Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
jak liczyć okres zasiłkowy przy róznych chorobach?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie podczas choroby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Enigma7709

PostWysłany: Sro, 25 Maj 2011, 10:30    Temat postu: Zwolnienie ile dni i jak się liczyW Odpowiedz z cytatem

Witam,
jestem zatrudniona na czas określony od 9.08.2007r. do 8.08.2012r.
Od dnia 17.12.2010r. do 21.01.2011r. przedbywałam na chorobowym z powodów kardiologicznych (kod I10)
Po 2 dniach przerwy (sobota, niedziela):
od dnia 24.01.2011r. do 28.01.2011 przebywałam na zwolnieniu szpitalnym (toksykologia kod T46)
od dnia 29.01.2011 do nadal przebywam na zwolnieniu od lekarza psychiatry (kod F43.2).
Mój pracodawca zsumował mi wszystkie zwolnienia ze sobą i wyliczył, że okres zasiłkowy kończy mi się 18 czerwca 2011r. Czy postąpił prawidłowo? Mój lekarz psychiatra stwierdziła, że to są różne jednostki chorobowe i powinno to być policzone w inny sposób?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 25 Maj 2011, 11:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Okres wypłaty zasiłku ograniczony jest do 182 dni niezdolności do pracy, lub w przypadku, gdy choroba została spowodowana gruźlicą albo przypada w czasie ciąży, zasiłek chorobowy może być wypłacany do 270 dni.
Przy częstych zachorowaniach pracownika, dla prawidłowego zliczania dni zasiłkowych istotne jest to, na co on choruje oraz czy pomiędzy chorobami występowały okresy przerw.
U Pani sytuacja ma się następująco:
- pierwsza choroba 17.12.2010 r. - 21.01.2011 r. (wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy - o ile jest Pani w grupie wiekowej poniżej 50 roku życia),
- dwudniowa przerwa,
- kolejna choroba (inna jednostka chorobowa) 24 - 28.01.2011 r. (nadal wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy pomimo tego, że zwolnienie było szpitalne),
- trzecia choroba 29.01.2011 r. - nadal - inna jednostka chorobowa, ale bez wystąpienia przerwy po poprzedniej chorobie.

Nowy okres zasiłkowy w związku z nową chorobą, powodującą niezdolność do pracy należy liczyć, gdy wystąpi przynajmniej 1 dzień przerwy między okresami tych niezdolności. Do aktualnego okresu zasiłkowego nie należy więc liczyć pierwszej choroby, ponieważ pomiędzy okresami zachorowania wystąpiła dwudniowa przerwa a niezdolność do pracy wywołała inna jednostka chorobowa.

Obecnie choruje Pani na jeszcze inną chorobę, ale ponieważ pomiędzy poprzednią i obecną niezdolnością do pracy nie wystąpiła przerwa, to należy zaliczać je do jednego okresu zasiłkowego, który rozpoczął się od 24 stycznia 2011 r. Także okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wlicza się do maksymalnego wymiaru okresu zasiłkowego (182 dni).

Na zwolnieniu lekarskim, jakie otrzymuje pracodawca, nie jest wykazywana jednostka chorobowa. Pracodawca może pozyskać informację o tym, czy okres nowego zwolnienia należy wliczać do poprzedniego okresu zasiłkowego tylko z tego, czy lekarz na tym zwolnieniu wpisał kod „A”. Kod ten oznacza, że niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni i została spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą. Brak kodu „A” powinien zatem świadczyć o tym, że niezdolność do pracy została wywołana nową jednostką chorobową lub, że wystąpiła co najmniej 60 dniowa przerwa między końcem poprzedniej niezdolności do pracy, a początkiem kolejnej.
Zdarza się, że pracownicy przynoszą zwolnienia od różnych lekarzy, pracodawca może mieć wątpliwości, czy nowy lekarz nie wpisał świadomie kodu „A”, czy też nie miał wiedzy o poprzedniej chorobie pracownika. W takim przypadku pracodawca powinien zwrócić się do ZUS o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie podczas choroby Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: