Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Informacja o urlopie macierzyńskim a świadectwo pracy.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
comosa

PostWysłany: Pon, 05 Wrz 2011, 19:39    Temat postu: Informacja o urlopie macierzyńskim a świadectwo pracy. Odpowiedz z cytatem

Witam,
mam zamiar złożyć wypowiedzenie z pracy tuż po skończeniu urlopu na którym obecnie przebywam. Jest to urlop wypoczynkowy który wzięłam tuż po urlopie macierzyńskim. (urlop macierzyński zaczęłam 12 marca 2011, wcześniej kilka miesięcy przebywałam na zwolnieniu lekarskim).
W związku z tym prawdopodobnie:) otrzymam świadectwo pracy. Pytanie moje jest takie czy w świadectwie pracy będzie wpisana informacja o tym że byłam na urlopie macierzyńskim ? Czy zawarta będzie informacja że zarówno w tym roku 2011 jaki i w roku ubiegłym 2010 przebywałam na zwolnieniu lekarskim? Czy będzie wpisana inf o tym ze wykorzystałam cały urlop wypoczynkowy za 2011 rok (26 dni)?
Z góry dziękuję za odpowiedz:)
Comosa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 06 Wrz 2011, 13:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dziennik Ustaw nr 60 z 1996 poz. 282 z późn. zm.) w świadectwie pracy należy podać szereg informacji niezbędnych do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Wśród danych tych powinna znaleźć się m.in. ilość dni urlopu wypoczynkowego, wykorzystanych przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (§ 1. ust. 1..pkt. 2 rozporządzenia).
Jeśli więc wykorzystała Pani pełną pulę dni urlopowych, przysługujących w tym roku, to na świadectwie pracy powinna taka informacja być zawarta. Kolejny pracodawca na podstawie tej informacji będzie miał podstawy, aby w tym roku nie udzielić Pani ani jednego dnia urlopu wypoczynkowego (art. 155[1]. § 2. k.p.).
Ponadto w świadectwie pracy należy umieścić informację o okresach nieskładkowych, w tym o wszystkich zwolnieniach lekarskich z całego okresu zatrudnienia (§ 1. ust. 1..pkt. 12 rozporządzenia, który dotyczy okresów nieskładkowych, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty), a także należy podać liczbę dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie z art. 92 k.p. w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy ((§ 1. ust. 1..pkt. 7 rozporządzenia).
Jedynie okresu przebywania pracownicy na urlopie macierzyńskim nie należy wpisywać do świadectwa pracy - jest to okres traktowany jak okres składkowy - tak samo jak okres wykonywania pracy, przez co zaliczany jest do stażu pracy, ale nie wpływa bezpośrednio na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: