Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
L-4 pod koniec okresu wypowiedzenia!!!
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
radwiar

PostWysłany: Pią, 29 Lip 2011, 23:36    Temat postu: L-4 pod koniec okresu wypowiedzenia!!! Odpowiedz z cytatem

Witam, mam taki oto problem. Pracowałem do tej pory przez ponad 2 lata na pełnym etacie na czas NIEOKREŚLONY i dostałem na poczatku lipca 1 miesieczne wypowiedzenia ktore skonczy sie z dniem 31 lipca czyli bede bezrobotny od 1 sierpnia ale... dzisiaj w pietek tj 29 lipca w ostatnim dniu mojej pracy poszedlem do lekarza i okazalo sie ze dostalem zwolnienie - L4 az na 1 miesiac. W zwiazku z tym mam pytanie: kto zaplaci mi zasilek chorobowy w postaci 80% wynagrodzenia?? Czy jest tak ze zasilek bedzie placil moj pracodawca TYLKo do 31 lipca a reszte platnosci przejmie ZUS, czy tez moj pracodawca bedzie zobowiazany wyplacac mi nadal mimo zakonczonego stosunku pracy po 31 lipca nadal zasilek az do konca zwolnienia a wprzypadku jego przedluzenia az 35 dni a dopiero potem platnosci przejmuje ZUS, tak jak sie to normalnie odbywa??

Bardzo prosze o rozwianie moich watpliwosci oraz w miare mozliwosci wskazanie mi odpowiednich przepisow mowiacych o tych sprawach bo nie wiem gdzie tego szukac (nie wiem gdzie to jest napisane w jakich przepisach, punktach itp... Sad( )
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 01 Sie 2011, 11:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli wypowiedzenie dostał Pan na początku lipca to nie powinno ono się skończyć 31 lipca a 31 sierpnia. W zależności od tego, czy prawidłowo został przyjęty okres wypowiedzenia - albo pracodawca albo zus wypłaci świadczenie chorobowe.
Jeśli zgodnie z moimi słowami wypowiedzenie powinno skończyć się 31 sierpnia - świadczenie chorobowe podczas trwającego stosunku pracy (zgodnie z art. 92 § 1.k.p.) za pierwsze 33 dni choroby ( o ile to Pana pierwsze zwolnienie lekarskie w tym roku) zapłaci pracodawca (i o ile jest Pan w wieku poniżej 50 roku życia).
Jeśli jednak podał Pan nieprecyzyjne dane i okres wypowiedzenia skończył się jednak z dniem 31 lipca - to od 1 sierpnia wypłatę świadczenia przejmie zus. Do zusu należy więc dostarczyć kopię świadectwa pracy oraz zaświadczenie zus z-3 wystawione przez pracodawcę a także wszystkie kolejne zaświadczenia ZUS ZLA.

Wejdź na www.zsp-pomorskie.b4ngo.pl i załóż swoją firmę lub zmień zawód.
Powrót do góry
radwiar

PostWysłany: Pon, 01 Sie 2011, 11:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie rozumiem skad ta pewnosc ze wypowiedzenie powinno sie skonczyc 31 sierpnia skoro obowiazauje mnie miesieczny okres wypowiedzenia. Byla to moja pierwsza w zyciu praca (skonczylem takze studia magisterskie 5 letnie) i po przepracowaniu 29 miesiecy nalezy mi sie miesiac wypowiedzenia.
W zwiazku z moim pytaniem jednak uzyskalem odpowiedz co do tego kto jest platnikiem mojego chorobowego. Czyli jednak ZUS placi za ZUS -ZLA od 1 sierpnia czyli od dzisiaj a do wczoraj placil pracodawca i teraz powinienen sie zglosic do ZUSu z moim wypowiedzeniem i drukiem zusowskim do wydzialu zasilkow chorobowych??
A czy tam trzeba podpisywac jakies oswiadczenia czy zaswiadczenia dodatkowo?
Bo dodam ze mam zawieszona rente socjalna i czy to jakos nie komplikuje dalszej wyplaty zasilku chorobowego ? Czy ZUS w zwiazku z tym bedzie mi wyplacal zasilek czy zazada jakiegos oswiadczenia ze nie posiadam prawa do renty itp?? Moze nie bede mial prawa do zasilku a jedynie bede mogl odwiesic swoja rente socjalna tylko, nawet gdyby zwolnienie chorobowe bylo przedluzone???
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 01 Sie 2011, 11:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie nie kwestionuję długości okresu wypowiedzenia tylko prawidłowość zakończenia jego biegu - 1 -miesięczny okres wypowiedzenia powinien trwać pełen miesiąc i jednocześnie zakończyć się z ostatnim dniem miesiąca. Jeśli więc wypowiedzenie otrzymał Pan w dniu 1, 2, 3, ..... lipca - nie jest możliwe, aby umowa zakończyła się z dniem 31 lipca, bo okres wypowiedzenia NIE TRWA wtedy pełen miesiąc. Gdyby wypowiedzenie otrzymał Pan w dniu 1- 30 czerwca - wtedy owszem, jednomiesięczne wypowiedzenia zakończy swój bieg 31 lipca. Istotny jest bowiem moment, w którym zapoznał się Pan z wypowiedzeniem (lub w którym mógł się Pan zapoznać) a nie to, jaka data była na piśmie. Napisał Pan, iż wypowiedzenie otrzymał w pierwszych dniach lipca - stąd moja uwaga na ten temat.
Co do zasiłku chorobowego - pracodawca rozpoczął wypłatę świadczenia i to on powinien przesłać do ZUS-u odpowiednie dokumenty - z wyjątkiem świadectwa pracy (a nie wypowiedzenia) - kopię świadectwa pracy, a później też kolejne zwolnienia dostarcza do ZUS-u Pan.
Renta socjalna była zawieszona ze względu na przekroczenie dopuszczalnego progu przychodu? Zasiłek chorobowy też jest takim przychodem, dlatego renta nadal powinna być zawieszona (chyba, że zasiłek w wys. 80 % nie spowoduje konieczności dalszego jej zawieszenia). Prawo do renty socjalnej nie powoduje, że traci Pan prawo do zasiłku chorobowego - świadczenie to związane z czasową niezdolnością do wykonywania pracy i przysługuje po spełnieniu kryteriów, postawionych w ustawie zasiłkowej - a te Pan spełnia. Możliwe jest nawet pobieranie obu świadczeń jednocześnie, jeśli kwota zasiłku jest odpowiednio niska.

Powrót do góry
radwiar

PostWysłany: Pon, 01 Sie 2011, 12:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje bardzo za odpowiedzi chcialbym tylko sie dowiedziec czy jak pojde do ZUSU ze swiadectwem pracy do wydzialu zasilkow to ZUS nie kaze podpisac oswiadczenia o tym ze nie posiadam ustalonego prawa do renty, emerytury itp? Bo cos takiego wyczytalem na stronie ZUSu ze takie oswiadczenie sie podpisuje i nie wiem czy wtedy jak bede musial podpisac ze mam ustalone prawo do renty to cie cofna mi zasilku ktory bedzie bardzo znaczaco (wielokrotnie) przekraczal wysokosc renty socjalnej i w tym przypadku nie moge pobierac obu swiadczen jednoczesnie tylko jedno z nich Sad

A co oznacza "świadczenie to związane z czasową niezdolnością do wykonywania pracy i przysługuje po spełnieniu kryteriów, postawionych w ustawie zasiłkowej - a te Pan spełnia" ??

Jakie to kryteria bo renta socjalna orzeka calkowita niezdolnosc do pracy. Ja dostalem ja na czas z gory okreslony i zawiesilem wraz z podjeciem pracy na etacie.....
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 01 Sie 2011, 12:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dziekuje bardzo za odpowiedzi chcialbym tylko sie dowiedziec czy jak pojde do ZUSU ze swiadectwem pracy do wydzialu zasilkow to ZUS nie kaze podpisac oswiadczenia o tym ze nie posiadam ustalonego prawa do renty, emerytury itp? Bo cos takiego wyczytalem na stronie ZUSu ze takie oswiadczenie sie podpisuje i nie wiem czy wtedy jak bede musial podpisac ze mam ustalone prawo do renty to cie cofna mi zasilku ktory bedzie bardzo znaczaco (wielokrotnie) przekraczal wysokosc renty socjalnej i w tym przypadku nie moge pobierac obu swiadczen jednoczesnie tylko jedno z nich Sad

Pan ma prawo do renty SOCJALNEJ a nie renty z tytułu niezdolności do pracy, dlatego może Pan pobierać rentę socjalną i zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (renta socjalna a renta z ty.t. niezdolności do pracy to dwa różne świadczenia, a za stroną ZUS-u: "zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (wypadkowego) nie przysługuje, gdy osoba niezdolna do pracy: ma ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ...").

Cytat:
A co oznacza "świadczenie to związane z czasową niezdolnością do wykonywania pracy i przysługuje po spełnieniu kryteriów, postawionych w ustawie zasiłkowej - a te Pan spełnia" ??

Chodzi o zasiłek chorobowy - zachorował Pan w trakcie ubezpieczenia chorobowego, posiada wymagany okres ubezpieczenia.

Powrót do góry
radwiar

PostWysłany: Pon, 01 Sie 2011, 12:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ja czegos tutaj nie rozumiem bo na stronie zusu oraz w moim orzeczeniu o rencie socjalnej pisze ze renta socjalna orzeka calkowita niezdolnosc do pracy a wiec to jest renta z tytulu calkowitej niezdolnosci do pracy. Prosze wejsc na strone tutaj: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406 i sprawdzic kilka linijek nizej komu przysluguje renta.
Czy teraz sie zgadza?

A wiec ponawiam pytanie czy jak podpisze oswiadczenie ze posiadam prawo do renty socjalnej to nie cofnie mi ZUS zasilku chorobowego ? Prosze o udzielenie prostej odpowiedzi bo miesza mi sie to wszystko juz za bardzo.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 01 Sie 2011, 13:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Renta socjalna (która jest przyznawana na podstawie ustawy o rencie socjalnej) jest innym świadczeniem niż renta z tytułu niezdolności do pracy. Oba te świadczenia, choć wypłacane przez organy rentowe, są przyznawane na podstawie innych kryteriów - jedynym wspólnym mianownikiem jest właśnie niezdolność do pracy. Prawo do tych dwóch świadczeń regulują inne przepisy, dlatego wywołują one inny skutek w przypadku wystąpienia niezdolności do pracy po zakończeniu zatrudnienia.
Nie bardzo zaś rozumiem Pana pytania o podpisanie oświadczenia - czy sądzi Pan, że jeśli nie podpisze żadnego oświadczenia (gdyby trzeba było), to ZUS nie ustali, jakiego typu świadczenia Pan pobiera??
I jeszcze jedno - czy gdzieś w tekście poniżej widzi Pan słowo "socjalnej"?
cyt. ze strony ZUS: "Dodatkowo do wypłaty przez ZUS zasiłku za okres po ustaniu ubezpieczenia osoba występująca o zasiłek składa oświadczenie o zaprzestaniu i niepodjęciu działalności zarobkowej, o nieustaleniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego oraz o niepodleganiu obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.".
Bo z tego, co Pan napisał, nie ma Pan prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, ale do renty socjalnej z tytułu niezdolności do pracy.

W razie dalszych wątpliwości proszę poczytać tu: http://www.podatki.biz/artykuly/10_13082.htm .

Powrót do góry
radwiar

PostWysłany: Pon, 01 Sie 2011, 13:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A no to teraz rozumiem ze sa dwie renty orzekajace niezdolnosc do pracy a ja mam rente socjalna czyli jedna z nich i tym oswiadczeniem nie musze sie przejmowac Smile No to o to mi chodzilo.

Teraz juz wiem wszystko i bardzo, bardzo dziekuje za wyczerpujace odpowiedzi i poswiecony dla mnie czas Smile Smile Smile
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 01 Sie 2011, 13:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smile jakby Pan miał jeszcze jakieś wątpliwości - proszę pytać. Proszę też zwracać uwagę na to, co dają do podpisu Panu - jeśli jakiegoś formularza nie będzie Pan rozumiał - także proszę pytać.

Powrót do góry
radwiar

PostWysłany: Wto, 02 Sie 2011, 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wlasnie mam jeszcze jedno pytanie odnosnie platnosci zasilku chorobowego. Co by sie stalo gdybym poszedl do lekarza 2 czy 3 dni po zakonczeniu wypowiedzenia tj. np 1 czy 2 sierpnia czyli w poniedzialek lub wtorek (dzisiaj) ? Czy wowczas nalezy mi sie rowniez zasilek chorobowy a jesli tak to komu mialbym dostarczyc to zwolnienie ZUS ZLA kiedy juz nie pracuje u bylego pracodawcy bo wypowiedzenie skonczylo sie 31 lipca?? Wowczas podobno takze jestem ubezpieczony przez miesiac od momentu zakonczenia wypowiedzenia prawda?

Czy takie zwolnienie lekarskie wystawione dwa dni po ustaniu wypowiedzenia jest realne i zasilek chorobowy bedzie wyplacany przez ZUS takze?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 03 Sie 2011, 15:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdyby do zachorowania doszło po zakończeniu umowy o pracę to ZUS wypłaciłby zasiłek ale pod pewnymi warunkami, które należy spełnić łącznie (art. 7 ustawy zasiłkowej):
1. niezdolność do pracy musiała trwać bez przerwy co najmniej 30 dni, oraz
2. niezdolność do pracy powstała
- nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego; lub
- nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Czyli gdyby w ciągu do 14 dni od rozwiązania umowy przytrafiła się Panu choroba i trwała ona co najmniej 30 dni - zus wypłaci zasiłek.
W takim przypadku także należy zwrócić się do pracodawcy o wystawienie formularza ZUS Z-3, i z kompletem dokumentów (świadectwo pracy, zus z-3, zwolnienie lekarskie) zgłosić się do terytorialnie swojego ZUS-u (swojego ze względu na adres zamieszkania).

Cytat:
Wowczas podobno takze jestem ubezpieczony przez miesiac od momentu zakonczenia wypowiedzenia prawda?

Myli Pan ubezpieczenie zdrowotne z chorobowym. Ubezpieczenie zdrowotne daje Panu możliwość skorzystania z (ponoć Wink ) bezpłatnej służby zdrowia przez jeszcze miesiąc po rozwiązaniu umowy o pracę.

Powrót do góry
radwiar

PostWysłany: Sro, 03 Sie 2011, 18:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A teraz majac druk ZUS Z-3 i swiadectwo pracy to gdzie musze sie zglosic do ZUSu jesli ja nie pracuje w miejscu zameldowania tylko ponad 300km od swojego miejsca zameldowania?Czy musze jechac te ponad 300km do siedziby ZUS wlasciwej dla mojego miejsca zameldowania po to tylko aby zlozyc te papiery czy moge to zrobic w dowolnej siedzibie ZUS tu gdzie pracowalem i przebywam obecnie co znacznie by mi ulatwilo sprawe?

Pytanie jeszcze jest takie w jakim terminie musze dostarczy te papiery do ZUSu i co by sie stalo jesli bym sie nie wyrobil w terminie? - czy wtedy ZUS nie wyplaci mi zasilku chorobowego??

Jeszcze takie pytanie czy pracodawca powinien mi oddac ten druk ZUS ZLA zebym mogl je osobiscie doreczyc z dokumentami do ZUSu czy to on je wyslal do ZUSu po ustaniu wypowiedzenia bo jest to dla mnie niejasne?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 03 Sie 2011, 22:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Składa Pan dokumenty wg adresu zamieszkania a nie zameldowania i mam nadzieję, że w pracy zgłosił Pan oba adresy, czyli obecny adres zamieszkania i zameldowania.

Proszę przeczytać jeszcze raz to, co napisałam - ponieważ to pracodawca rozpoczął wypłatę świadczenia - to on przekazuje do ZUS-u formularz ZUS Z-3 i kopię zwolnienia lekarskiego. Pan ze świadectwem pracy zgłasza się do swojego ZUS-u, bo to ten ZUS będzie wypłacał świadczenie po ustaniu zatrudnienia.
Kolejne zwolnienie lekarskie - jeśli takowe Pan otrzyma - dostarcza Pan już sam do swojego ZUS-u.
Nie bierze więc Pan od swojego pracodawcy nic poza świadectwem pracy, jeśli o kwestię zasiłku chorobowego idzie.

Jeśli nie dostarczy Pan kolejnego zwolnienia w terminie 7 dni od daty jego otrzymania,
to zasiłek zostanie obniżony o 25 % wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Proszę nie sugerować się tym, co pisałam o zachorowaniu po ustaniu zatrudnienia - przecież Pan ponoć zachorował w trakcie zatrudnienia...

Powrót do góry
radwiar

PostWysłany: Czw, 04 Sie 2011, 09:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A kiedy ja powinienem dostarczyc moje swiadectwo pracy do ZUSu i w jakim terminie? Czy teraz jak zachorowalem i juz po ustaniu wypowiedzenia czy dopiero jesli mi lekarz przedluzy zwolnienie bo tego nie wiem?
No i w jakim terminie pracodawca byl zobowiazany wyslac do ZUSu druk ZUS Z-3 wraz z moim zwolnieniem ZUS ZLA?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: