Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Obowiązki i odpowiedzialność pracownika

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2016-12-05 Autor: Marta Handzlik

Odmowa pracownika na wyjazd na delegację

Mam umowę o pracę na czas określony. Pracodawca chce wysłać mnie na delegację, lecz ja nie chcę wyjechać. Nie mam rodziny, ale nie lubię opuszczać na dłużej swojego domu. Jak powinienem postąpić? Jakie koszty pracodawca musi mi zapłacić? Czy jeśli odmówię wyjazdu na delegację pracodawca może mnie zwolnić dyscyplinarnie?

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Należą do nich przede wszystkim diety, stanowiące ekwiwalent za zwiększone koszty utrzymania poza stałym miejscem pobytu pracownika. Podwładnemu może być przyznany również zwrot kosztów noclegu i należności z tytułu przejazdu na miejsce delegacji.

Warunki wypłacania takich należności pracodawcy prywatni mogą określić w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę. Musi być jednak spełniony warunek, że pokryją koszty podróży służbowej pracowników i nie wprowadzą stawki diety niższej niż przewidziana w rozporządzeniu delegacyjnym.

Pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego (w tym wyjazdu na delegację), jeżeli polecenie to będzie naruszało zasady współżycia społecznego. Może to się zdarzyć np. wtedy, kiedy na delegację wysyła się osobę niepełnosprawną, mającą trudności w poruszaniu się.

Według art. 100 § 1 Kodeksu pracy pracownik ma obowiązek pracować sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, o ile nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wobec powyższego należy stwierdzić, że odmowa wykonania polecenia służbowego jest naruszeniem obowiązków pracownika. Takie naruszenie obowiązków może się wiązać z nałożeniem na pracownika kary porządkowej (nagany lub upomnienia – art. 108 § 1 Kodeksu pracy), a nawet rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków wynikających ze stosunku pracy (art. 52 § 1 Kodeksu pracy).

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego odmowa wykonania polecenia służbowego może powodować pociągnięcie pracownika do odpowiedzialności i rozwiązania z nim stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy bez potrzeby uprzedniego stosowania kar porządkowych.

Podsumowując powyższe rozważania – pracodawca ma prawo wysłać Pana w delegację, a Pan nie posiadając dzieci (i nie będąc w ciąży) nie ma prawa odmówić wyjazdu – tylko w przypadku posiadania dzieci albo gdy pracownik jest w ciąży pracodawca bez jego zgody nie może go wysłać w delegację. Jeśli Pan odmówi – pracodawca może Pana zwolnić dyscyplinarnie.

Zasady przyznawania należności z tytułu podróży służbowych reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podroży służbowej. Z dniem 1 marca 2013 r. zastąpiło poprzednio obowiązujące dwa oddzielne rozporządzenia – dotyczące podróży służbowych krajowych i zagranicznych.

Rozporządzenie delegacyjne obejmuje pracodawców publicznych, ale jego przepisy stosuje się także do pracodawców prywatnych w takim zakresie, w jakim nie wprowadzili u siebie odrębnych uregulowań konkretnych kwestii (objętych rozporządzeniem).

Za dobę podroży krajowej pracownikowi przysługuje obecnie 30 zł diety. Kwoty diet zagranicznych są różne, w zależności od kraju docelowego. Od diety oblicza się także krajowe ryczałty: na jazdy lokalne (obecnie 6 zł) i noclegowy (45 zł).

Dieta krajowa nie przysługuje:

– gdy delegacja trwa krócej niż 8 godzin,

– za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika,

– w przypadku przejazdu w trakcie delegacji – w dniu wolnym od pracy – do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem,

– gdy pracownik ma zapewnione bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Staż pracy w biurze projektów kolejowych

Chciałbym ubiegać się o wcześniejszą emeryturę kolejową, ale do końca roku nie miałem 15 lat pracy na PKP, tylko 13. Przez 5 lat pracowałem w komunalnym biurze projektów, które niestety nie było biurem projektów kolejowych. Czy sąd albo inna instytucja może uznać prace w obu biurach za równoważne (są prawie takie same). Gdyby tak było, mógłbym starać się o emeryturę kolejową. Dodam, że mam 61 lat i wciąż pracuję na kolei (w sumie 28 lat i 5 lat w biurze).

Odpowiedzialność za powierzone mienie

Od 1 czerwca został otwarty nowy magazyn, w którym nie było żadnych zapasów materiałów. 15 czerwca ma wpłynąć pismo w sprawie powierzenia mienia pracownikom, ale z datą od 1 czerwca. Czy można powierzyć mienie wstecz?

Przyznanie się do przywłaszczenia środków

W lipcu 2015 r. przyznałem się swemu przełożonemu do przywłaszczenia pieniędzy. W czasie kontroli przyznałem się do winy i zobowiązałem się do zwrotu zagarniętego mienia. Czy obecnie (4 miesiące od przyznania się) mogę otrzymać zwolnienie dyscyplinarne?

Odmowa wyjazdu na delegację

Pracodawca chce wysłać mnie na delegację. Mam dwoje małych dzieci (jedno ma niecałe 2 lata, drugie 3 lata). Żona jest obecnie na zaległym urlopie wypoczynkowym. Czy w takiej sytuacji mogę odmówić wykonania polecenia służbowego?

Zapis w umowie o pracę dotyczący odpowiedzialności

W proponowanej mi umowie o pracę jest taki zapis: „Jeżeli prawo lub regulamin pracy Pracodawcy nie stanowi inaczej, Pracownik będzie ponosić  odpowiedzialność za wszelkie szkody powstałe w  wyniku zaniedbania zobowiązań Pracownika  wynikających ze stosunku zatrudnienia w takim  zakresie, w jakim odpowiedzialność Pracownika nie przekracza trzymiesięcznej kwoty wynagrodzenia należnego Pracownikowi na dzień powstania szkody”. Czy to znaczy, że mogę zapłacić do wysokości 3-krotnego wynagrodzenia? Czy w prawie polskim jest to możliwe?

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.09.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 2.09.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka