Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Jak obliczyć wynagrodzenie z ZUS na L4 w ciąży??
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie podczas choroby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
asinka85

PostWysłany: Wto, 16 Paź 2012, 16:38    Temat postu: Jak obliczyć wynagrodzenie z ZUS na L4 w ciąży?? Odpowiedz z cytatem

Witam!!
Mam pytanie jak w temacie. Wiem, że ZUS oblicza podstawę według poprzedzających 12 miesięcy. Tylko, że ja pracuję od 1.08.2012, od 11.09.2012 jestem na L4. Wcześniej od 11.01.2012 byłam zarejestrowana w Urzędzie Pracy, skąd pobierałam zasiłek do 13.07.2012. 17.06.2011 urodziłam syna i do 17.11.2011 byłam na urlopie macierzyńskim, a do 13.12.2011 na urlopie wypoczynkowym.
Obecna kwota brutto na umowie, to 2200 zł.
Proszę o pomoc!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 18 Paź 2012, 09:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kwestie, o których mowa w pytaniu, regulują przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2005 nr 31, poz. 267 z późn. zm. - dalej zwana ustawą zasiłkową), a konkretnie art. 36 i art. 38. tej ustawy. Zgodnie z art. 36 ust. 1 ww. ustawy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie, wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli okres zatrudnienia i ubezpieczenia był krótszy niż 12 miesięcy kalendarzowych, to podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z faktycznego okresu ubezpieczenia (art. 36 ust. 2 ustawy). W Pani sytuacji będzie więc to okres od sierpnia br., gdyż od tego miesiąca jest Pani zatrudniona - wcześniejszych okresów pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy wynagrodzenia uzyskanego w czasie zatrudnienia w poprzednich zakładach pracy nie bierze się w takim przypadku pod uwagę.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które stanowi podstawę wymiaru zasiłku, ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika w okresie 12 miesięcy (lub w okresie faktycznego zatrudnienia) przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte. Zgodnie z powyższym podstawę świadczenia chorobowego stanowić będzie wynagrodzenie uzyskane przez Panią w sierpniu br. W przypadku, gdy kwota ta wynosi 2200 zł, świadczenie chorobowe będzie kształtowało się w następujący sposób:
- podstawa wymiaru wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane ze środków pracownika (13,71%) wynosi 1898,38 zł, co wynika z następującego obliczenia:
2200 zł - 13,71% = 1898,38 zł

Jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży to miesięczna wysokość zasiłku chorobowego wynosi 100% podstawy wymiaru (art. 11. ust. 2 pkt. 1 ustawy zasiłkowej), zaś wysokość zasiłku za 1 dzień niezdolności do pracy wynosi 1/30 tej kwoty (art. 11. ust. 2 pkt. 5 ustawy zasiłkowej). Zatem zasiłek chorobowy za 1 dzień niezdolności do pracy wynosić będzie:
1898,38 zł: 30 dni = 63,28 zł

Nadmieniam, że za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w ciągu roku (14 w przypadku osób powyżej 50 roku życia) wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłaca pracodawca (art. 92 k.p.), po tym czasie pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, który jest finansowany ze środków ZUS i wypłacany przez pracodawcę, jeśli jest on uprawniony do wypłaty świadczeń lub przez ZUS (art. 61 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
W przypadku, gdy za czas choroby wypłacane jest wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, od świadczenia tego płatnik odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zaś w przypadku wypłaty zasiłku chorobowego z zasiłku potrącana jest tylko zaliczka na podatek dochodowy (art. 81 ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dziennik Ustaw nr 164 z 2008 poz. 1027 z późn. zm.).

Ostatnio zmieniony przez midka dnia Pon, 22 Paź 2012, 09:21, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
asinka85

PostWysłany: Czw, 18 Paź 2012, 09:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo za odpowiedź Smile
Powrót do góry
Spec22

PostWysłany: Pią, 19 Paź 2012, 14:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oblicz sobie za pomocą tego: http://www.liczby.pl/kalkulatory/kalkulator-wynagrodzenia-podczas-choroby
Jako powód nieobecności wybierz "ciąża"
Pozdrawiam
Powrót do góry
sylwuuuniaa

PostWysłany: Czw, 04 Kwi 2013, 13:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja mam troszkę inne pytanie, choć też dotyczy zasiłku ZUS w czasie ciąży. Przez 14 miesięcy pracowałam przez Agencję Pracy Tymczasowej (przez tzw. pod-firmę) po skończonych trzech miesiącach ciąży poinformowałam, że jestem w ciąży i firma macierzysta podpisała ze mną umowę. Niestety po przepracowaniu miesiąca wyszły problemy z ciążą i prawdopodobni już nie będę mogła wrócić do pracy. Stąd moje pytanie, czy do L-4 będzie brany pod uwagę zarobek zarówno z "pod-firmy" czy tylko jeden miesiąc przepracowany pod firmą matką???
Z góry dziękuję, za odpowiedź.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 04 Kwi 2013, 13:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem podstawa będzie brana tylko z aktualnej umowy.
Powrót do góry
mimisio83

PostWysłany: Sro, 31 Lip 2013, 10:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, mam pytanie bo nie moge ni jak sie doczytać jak to się ma w przypadku prowadzenia dzialalności gospodarczej. A mianowicie : prowadze działalność gospodarczą a wcześniej pracowałam na umowie o prace prawie 2 lata. Aktualnie jestem w ciąży i nie jestem w stanie nigdzie odnaleść w jaki sposób ZUS nalicza mi zasiłek chorobowy, ponieważ kwoty jakie są wyplacane to dość ciekawe kwoty:

Marzec 2013 5dni ZLA 80% 69,05zł brutto

Kwiecień 2013 16 dni ZLA 100% 220,69 zł brutto

Maj 2013 27 dni ZLA 100% 372,87 zł brutto

Czerwiec 2013 26 dni ZLA 100% 359,06 zł brutto

Lipiec 2013 28 dni ZAL 100% 386,68 zł brutto
dodam tylko, że w ZUS ie powiedziano mi, że bierze się średnią z ostatnich 12 m-cy składkowych...

gdzie przez 2 m-ce(luty, marzec) płaciłam od preferencyjnej kwoty 480zł(1600zł) kilejno kwiecień 4000 proporcjonalnie i odmaja 8742,05 równiez proporcjonalnie. Przed rozpoczęciem działalności pracowałam na umowie 1/1 etatu.

Bardzo prosze o pomoc w wyjaśnieniu tej zawiłości.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 31 Lip 2013, 16:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Działalność jest od lutego tego roku? A od marca jest Pani na zwolnieniu? Jeśli tak to podstawa jest wzięta tylko z lutego br.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 31 Lip 2013, 19:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze jedno - tak się zastanawiam - po co podniosła Pani podstawę?
Powrót do góry
mimisio83

PostWysłany: Sro, 31 Lip 2013, 21:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Działalność jest od br a na zwolnieniu jestem tak naprwde od kwietnia
Powrót do góry
kfiatek

PostWysłany: Sro, 31 Lip 2013, 22:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
jestem w trzecim miesiącu ciąży. Do grudnnia 2012 pracowałam na umowę o pracę na pełen etat, od stycznia 2013 pracuję na umowę o pracę na pół etatu, w związku z tym moja pensja również jest o połowę mniejsza. Chciałabym od września rozpocząć chorobowe. Czy w takim przypadku ZUS może wyliczyć wysokość zasiłku chorobowego za okres 12 m, wliczając w to poprzedni zakład pracy? W przeciwnym wypadku bardzo dużo starcę na wyliczeniu stawki tylko z połowy etatu.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 31 Lip 2013, 22:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do mimisio83 - w zasadzie czy od marca (tak Pani podała) czy od kwietnia - nic to nie zmienia - podstawa jest liczona z kwoty 460 zł.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 31 Lip 2013, 22:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kfiatek napisał:
Witam,
jestem w trzecim miesiącu ciąży. Do grudnnia 2012 pracowałam na umowę o pracę na pełen etat, od stycznia 2013 pracuję na umowę o pracę na pół etatu, w związku z tym moja pensja również jest o połowę mniejsza. Chciałabym od września rozpocząć chorobowe. Czy w takim przypadku ZUS może wyliczyć wysokość zasiłku chorobowego za okres 12 m, wliczając w to poprzedni zakład pracy? W przeciwnym wypadku bardzo dużo starcę na wyliczeniu stawki tylko z połowy etatu.

Podstawa będzie liczona i tak z połowy etatu p nawet jakby to było w tej samej firmie, co był pełen etat. I nie radzę publicznie pisać, że "Chciałabym od września rozpocząć chorobowe.". to lekarz decyduje, a nie Pani.
Powrót do góry
kika1

PostWysłany: Pią, 02 Sie 2013, 13:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

mam pytaie do powyższego tematu-od 2 lat nieprzerwalnie pracuję, od 1 lipca tego roku zmnieniła pracodawcę. W połowie lipca okazało sie że jestem w ciąży i niestety musze być na zwolnieniu (ciąża grożąca poronieniem) - jak będzie wyliczone przez ZUS zasiłek? Wynagrodzenie za lipiec wynosiło brutto 2500.
Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią, 02 Sie 2013, 14:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zasiłek będzie liczony z nowego zatrudnienia - z kwoty, jaka jest na umowie.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie podczas choroby Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: