Kategoria: Karta Nauczyciela

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Odprawa przysługująca nauczycielowi

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-01-13

W maju wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, w związku z likwidacją szkoły. Jestem nauczycielem dyplomowanym i otrzymuję wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego. Jestem w posiadaniu oryginału umowy o pracę zawartej przez mianowanie z dnia 01.09.2001 r., natomiast w teczce moich akt osobowych znajduje się umowa o pracę na czas nieokreślony z taką samą datą. Co ciekawe, w teczce umowa o pracę ma nr 23, a późniejszy dokument - akt nadania stopnia awansu z datą o ponad miesiąc późniejszą – ma numer 21. Szkoła przekazała do organu prowadzącego listę osób i wysokość odpraw, jestem tam potraktowana jako nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony, co wiąże się z faktem, że mam otrzymać odprawę 3-miesięczną, a nie 6-miesięczną. Wystąpiłam do dyrekcji szkoły z prośbą o przekształcenie umowy. Nie otrzymałam pisemnej odpowiedzi, jedynie sugestię, aby skierować sprawę do sądu. Co robić?

Marta Handzlik

Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. „stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;

3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;

4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;

5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;

6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony”.

„Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:

1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone wyżej;

2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa wyżej”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy potwierdza na piśmie dyrektor szkoły.

Zgodnie z art. 20 ustawy Karta Nauczyciela „dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia”.

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych wyżej, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Rozwiązanie stosunku pracy w takim przypadku następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.

Podsumowując – jeśli dysponuje Pani takimi dokumentami, jakie Pani opisała w pytaniu, powinna Pani dla celów odprawy być traktowana jako nauczyciel zatrudniony przez mianowanie. Jednak w tej sytuacji jedynym wyjściem jest rzeczywiście skierowanie sprawy do sądu pracy, skoro pracodawca odmawia uznania Pani racji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Kolejne zwolnienie lekarskie nauczyciela

Jestem nauczycielem. Od marca do 30 czerwca 2014 r. byłam na L4 – na kręgosłup 90 dni, na gardło 30 dni. Do końca sierpnia jestem w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Rozwiąże się ona z dniem 1 września 2013 r. Od 28 sierpnia chciałabym iść na kolejne zwolnienie lekarskie L4 – na kręgosłup. Czy mogę znowu iść na tę samą chorobę?

Urlop dla poratowanie zdrowia a brak etatu

Jestem nauczycielką, zastanawiam się nad wzięciem urlopu dla poratowania zdrowia. O taki urlop mogę się starać, jeśli mam pełny etat. Co w sytuacji jeśli w maju dyrektor szkoły poinformuje mnie na piśmie, że nie ma dla mnie od września etatu, czy wobec tego mogę iść na ten urlop np. od sierpnia, czy obowiązuje mnie to, co już podpisałam i o ten urlop dla poratowania zdrowia nie mogę się starać?

Czy nauczyciel dyplomowany nie powinien być zatrudniony w pełnym wymiarze?

Jestem nauczycielem dyplomowanym od 3 lat zatrudnionym na czas nieokreślony. Przedmiotu, którego uczę, jest łącznie 24 godziny, które dyrektor dzieli między mnie a nauczyciela kontraktowego. Czy dyrektor nie ma obowiązku zatrudnienia nauczyciela dyplomowanego przez mianowanie, skoro są możliwości zapewnienia mu etatu? Sytuacja taka ciągnie się od 4 lat.

Czy można nauczycielowi zabrać godziny nauczania przedmiotu?

Jestem nauczycielką z 25-letnim stażem, zatrudnioną na pełen etat na czas nieokreślony na podstawie mianowania (KN). Dyrektor chce zatrudnić 3. nauczyciela mojego przedmiotu w szkole, mimo że godzin nie wystarcza na potrzeby moje i pracującego już kolegi. Obawiam się, że dyrektor odbierze mi część godzin z przedmiotu i da „zapychacze”, których bardzo nie chcę. Czy dyrektor może tak postąpić, czy jest to zgodne z prawem?

Kwalifikacje do nauczania języka polskiego

Czy nauczyciel po studium nauczycielskim i ukończonych studiach wyższych zawodowych na kierunku filologia polska w zakresie dziennikarstwa i public relations może uczyć języka polskiego w szkole podstawowej?


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »