Kategoria: Karta Nauczyciela

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Kwalifikacje do nauczania języka polskiego

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-05-17

Czy nauczyciel po studium nauczycielskim i ukończonych studiach wyższych zawodowych na kierunku filologia polska w zakresie dziennikarstwa i public relations może uczyć języka polskiego w szkole podstawowej?

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że kwestie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli regulują przepisy art. 9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r., poz. 191) oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która:

1) posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje;

2) przestrzega podstawowych zasad moralnych;

3) spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.

Przepis ten ustala ogólne kwalifikacje, których posiadanie jest niezbędne do zajmowania stanowiska nauczyciela. Warunek posiadania wyższego wykształcenia należy rozumieć jako wymóg ukończenia studiów wyższych (magisterskich lub studiów pierwszego stopnia); dokumentem potwierdzającym ukończenie studiów jest dyplom ukończenia studiów.

W myśl przepisów § 4 ww. rozporządzenia kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych ma między innymi osoba, która posiada:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

– wyższe wykształcenie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi lub zakład kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi, a ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu,

– studia wyższe na kierunku (specjalności) innym niż zgodnym z nauczanym przedmiotem, lub którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, ale dodatkowo musi ukończyć studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne.

Rozporządzenie nie przewiduje już więcej możliwości zatrudniania nauczyciela poprzez dokonanie przez dyrektora szkoły ustalenia, że ukończył on kierunek studiów zbliżony do nauczanego przedmiotu.

Skoro więc Pani ukończyła studia na kierunku filologia polska w zakresie dziennikarstwa i public relations należy przyjrzeć się, czy zakres kierunku (dziennikarstwo i public relations) w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu – czyli języka polskiego.

W mojej opinii zakres kierunku dziennikarstwo i public relations nie pokrywa się z treściami przedmiotu – język polski, więc należy uznać, że nauczyciel nie ma odpowiednich kwalifikacji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Kolejne zwolnienie lekarskie nauczyciela

Jestem nauczycielem. Od marca do 30 czerwca 2014 r. byłam na L4 – na kręgosłup 90 dni, na gardło 30 dni. Do końca sierpnia jestem w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Rozwiąże się ona z dniem 1 września 2013 r. Od 28 sierpnia chciałabym iść na kolejne zwolnienie lekarskie L4 – na kręgosłup. Czy mogę znowu iść na tę samą chorobę?

Czy nauczyciel dyplomowany nie powinien być zatrudniony w pełnym wymiarze?

Jestem nauczycielem dyplomowanym od 3 lat zatrudnionym na czas nieokreślony. Przedmiotu, którego uczę, jest łącznie 24 godziny, które dyrektor dzieli między mnie a nauczyciela kontraktowego. Czy dyrektor nie ma obowiązku zatrudnienia nauczyciela dyplomowanego przez mianowanie, skoro są możliwości zapewnienia mu etatu? Sytuacja taka ciągnie się od 4 lat.

Czy można nauczycielowi zabrać godziny nauczania przedmiotu?

Jestem nauczycielką z 25-letnim stażem, zatrudnioną na pełen etat na czas nieokreślony na podstawie mianowania (KN). Dyrektor chce zatrudnić 3. nauczyciela mojego przedmiotu w szkole, mimo że godzin nie wystarcza na potrzeby moje i pracującego już kolegi. Obawiam się, że dyrektor odbierze mi część godzin z przedmiotu i da „zapychacze”, których bardzo nie chcę. Czy dyrektor może tak postąpić, czy jest to zgodne z prawem?

Odprawa przysługująca nauczycielowi

W maju wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, w związku z likwidacją szkoły. Jestem nauczycielem dyplomowanym i otrzymuję wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego. Jestem w posiadaniu oryginału umowy o pracę zawartej przez mianowanie z dnia 01.09.2001 r., natomiast w teczce moich akt osobowych znajduje się umowa o pracę na czas nieokreślony z taką samą datą. Co ciekawe, w teczce umowa o pracę ma nr 23, a późniejszy dokument - akt nadania stopnia awansu z datą o ponad miesiąc późniejszą – ma numer 21. Szkoła przekazała do organu prowadzącego listę osób i wysokość odpraw, jestem tam potraktowana jako nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony, co wiąże się z faktem, że mam otrzymać odprawę 3-miesięczną, a nie 6-miesięczną. Wystąpiłam do dyrekcji szkoły z prośbą o przekształcenie umowy. Nie otrzymałam pisemnej odpowiedzi, jedynie sugestię, aby skierować sprawę do sądu. Co robić?

Brak dalszej pracy dla nauczyciela dyplomowanego

Jestem nauczycielem dyplomowanym. Pracowałam w przedszkolu przez 2 lata na umowie na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela. Następnie zatrudniono mnie z racji zwiększenia się oddziałów na umowę na czas określony od 1.09.2015 do 31.08.2016. Mimo, że przedszkole znów zwiększa się o 1 oddział i dyrektor wykazał w arkuszu 4 wakaty, dyrekcja powiedziała mi, że nie może mnie nadal zatrudnić, gdyż ma „naciski polityczne”. Ta więc pozostaję bez pracy. Nie wiem, co robić. Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. Czy brak dalszej pracy dla nauczyciela dyplomowanego jest zgodny z prawem w tej sytuacji?

Jak uzyskać duplikat aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego?

Rozpoczęłam pracę jako nauczyciel przed 7 laty. Rok później, po odbyciu stażu i egzaminie uzyskałam stopień nauczyciela kontraktowego i oczywiście moje wynagrodzenie zostało podniesione. W 2014 r. szkoła, w której pracowałam, została zamknięta. Zostałam przeniesiona do innej szkoły (dyrektor odszedł na emeryturę). Po kilku latach pracy w nowej szkole okazało się, że nie ma mojego aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego – ani w aktach osobowych, ani w archiwum dokumentów z zamkniętej szkoły, ani nie mam go u siebie w swoich dokumentach. Nie został w ogóle wydany przez dyrektora, a ja jako młody nauczyciel zaczynający pracę nie wiedziałam, że taki dokument powinnam dostać. W październiku 2016 r. skończyłam staż na nauczyciela mianowanego i aby złożyć wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego koniecznym jest dołączenie potwierdzonej kopii aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. W jaki sposób mogę uzyskać akt, który nie został wcześniej wydany, a szkoła została zamknięta?

Nauczyciel chroniony jako członek ZNP a cięcia godzin

Mam ukończone 55 lat, pracuję w zawodzie nauczyciela 35 lat. Na posiedzeniu rady pedagogicznej dowiedziałam się o zmianie moich warunków zatrudnienia (na gorsze). Dyrektor umotywował swą decyzje tym, że moje dotychczasowe miejsce pracy ma zająć koleżanka, która „załatwiła” sobie ochronę prawną jako członek ZNP. Pytanie: czy mogę nie zgodzić się na zmianę warunków zatrudnienia, skoro nie moje miejsce pracy zostało zlikwidowane i czy w ogóle można coś zrobić w takiej sytuacją?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »