Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Świadectwo pracy-po umowie na czas określony

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Magda99999

PostWysłany: Wto, 20 Gru 2011, 14:59    Temat postu: Świadectwo pracy-po umowie na czas określony Odpowiedz z cytatem

Proszę o pomoc w następującej kwestii:
Pracownica miała umowę o pracę od 01.07.2008 do 30.06.2009, następnie od 01.07.2009 do 30.06.2011 i obecnie od 01.07.2011 na czas niekreślony. Nie otrzymała za wymienione okresy świadectwa pracy. Muszę wyprostować tą sprawę gdyż "przegapiłam to" i nie zrobiłam Jej tych świadectw. Proszę o podpowiedź jak to teraz odkręcić tzn. jakie, za jaki okres muszę wydać Jej te świadectwa/świadectwo? Wiem, że od 7 grudnia br. znowu zmieniły się przepisy odnośnie wyd.świadectw pracy ale wydaje mi się że za tamte umowy terminowe powinnam Jej dać świadectwo (jedno czy dwa?)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 21 Gru 2011, 09:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nowe przepisy obowiązujące od 21 marca br., wprowadzone ustawą z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dziennik Ustaw z 18 lutego 2011 Nr 36 poz. 181), dość mocno skomplikowały zasady, dotyczące wydawania świadectw pracy.
Pracodawca obecnie jest zobligowany do wystawienia świadectwa pracy w przypadku umów terminowych tj. zawartych na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy według nowych zasad, czyli po upływie 24 miesięcy zatrudnienia na podstawie tych umów, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów (art. 97. § 1[1]. K.p.).
Jednak ze względu na okres przejściowy powyższego przepisu nie należy stosować do umów, które zostały zawarte przed dniem 21 marca 2011 r. (art. 2. ww. ustawy). Pracodawca, w przypadku rozwiązania umowy terminowej, która została zawarta przed 21 marca 2011 r., powinien wystawić świadectwo pracy zgodnie z przepisami obowiązującymi przed nowelizacją. Wcześniejsza treść art. 97. § 1[1]. K.p. brzmiała "W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy, tylko na jego żądanie.". Zgodnie z tym przepisem pracodawca nie był zobligowany do wystawienia świadectwa pracy, jeśli zatrudnienie było kontynuowane, bez względu na to czy kolejna umowa była na czas określony czy nieokreślony. Świadectwo pracy przy kontynuacji zatrudnienia było w ówczesnym stanie prawnym wystawiane jedynie na żądanie pracownika.
W taki sam sposób należało postąpić w sytuacji opisanej w pytaniu - w przypadku pierwszej umowy zawartej na czas określony pracodawca, stosując dotychczasowe przepisy, nie był zobowiązany do wystawienia świadectwa gdyż bezpośrednio po umowie tej zawarto kolejną. Również po zakończeniu ostatniej umowy terminowej, zgodnie z dotychczasową treścią art. 97. § 1[1]. K.p., pracodawca nie był zobowiązany do wystawienia świadectwa pracy, gdyż pracownik w dalszym ciągu kontynuuje zatrudnienie. Jeśli w zaistniałej sytuacji pracodawca uważa, że jednak powinien wystawić świadectwo pracy, to przede wszystkim powinien wystawić jeden dokument, obejmujący wszystkie okresy zatrudnienia do dnia rozwiązania ostatniej umowy na czas określony. W świadectwie pracy nie należy zaś ujmować aktualnie trwającej umowy zawartej na czas nieokreślony.
Reasumując - pracodawca nie był zobowiązany wystawić świadectw pracy w związku z zakończonymi umowami na czas określony, nie popełnił więc wykroczenia. Nowe przepisy mają bowiem zastosowanie do umów terminowych zawartych po dniu 21.03.2011 r.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: