudnienia, uwzględniające zarówno interesy pracodawcy, jak i pracownika.

Powyższa odpowiedź dotyczy tylko ustalania okresu wypowiedzenia umów na czas nieokreślony, tylko bowiem dla umów na czas nieokreślony długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od faktycznego okresu zatrudnienia. W pozostałych przypadkach długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy (na czas określony, próbny) i uzgodnionego w umowie czasu jej trwania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »