Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Czy można anulować L4

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lukit

PostWysłany: Nie, 02 Paź 2011, 21:00    Temat postu: Czy można anulować L4 Odpowiedz z cytatem

W zeszłym tygodniu się rozchorowałem, poszedłem do lekarza i dostałem L4 do przyszłego piątku. Ale przeminęły 3 dni biorę regularnie leki i w sumie jestem już prawie zdrowy? Czy mogę w jakiś sposób anulować L4 i iść do pracy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 03 Paź 2011, 12:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, pracownik nie może samowolnie przerwać zwolnienia lekarskiego. Również nie można anulować zwolnienia, skoro pracownik już na nim przebywa. Pracodawca nie może i nie ma prawa dopuścić do pracy pracownika w okresie orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, wymienionym na druku ZUS ZLA, nawet, jeśli pracownik twierdzi, że jest już zdrowy.
Powrót do pracy w trakcie orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, zgodnie z art. 17. ust. 1. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, będzie skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Tylko w wyjątkowych sytuacjach wykonywanie pracy w czasie zwolnienia lekarskiego jest możliwe i nie prowadzi do utraty zasiłku chorobowego, a dokładnie wtedy, kiedy mowa jest o podjęciu incydentalnej i wymuszonej okolicznościami aktywności zmierzającej do osiągnięcia zarobku w czasie pobierania tego zasiłku (wyrok SN z 15 czerwca 2007 r., II UK 223/06). Zgodnie z kolejnym wyrokiem Sądu Najwyższego tylko sporadyczna, wymuszona okolicznościami, aktywność zawodowa może usprawiedliwiać zachowanie prawa do zasiłku chorobowego. W innych przypadkach za okres niezdolności do pracy, w czasie której ubezpieczony wykonuje pracę zarobkową, nie należy się zasiłek lecz wynagrodzenie, przy czym nie jest niezbędne, aby wykonywana praca była niezgodna z celem zwolnienia lekarskiego (wyrok SN z 9 października 2006 r., II UK 44/06, OSNP z 2007 nr 19 poz. 295).
Zwrócić uwagę należy na to, że w wyrokach tych mowa jest o wymuszonej i sporadycznej (incydentalnej) aktywności, a nie regularnym wykonywaniu pracy.

Podsumowując - pracownik nie może więc samowolnie skrócić zwolnienia, gdyż straci zasiłek chorobowy, zaś pracodawca nie może pracownika dopuścić do pracy aż do czasu zakończenia okresu, wskazanego na druku ZUS ZLA.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: