Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Nagroda za 35 lat pracy w szkole

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-03-22

W kwietniu skończę 58 lat. Pracuję 35 lat w szkole, dokładnie od 1 września 1981 roku. Jestem nauczycielem mianowanym. Dyrekcja szkoły zapowiada zwolnienia w najbliższym czasie z powodu konieczności ograniczenia ilości klas. Czy obejmuje mnie tzw. okres ochronny? Do kiedy muszę pracować, aby otrzymać nagrodę za 35 lat pracy w szkole?

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, które nie są uregulowane przepisami KN, zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502). To właśnie przepisy K.p., konkretnie zaś art. 39, przewidują ochronę przed wypowiedzeniem dla pracowników w okresie przedemerytalnym.

W analizowanym przypadku należy zastanowić się, czy wspomniana regulacja może zostać wykorzystana w przypadku rozwiązania stosunku pracy będącego następstwem zmniejszenia liczby oddziałów w szkole. Wymaga to stwierdzenia, czy regulacja z art. 20 KN ma charakter zupełny, czy też należy posiłkować się przepisami K.p., jako uzupełniającymi regulacje KN.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2006 r. (I PZP 4/06), w sytuacji gdy pracownika chroni się przed wypowiedzeniem umowy o pracę, ochrona nie dotyczy pozaumownych stosunków pracy, w tym stosunku pracy na podstawie mianowania. Do nauczyciela mianowanego, zdaniem SN, nie ma zastosowania także regulacja art. 39 K.p.

Wobec powyższego należy przyjąć, że w takiej sytuacji jak najbardziej można zwolnić nauczyciela na podstawie art. 20 KN za odprawą.

Aby otrzymać nagrodę za 35 lat pracy musi Pani w dniu nabycia prawa do tej nagrody pozostawać w zatrudnieniu. Skoro jest Pani zatrudniona od 1 września 1981 r. to prawo do tej nagrody nabywa Pani w dniu poprzedzającym rozpoczęcie pracy – a więc w dniu 31 sierpnia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Szkolenie obowiązkowe i nie obowiązkowe

Pracuję w banku. Moja naczelnik wymyśliła sobie, że raz w tygodniu mamy obowiązek spotkać się poza godzinami pracy na tzw szkoleniu (ok 1 godziny). Czas ten nie jest wliczony w godziny pracy i nie mam za to płacone. Czy mam prawo odmówić przychodzenia na takie szkolenia i czy muszę się tłumaczyć dlaczego nie mogę przyjść?

Gdzie szukać dowodów pracy w kółku rolniczym

W latach 1971–1974 pracowałam w kółku rolniczym. Gdzie szukać dowodów na tę pracę? A archiwach nie mogę tego znaleźć, jestem odsyłana z miejsca na miejsce. Książeczka ubezpieczeniowa zaginęła. Mam tylko umowę o pracę i zeznania świadków. ZUS ciągle odmawia przyznania emerytury. Co robić?

Jak bronić się przed oskarżeniem w pracy?

Koleżanka z pracy powiedziała dyrekcji nieprawdę o mnie i jeszcze jedna osoba to potwierdziła. Oskarżono mnie o kłamstwo. Nie mogę tego tak zostawić. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Zmiana dyrektora szkoły podstawowej

Od września obejmę stanowisko dyrektora w szkole podstawowej. Obecna pani dyrektor jest nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej zatrudnionym na podstawie mianowania. Czy istnieje możliwość (i kto może to zrobić w obecnej sytuacji, bo ja obejmuję stanowisko 1 września) przeniesienia nauczyciela ze stanowiska edukacji wczesnoszkolnej do nauczania w oddziale „zerówki”? Nauczyciel nie wyraża zgody na taką zmianę. Druga sprawa dotyczy mojej osoby. Jak powinno wyglądać moje przejście z gimnazjum, gdzie jestem zatrudniona na podstawie mianowania, do szkoły podstawowej, gdzie od września obejmę stanowisko dyrektora na podstawie powołania? Obie szkoły prowadzi ten sam organ prowadzący.

Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych?

31 czerwca kończy mi się umowa o pracę (podpisana na dłuższy okres, pensja powyżej minimalnego wynagrodzenia). Dodatkowo do końca września mam zawartą umowę zlecenia. Co powinnam zrobić, aby nie mieć przerwy w odprowadzaniu składek? Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych?


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »