Kategoria: Obowiązki i odpowiedzialność pracownika

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Odmowa wyjazdu na delegację

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-11-30

Pracodawca chce wysłać mnie na delegację. Mam dwoje małych dzieci (jedno ma niecałe 2 lata, drugie 3 lata). Żona jest obecnie na zaległym urlopie wypoczynkowym. Czy w takiej sytuacji mogę odmówić wykonania polecenia służbowego?

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że z delegacją pracowniczą mamy do czynienia w sytuacji, kiedy pracownik na polecenie pracodawcy opuszcza stałe miejsce pracy w celu wykonania zadania służbowego poza miejscowością, w której pracuje.

Polecenie wyjazdu na delegację jest poleceniem służbowym. Wykonanie służbowego polecenia wyjazdu na delegację jest obowiązkiem pracownika. Z zasady pracownik nie ma możliwości odmowy wykonania polecenia służbowego. Jeżeli odmówi wyjazdu na delegację, na którą wysyła go pracodawca, to dopuści się naruszenia obowiązków pracowniczych wynikających ze stosunku pracy.

Przepisy prawa pozwalają na odmowę wykonania polecenia wyjazdu służbowego tylko w dwóch przypadkach.

Zgodnie z art. 178 § 1 Kodeksu pracy pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy. Bez zgody również nie wolno delegować poza stałe miejsce pracy pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez dziecko 4. roku życia (art. 178 § 2 Kodeksu pracy).

Pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do 4 lat nie wolno – bez ich zgody – delegować poza stałe miejsce pracy. Tak jak w przypadku poprzednich uprawnień rodzicielskich, tutaj również stosuje się zasadę, że przysługuje ono zarówno pracującej matce jak i ojcu dziecka, ale z uprawnienia tego może korzystać tylko jedno z nich. Pracownik powinien udostępnić pracodawcy odpowiednie dane dotyczące dziecka i złożyć do akt osobowych (część B) stosowne oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z powyższego uprawnienia – zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286 z późn. zm.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pracownik ma prawo nie wyrazić zgody na delegację, a pracodawca nie może w stosunku do niego wyciągać z tego tytułu żadnych ujemnych konsekwencji. Jest to prawo pracownika – rodzica.

Przepisy nie mówią w jakiej formie pracownik powinien udzielić zgody na skierowanie do wykonywania pracy poza siedzibą firmy. Właściwa jednak w tym przypadku będzie forma pisemna. Zgoda powinna też być wyrażana przez pracownika każdorazowo, gdy zaistnieje konieczność delegacji. Nie może on jej złożyć generalnie z mocą na wszystkie przyszłe tego typu sytuacje.

W przypadku ochrony ustanowionej ze względu na sprawowanie opieki ważne jest, aby dziecko przebywało wraz z opiekunem we wspólnym gospodarstwie domowym i żeby opiekun sprawował opiekę faktycznie. Krótkotrwała, kilkugodzinna przerwa, np. w związku z oddaniem dziecka na krótki czas do żłobka czy przedszkola, nie oznacza zaprzestania sprawowania opieki. Także korzystanie z pomocy ze strony rodziny czy pomocy domowej nie pozbawia ochrony przewidzianej analizowanym przepisem.

Podsumowując – w mojej opinii urlop żony nie stanowi przeszkody w skorzystaniu przez Pana z tego uprawnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Obowiązek uczestniczenia w kursie wykraczającym tematyką poza rodzaj wykonywanej pracy

W umowie o pracę mam napisane „tokarz” i taką pracę wykonuję już 20 lat. Czy zakład pracy może mnie wysłać na kurs spawacza, żebym potem pracował jako spawacz? Myślę, że jest to naruszenie umowy o pracę i pracodawca nie ma prawa wysyłać mnie na kurs bez mojej zgody. Czy mam rację?

Czy został złamany zakaz konkurencji?

Prowadzę firmę, zatrudniałem pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (bez umowy o zakazie konkurencji). Pracownik się zwolnił, a ja wkrótce się dowiedziałem, że założył konkurencyjną firmę jeszcze w trakcie trwania umowy o pracę. Czy został złamany zakaz konkurencji?

Zmiana stanowiska pracy czy zmiana istotnych warunków umowy o pracę?

Zlikwidowano mój departament i zdecydowano przenieść mnie do innego departamentu. Pracodawca przedstawił mi aneks do umowy, wpisując w nim nową nazwę departamentu i zaznaczając, że zakres obowiązków, stanowisko i płaca nie ulegają zmianie. Odmówiłem podpisania aneksu i poprosiłem o wypowiedzenie zmieniające. Nie chcę pracować we wskazanym departamencie i wolę wziąć odprawę. Pracodawca nie chce wręczyć wypowiedzenia, twierdząc, że oprócz nazwy departamentu nic nie ulega zmianie i nie wymaga to wypowiedzenia zmieniającego. Czy pracodawca ma rację? Co jeżeli odmówię podpisania aneksu?

Rażące niedbalstwo pracownika

Czy pracodawca może zarzucić pracownikowi rażące niedbalstwo w okresie wypowiedzenia? Chodzi o brak haseł w tworzonym programie. Do tej pory nikt nie zgłaszał hasłowania plików jako problem. Problem „powstał” dopiero w tygodniu, w którym złożyłem wypowiedzenie.

Odmowa pracownika na wyjazd na delegację

Mam umowę o pracę na czas określony. Pracodawca chce wysłać mnie na delegację, lecz ja nie chcę wyjechać. Nie mam rodziny, ale nie lubię opuszczać na dłużej swojego domu. Jak powinienem postąpić? Jakie koszty pracodawca musi mi zapłacić? Czy jeśli odmówię wyjazdu na delegację pracodawca może mnie zwolnić dyscyplinarnie?

Skierowanie pracownika na badanie kontrolne po chorobie

Syn (zatrudniony u pracodawcy mniej niż 6 miesięcy) przebywał na zwolnieniu lekarskim 82 dni. L-4 kończyło się w piątek i z tą datą otrzymał od lekarza prowadzącego (psychiatra) zaświadczenie o zakończeniu leczenia i gotowości do powrotu do pracy. Zwolnienie i zaświadczenie wysłał pocztą do pracodawcy. Pracuje w systemie 5-dniowym, w poniedziałek zamierzał stawić się w pracy. W niedzielę wieczorem uległ kontuzji kręgosłupa i w poniedziałek otrzymał od ortopedy zwolnienie na 3 tygodnie. Między zwolnieniami wystąpiła przerwa weekendowa. Dziś (wtorek) pracodawca przysłał mu e-mailem skierowanie do lekarza medycyny pracy na badanie kontrolne po chorobie. Proszę o ocenę sytuacji. Syn obawia się, że jeśli nie zgłosi się na to badanie, to nie zostanie uznana przerwa weekendowa, która przecież warunkuje rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego i nowego okresu ochronnego, a jeśli się na badanie zgłosi, to obawia się, że pracodawca zakwestionuje zasadność aktualnego zwolnienia chorobowego. Bardzo proszę o ocenę, czy sytuacja syna stała się istotnie tak patowa, jak to z pozoru wygląda?


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »