loguj mnie automatycznie

REJESTRACJA

Zapomniałem hasła

START | FORUM |

PRAW0 PRACY

SZUKAJ:

Zadaj pytanie

»Biuletyn

jeżeli chcesz
otrzymywać
biuletyn.

»Kodeks pracy

Pobierz Kodeks pracy
Stan prawny – 23.08.2013 r.
j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

Pobierz ustawę o PIP
Stan prawny – 1.01.2013 r.

» Polecamy

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

» Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa

»  Prawo do świadczenia przedemerytalnego na zasiłku dla bezrobotnych
»  Postępowanie o rozgraniczenie a zasiedzenie
»  Sądowy dział spadku
»  Prawo spadkowe
»  Pozew rozwodowy

»Start »

Kontrola prawa pracy

W kategorii: Artykuły | E-booki | Pytania i odpowiedzi

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:
Telefon:   Nieobowiązkowe

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

»Artykuły

1 2 3 4 5 »

Opublikowane: 14.01.2013

O prostocie środków pokontrolnych – część 2

W artykule autor rozwija problematykę poprawnych zasad stosowania środków pokontrolnych na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 404, z późn. zm.), wskazując na ich hierarchię i właściwy sposób stosowania przy uwzględnieniu zasady rozwiązywania problemów naruszeń prawa najprostszymi metodami.

Opublikowane: 18.12.2012

O prostocie środków pokontrolnych – część 1

W artykule autor odnosi się do przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 404, z późn. zm.), wskazując na hierarchię środków pokontrolnych organów PIP i poprawny sposób ich stosowania przy uwzględnieniu zasady rozwiązywania problemów naruszeń prawa najprostszymi metodami.

Opublikowane: 27.08.2012

O noweli ustawy o PIP – część 7

W artykule autor kontynuuje omawianie projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy i innych ustaw przedstawionego Marszałkowi Sejmu w dniu 7 maja 2012 r. (druk sejmowy nr 511) oraz zgłoszonych do projektu ustawy opinii, a także przedstawia własną ocenę tego projektu, jak również autorską koncepcję rozwiązania problemu „umów śmieciowych”.

Opublikowane: 25.08.2012

O noweli ustawy o PIP – część 6

Opublikowane: 24.08.2012

O noweli ustawy o PIP – część 5

W artykule autor kontynuuje omawianie projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy i innych ustaw przedstawionego Marszałkowi Sejmu w dniu 7 maja 2012 r. (druk sejmowy nr 511) oraz zgłoszonych do projektu ustawy opinii, a także przedstawia własną ocenę tego projektu, jak również autorską koncepcję rozwiązania problemu umów śmieciowych.

Opublikowane: 20.08.2012

O noweli ustawy o PIP – część 4

W artykule autor kontynuuje omawianie projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy i innych ustaw przedstawionego Marszałkowi Sejmu w dniu 7 maja 2012 r. (druk sejmowy nr 511) oraz zgłoszonych do projektu ustawy opinii, a także przedstawia własną ocenę tego projektu.

Opublikowane: 16.08.2012

O noweli ustawy o PIP – część 3

Opublikowane: 06.08.2012

O noweli ustawy o PIP – część 2

Opublikowane: 02.08.2012

O noweli ustawy o PIP – część 1

W artykule autor omawia projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy i innych ustaw przedstawiony Marszałkowi Sejmu w dniu 7 maja 2012 r. (druk sejmowy nr 511) oraz zgłoszone do projektu ustawy opinie, a także przedstawia własną ocenę tego projektu.

»E-booki

Państwowa Inspekcja Pracy – podstawy prawne funkcjonowania
Tadeusz M. Nycz

Specjalista z prawa pracy, autor 15 książek z tej dziedziny prawa, wyjaśnia podstawy działania Państwowej Inspekcji Pracy

Stan prawny na dzień 1.01.2009 r.

»Pytania i odpowiedzi

Opublikowane: 13.06.2014

Wypłata dodatków za nadgodziny

W ciągu ostatniego półrocza PIP przeprowadziła w firmie, w której pracuję, dwie kontrole czasu pracy pracowników i jego rozliczenia. Wykazały one nieprawidłowości w zakresie wysokości wypłacanych pracownikom dodatków za nadgodziny (należało się nam 100% wynagrodzenia, dostawaliśmy zaś tylko 50%). W protokole kontroli zapisano wytyczne dotyczące uregulowania tej sytuacji, jednak pracodawca twierdzi, że każdy z pracowników powinien sam zwrócić się do niego o wypłatę. Jak napisać taki wniosek? Do kogo go zaadresować?

Opublikowane: 15.05.2014

Zmiana pracy w czasie ciąży

Jestem w ósmym tygodniu ciąży. Chciałabym zmienić pracę; dostałam propozycję zatrudnienia na lepszych warunkach niż dotychczas (zgodną z moim doświadczeniem i kwalifikacjami). Istnieje obawa, że wkrótce po podpisaniu nowej umowy o pracę będę musiała iść na zwolnienie lekarskie. Czy ZUS może zakwestionować taką umowę?

Opublikowane: 06.05.2010

Czytnik odcisków palców w firmie w celu ewidencjonowania czasu pracy

W mojej firmie został zamontowany czytnik odcisków palców, pobrano nam odciski palców w celu kontrolowania czasu pracy. Czy jest to zgodne z prawem? Do jakiej instytucji można zgłosić tę sprawę, najlepiej anonimowo, ponieważ nie chcę stracić pracy?

Opublikowane: 01.07.2009

Raporty co 15 minut!

Mój pracodawca wymaga od pracowników cotygodniowego raportowania zadań. Czy jest to zgodne z Kodeksem pracy i Kodeksem cywilnym? Mój manager życzy sobie ponadto, żebym pisał mu raporty z wykonywanych zadań co 15 minut! Czy jest to dopuszczalne? Poza tym manager wysyła mi maile po g. 22, podczas gdy ja pracuję od 8 do 16. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Opublikowane: 02.07.2007

Fałszowanie ewidencji czasu pracy - naruszenia prawa

Pomimo złożenia pozwu do sądu pracy zawiadomiłem prokuraturę o popełnieniu przestępstwa - uporczywego i złośliwego łamania praw pracowniczych. Czy można za takie działanie uznać notoryczne fałszowanie ewidencji czasu pracy pomimo podejmowania przez pracownika 3 prób interwencji u przełożonych, a także czy prokuratura może przedstawić taki zarzut przełożonym na podstawie dowodu w postaci wyników kontroli PIP która wykazała wadliwie prowadzoną dokumentację - brak godzin pracy wpisanych do harmonogramu przy równoważnych normach czasu pracy oraz ciągłe rozliczanie po 8 godzin dziennie czasu pracy pomimo świadczenia jej niejednokrotnie do 12 godzin w systemie równoważnych norm - co udowodniła kontrola?

Opublikowane: 28.02.2007

Brygadzista Społecznym Inspektorem Pracy

Czy społecznym inspektorem pracy może zostać brygadzista?

Opublikowane: 30.06.2005

Pracodawca łamie prawo

Mój pracodawca zawsze lubił kupować sobie ludzi z PIP, Urzędu Skarbowego, Banku. Jest człowiekiem nie mającym żadnych skrupułów, jego pracownicy są traktowani jak śmieci. Jeżeli formą łapówki dla byłego wojewody jest fikcyjne zatrudnienie jego żony przez kilkanaście lat, nikt w firmie nawet nie widział na oczy nigdy tej pani, co z oszustwem wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego i jak to się ma do uczciwie pracujących ludzi każdego dnia przeżywających stres związany z pracą, a na dodatek marnie wynagradzanych. Dodam, że osoba jest na liście płac, nie martwi się o zwolnienie a pracodawca pozbywa się oddanych firmie pracowników. Proszę o odpowiedź czy pracodawca może tak sobie poczynać a jeśli nie, to co mu grozi.

Imię:

zapytaj prawnika
opinie

» Popularne artykuły

Rozwiązanie umowy z winy pracodawcy

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony

Praca podczas upałów a obowiązki pracodawcy i prawa pracowników

Informacja dla pracownika o warunkach jego zatrudnienia

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony

» Popularne pytania

Urlop macierzyński – jak go otrzymać, jakie dokumenty dostarczyć pracodawcy?

Druk RP-7 – zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu

Kiedy złożyć dwutygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę?

Dwa dni wolnego opieki nad dzieckiem – oświadczenie

Od kiedy należy mi się 26 dni urlopu wypoczynkowego?

» Najnowsze artykuły

05.03 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 8

19.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 7

11.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 6

10.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 5

04.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 4

» Najnowsze pytania

28.07 | Doskonalenie zawodowe katechety a wyjazd na pielgrzymkę

21.07 | Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

18.07 | Zmiana miejsca zatrudnienia pracownika

17.07 | Czy można wydłużyć okres wypowiedzenia umowy o pracę?

16.07 | Niezachowany okres wypowiedzenia przy rozwiązaniu umowy

porady prawne

Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | Informacje | Polityka prywatności | Poleć serwis znajomemu | Pomoc